Jak zacząć żyć zdrowo? 6 przydatnych wskazówek

  • 24.02.2021, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Jak zacząć żyć zdrowo? 6 przydatnych wskazówek
Chcesz wreszcie zmienić swoje życie i zadbać o zdrowie? Masz zamiar wzmocnić odporność? Chcesz mieć lepsze samopoczucie? Jeżeli tak, to nadszedł najwyższy czas na zmianę dotychczasowych nawyków. Wystarczy zastosować się do kilku prostych wskazówek, by osiągnąć pozytywne efekty. Sprawdź jak prowadzić zdrowy styl życia.

1. Jesteś tym, co jesz

Dobrze zbilansowana dieta to fundament zdrowego stylu życia. Pożywienie stanowi główne źródło energii dla naszego organizmu, dlatego musimy zadbać, by w naszym jadłospisie nie zabrakło żadnego z niezbędnych składników odżywczych. Po jakie produkty sięgać? Wprowadź do diety duże ilości warzyw, dzięki którym zyskasz olbrzymią dawkę witamin oraz mikro- i makroelementów. Najlepiej jeść warzywa surowe np. w postaci surówek, sałatek czy jako dodatek na kanapki, ale warto sięgać także po te przyrządzone na parze czy w piekarniku. Wiadomo już, że warzyw należy spożywać dużo, ale co to dokładnie oznacza? Według zaleceń, codziennie powinniśmy jeść 5 porcji warzyw i owoców, z czego aż 3/4 mają stanowić warzywa. W zdrowej diecie nie może zabraknąć także produktów zbożowych. Często jedz zatem płatki i kasze, a pieczywo z jasnej mąki zamień na żytnie, graham lub pełnoziarniste. Ogranicz spożywanie mięsa i od czasu do czasu zastępuj je warzywami strączkowymi i rybami. Nie należy zapominać także o nabiale. Jogurty i kefiry korzystnie wpłyną na pracę układu pokarmowego. Dobrym pomysłem jest również spożywanie wszelkiego rodzaju kiszonek. Zawierają one w sobie mnóstwo witamin i składników mineralnych, które wzmacniają układ immunologiczny. Nie zapominaj o odpowiednim nawodnieniu. Pij co najmniej 1,5 litra wody dziennie, a latem nawet 3.

2. Suplementy

Większość z nas zdecydowanie zbyt krótko przebywa na słońcu, zwłaszcza zimą. Nic więc dziwnego, że wielu Polaków ma niedobory witaminy D3. W tej sytuacji suplementy diety okażą się niezbędne. Organizm warto zresztą wesprzeć suplementami także w przypadku deficytu innych witamin i składników odżywczych. Należy jednak stosować je z rozwagą, po uprzedniej konsultacji z lekarzem, który wskaże jakich składników brakuje w organizmie i jak należy je dawkować. Pamiętaj, by suplementy diety kupować ze sprawdzonych źródeł. Szeroki wybór takich produktów znajdziesz na stronie: www.biosuplementacja.pl.

3. Żyj aktywnie

Prowadzenie zdrowego stylu życia wymaga także odpowiedniej ilości ruchu. Aktywność fizyczna przynosi naszemu organizmowi same korzyści: usprawnienie układu krążenia, zwiększenie wydolności płuc, wzmocnienie serca, stawów i mięśni, a ponadto poprawę wyglądu. Uprawianie sportu przyspiesza proces odchudzania, gwarantuje szczupłą sylwetkę i korzystnie wpływa na cerę, opóźniając procesy starzenia. By osiągnąć wszystkie te rezultaty nie musisz jednak katować się wyczerpującymi ćwiczeniami na siłowni. Wystarczy już 30 minut spaceru, by zauważyć zmiany na lepsze. Wykorzystuj każdą okazję do aktywności. Przesiądź się z samochodu na rower, zacznij chodzić do pracy pieszo. Pamiętaj, że liczy się każda minuta ruchu.

4. Szukaj sposobów na pozbycie się stresu

Stres to jeden z największych przeciwników naszego zdrowia. Wywołuje silne napięcie, które osłabia ciało i psychikę. Nie można pozwolić, by zdominował nasze życie. Poszukaj sposobów, które pomogą Ci go pokonać. Spotykaj się z bliskimi, organizuj wyjścia do kina czy do teatru, zacznij uprawiać sport, rozwijaj pasje. Dzięki temu zmniejszysz napięcie i poczujesz się znacznie lepiej.

5. Zwolnij

Natłok obowiązków w pracy? Zbyt dużo zajęć na głowie? Nie bierz na siebie kolejnych zadań. Zwolnij tempo życia. Znajdź czas na odpoczynek. Relaks z książką, wieczór filmowy, krótki wyjazd do SPA to bardzo dobry pomysł. W ten sposób oderwiesz się od codziennych obowiązków.

6. Wysypiaj się

Napoje energetyczne i kawa nie zastąpią snu. To właśnie w nocy nasz organizm może się zregenerować i zaczerpnąć siły do działania. Jeśli nie będziemy się wysypiać, wkrótce zaczniemy mieć problemy z koncentracją i z pamięcią, staniemy się rozdrażnieni, będziemy odczuwać bóle głowy i chroniczne zmęczenie. Pamiętaj, że osoby dorosłe powinny spać od 7 do 9 godzin.

Zdrowy tryb życia nie oznacza jedynie wyrzeczeń i wysiłku. Wystarczy już 6 drobnych zmian, by zauważyć wiele pozytywnych efektów. Nie zwlekaj więc dłużej. Już dziś zacznij żyć zdrowo.


 

Grupa Tipmedia
Materiał Partnera
Podziel się: