Dezubekizacja puka do Piły

  • 19.09.2017, 21:00 (aktualizacja 19.09.2017, 21:06)
  • Anna Czapla-Furtacz
Dezubekizacja puka do Piły
Takich kontrowersji nie było od dawna. Dla jednych nowa ustawa dezubekizacyjna to wyrównanie sprawiedliwości społecznej, dla innych- hańba, ustawa wynikająca z nienawiści. Przebywający ostatnio w Pile generał Marek Dukaczewski, były szef Wojskowych Służb Informacyjnych wyliczył, że większe emerytury od osób objętych ustawą dezubekizacyjną będą teraz mieli więźniowie z 20 -letnimi wyrokami, a nawet zabójca ks. Jerzego Popiełuszki.

 Klamka zapadła. Decyzje o obniżeniu emerytur już dotarły do adresatów i abstrakcja stała się rzeczywistością. Każdy, kto choć jeden dzień przepracował w organach bezpieczeństwa Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej czyli- jak chce ustawodawca- w państwie totalitarnym- będzie miał drastycznie obcięte świadczenia. Od października emerytury i renty byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL nie będą mogły być wyższe od średniego świadczenia przyznawanego przez ZUS czyli w tym wypadku około 1714 zł brutto. Wielu na rękę dostanie około 900 zł.

Obniżki rent i emerytur będą dotyczyć ok. 50 tysięcy byłych funkcjonariuszy z czasów PRL oraz ich rodzin. Zgodnie z zapowiedziami to samo wkrótce czeka wojskowych- około kilkadziesiąt tysięcy osób. W Pile – dumnie kiedyś zwanej miastem mundurowych – odsetek osób dotkniętych ustawą może być znaczny, choć trudno dziś oszacować o jaką liczbę chodzi.  

***

W związku z nowymi przepisami emerytalnymi dla mundurowych, w minionym tygodniu miejscowy SLD i środowisko policyjnych emerytów zaprosili do Piły generała Marka Dukaczewskiego, byłego szefem Wojskowych Służb Informacyjnych oraz insp. Policji Zdzisława Czarneckiego, szefa Stowarzyszenia Służb Mundurowych. Zainteresowanie spotkaniem było ogromne, co może nasuwać wniosek, że ludzie boją się o swoją przyszłość. A generał Dukaczewski potwierdza- jest się czego bać.

- Trzeba sobie powiedzieć jasno- mówimy o kwotach 1714 zł. brutto, a to będą emerytury najwyższe. Gro funkcjonariuszy dostanie na rękę poniżej tysiąca złotych. Te świadczenia już wcześniej rażąco nie odbiegały od średnich krajowych, ale teraz to się dla wielu może skończyć tragedią. Ci ludzie posiadali gwarancje państwa co do pewnego bezpieczeństwa finansowego w postaci emerytury wypłacanej na podstawie umowy, budowali sobie jakieś bezpieczeństwo finansowe, mieli plany itp. Teraz to wszystko się zawala. Na dodatek w wielu przypadkach to ludzie mocno zaawansowani wiekiem, schorowani, niesamodzielni. A koszty życia są na tyle wysokie, że z tak głodowej emerytury po opłaceniu mieszkania i mediów może nie wystarczyć na jedzenie czy leki- mówi generał Dukaczewski. I nie wyklucza, że po 1 października mundurowi służący w czasach PRL staną – o ile starczy im sił i nie przeszkodzi duma - w kolejce do opieki społecznej:- To wstyd – dodaje generał- bo każde państwo dba o swoje służby. A u nas te gwarancje państwa zostały złamane.

***

Ustawa dezubekizacyjna obejmuje cywilne, wojskowe instytucje i formacje, które służyły totalitarnemu państwu w okresie od 22 lipca 1944 do 31 lipca 1990 roku. Na przygotowanej przez Instytut Pamięci Narodowej liście znalazły się: Resort Bezpieczeństwa Publicznego Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego, Komitet ds. Bezpieczeństwa Publicznego a także jednostki organizacyjne podległe tym instytucjom. Ponadto są tam służby i jednostki organizacyjne Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, jednostki wypełniające zadania wywiadowcze i kontrwywiadowcze, wypełniające zadania Służby Bezpieczeństwa, wykonujące czynności operacyjno-techniczne niezbędne w działalności Służby Bezpieczeństwa, a także odpowiedzialne za szkolnictwo, dyscyplinę, kadry i ideowo-wychowawcze aspekty pracy w SB. Ustawa dezubekizacyjna maja być również objęte kadra naukowo-dydaktyczna, naukowa, naukowo-techniczna oraz słuchacze i studenci m.in. Centrum Wyszkolenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w Legionowie, Wyższa Szkoła Oficerska MSW w Legionowie, Szkoła Chorążych Milicji Obywatelskiej w Warszawie, a także Wydział Pracy Operacyjnej w Ośrodku Doskonalenia Kadry Kierowniczej MSW w Łodzi. Kolejna grupa instytucji i formacji, które znalazły się w katalogu, to jednostki organizacyjne Ministerstwa Obrony Narodowej i ich poprzedniczki, m.in. informacja wojskowa, wojskowa służba wewnętrzna, zarząd II Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Ustawa dotyczy funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej oraz ich rodzin.

***

To nie jest pierwsze działanie, obniżające świadczenia emerytalne mundurowym PRLu. Ustawę taką przyjęto już w 2009 roku. Obniżyła wtedy emerytury ok. 25 tys. osób.

Teraz sprawa wygląda o wiele poważniej. Dla tych, którzy pracowali w służbach PRL przed 1990 rokiem- bez względu na staż - przyjęto wskaźnik 0, czyli jak by człowieka w ogóle nie było. Dlatego ustawa nazywana jest przez środowiska emerytów mundurowych represyjną. Padają bardzo mocne słowa.

Marek Dukaczewski:- To hańbiąca ustawa, wynikająca z nienawiści, zemsta absolutnie niewytłumaczalna. Urząd Bezpieczeństwa przestał istnieć w roku 1956. Ci wszyscy, którzy pracowali później służyli Polsce bez względu na to, jaka ona była. A szczególnie ci, którzy przeszli weryfikację w 1990 roku i którym państwo zapewniło takie same prawa jaki osobom rozpoczynającym służbę. Po co to wszystko? Mogli wtedy odejść i doczekać swoich lat w pracy cywilnej. Doszło do tego, że więzień z 20-letnim wyrokiem czy zabójca księdza Jerzego Popiełuszki będą mieli większe emerytury niż osoby objęte ustawą dezubekizacyjną.(...) 

Całość w bieżącym wydaniu TN

 

Anna Czapla-Furtacz

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (9)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Też SB-ek, ale zapobiegliwy
Też SB-ek, ale zapobiegliwy 17.02.2018, 21:33
Zazdrośnicy i cieniasy chwalą się teraz, że nie stać ich było na pacę za wyższą płacę a teraz pieprzą o niskiej emeryturze. Znam takich jak wy; zwolnienie lekarskie na wykopki do szwagra, wolne do fryzjera, zwolnienie na malowanie pokoju, wolne bo się wczoraj zapiło itd.
A ty biedny krawężniku to miałeś uczenie się i zdobywanie kolejnych stopni i podwyżki w d...e.. Drobne fajki od pijaczka za friko, trochę "reszty" z wlamska, flaszka u "babci" na melinie, więc po co uczyć się w szkole? Taki już los lenia i nieuka - krawężnika.
Łukasz Mastalerek
Łukasz Mastalerek 27.09.2017, 09:40
Odpowiedzialność zbiorowa,to nie jest żadna sprawiedliwość,mordercy księdza Popiełuszki powinni mieć już dawno zabraną emeryturę,jednak nie mogę pojąć jak można morderców księdza Popiełuszki wrzucać do jednego wora ze sportowcami na milicyjnych etatach takich jak Kazimierz Deyna,Jerzy Kulej,czy nasz wspaniały selekcjoner a wcześniej znakomity piłkarz Adam Nawałka czy mistrz i wicemistrz olimpijski Kazimierz Kmiecik,dlaczego chce ukrać sie strażaków,pozostałych policjantów,którzy przysłużyli się ludziom,wojskowych,pracowników laboratoriów itd.,o tym kto jest przestępcą decydują sądy i prawo,pozatym milicjant czy wojskowy,który nie wykonałby rozkazu np: rozpędzenia demonstracji czy nawet strzelania do strajkujących postawiony zostałby przed sąd i za zdradę ojczyzny rozstrzelany ,ówczesne demonstracje jeżelibyły pokojowe należało tolerować,ale zadymy też się zdarzały,osobiście uważam że od sądzenia są sądy,a skazuje się ludzi na podstawie niezbitych dowodów,wielu niewinnych ludzi będzie teraz miało niesłusznie zabrane emerytury i popadnie w problemy finansowe to jest poprostu niemoralne i złe.
Marek-policjant
Marek-policjant 26.09.2017, 11:55
Towarzysze Ubecy. Powiedzcie głośno narodowi i pozostającym w służbie funkcjonariuszom jakie mieliście do te pory emeryturki i jak się podwyższało na odejście etaty i dodatki na maxa. Ja po prawie trzydziestu latach służby w mundurze na krawężniku mam 3700 na rękę bez możliwości podwyżki.Jak dożyję emerytury to dostanę około 3000. Za waszych czasów zasada była taka, że emerytura była wyższa od wypłaty. Mieliście dobrze ale się skończyło. My tak mieć nie będziemy.
nusia
nusia 17.02.2018, 20:17
jesteś takim głąbem że szkoda klikać w klawiaturę .... masz o 1700 ZA DUŻO ..... cieniasie
provident i bocian
provident i bocian 21.09.2017, 22:08
Jak będziecie mieli finansowe kłopoty, to przynajmniej zawsze macie gwarantowaną pomoc. Nie będziecie musieli donosić jak Wałęsa, nie będziecie musieli bić i marnować innym życie jak was poprzednie czasy nauczyły, ale zawsze macie w tym pięknym kraju bez względu na waszą przeszłość na nas liczyć!!!
PIOTR
PIOTR 21.09.2017, 22:01
CZAS NAJWYŻSZY!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
Pułkownik Kwiatkowski
Pułkownik Kwiatkowski 20.09.2017, 08:19
Za tymi co całe życie w Lumenie, Polamie (dzisiaj Philipsie dla tych co nie kojarzą) pracowali, czy dla zntk I dziś takie nieludzkie, głodowe emerytury mają jakoś nikt nie płacze. Oni I wszyscy inni nie-resortowi z PRLu emeryci, a przede wszystkim ci, którzy za Polskę wolną walczyli, taką w której za wynagrodzenie jak wysokie by nie było można kupić w sklepie towary jakie się che, bez komitetów kolejkowych I kartek na mięso czy cukier; gdzie można dzisiaj demonstrować swoje poglądy na ulicy czy w mediach; wyjechać jak się tu nie podoba z paszportem którego nie trzeba zwracać po powrocie bez konsekwencji. Ci ludzie wyżyć za takie emerytury mogą I muszą od początku a dla was to tragedia? Witamy w Wolnej Polsce. Czas rozliczeń nastał, lepiej późno jak wcale.
WERTTYUU
WERTTYUU 20.09.2017, 17:12
PRECZ Z KOMUNĄ.
alojz
alojz 23.09.2017, 08:44
masz rację precz z kaczyzmem ,,, takiej parszywej komuny jak ten gnom tworzy nawet na Kubie nie ma......

Pozostałe