Studium już nie w tej kadencji?

  • 30.10.2017, 11:44
  • eki
Studium już nie w tej kadencji?
BIAŁŚLIWIE  XLI sesja Rady Gminy Białośliwie. Gmina wystąpiła ze Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Nadnoteckich

O „Studium…”,  o sprzeciwie władz sejmiku wobec październikowej nowelizacji ustawy o ochronie środowiska oraz planach modernizacji drogi wojewódzkiej nr 190.

Najpierw przewodniczący rady Krzysztof Sonnenberg zaproponował włączenie do obrad punktu dotyczącego "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Białośliwie", ale wobec sugestii części radnych z tej propozycji zrezygnował.

      - Zatem ja do tego tematu już w tej kadencji nie podejdę – zakomunikował przewodniczący.

      Przypomnijmy, że kilka dni wcześniej odbyło się spotkanie z miejscowym przedsiębiorcami, którego konkluzją była potrzeba jak najszybszego uchwalenia studium, co otworzyłoby możliwość doprowadzenia do usankcjonowania prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

      Na sesji gościli radni sejmiku wielkopolskiego Mirosława Rutkowska-Krupka i Jan Marek Pikulik.

      Wiceprzewodnicząca sejmiku poinformowała m.in. o sprzeciwie władz sejmiku wobec październikowej nowelizacji ustawy o ochronie środowiska, w myśl której wojewoda ma decydować o powołaniu prezesa i wiceprezesów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, samorządowi pozostawiając jedynie możliwość zatwierdzenia przyjęcia uchwały o powołaniu tych osób na stanowiska. W przypadku gdy zarząd województwa tego nie uczyni, wojewoda i tak powoła nowe władze WFOŚiGW. Marszałek województwa Marek Woźniak przedstawił kilka opinii prawnych, wskazujące na niekonstytucyjność nowelizacji ustawy, na której swoje działania opiera wojewoda. Z opinii tych wynika złamanie artykułów 15, 16 i 165 Konstytucji RP, mówiących o naruszeniu zasady decentralizacji władzy publicznej oraz odebraniu samorządowi uprawnień do sprawowania władzy publicznej i wykonywaniu istotnych zadań publicznych w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność, a także o naruszeniu samodzielności jednostki samorządu terytorialnego.

      Radni sejmiku poinformowali też o ogłoszeniu w naszym regionie roku 2018 Rokiem Powstania Wielkopolskiego.

      - Powstało biuro do spraw obchodów 100-lecia Powstania Wielkopolskiego. Można też występować o dofinansowanie ciekawych projektów, związanych z tą rocznicą –dodała Mirosława Rutkowska-Krupka.

      Wiceprzewodnicząca zachęcała do składania wniosków w przyszłorocznych naborach w ramach PROW na zadania związane z inwestycjami w ochronę zabytków i budownictwa tradycyjnego, obiekty pełniące funkcje kulturalne, a także na zagospodarowanie przestrzeni publicznej i targowisk. Na tego typu przedsięwzięcia będzie można uzyskać do 500 tys. złotych wsparcia z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

      Radna Krupka wspomniała również o planach modernizacji drogi wojewódzkiej nr 190 na odcinku Krajenka - droga krajowa nr 10. Inwestycja ma kosztować 49 mln zł, a wstępnie termin jej realizacji zapisano na lata 2018-2021.

      Na sesji rada jednogłośnie zadecydowała o wystąpieniu gminy Białośliwie ze Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Nadnoteckich.

Mariusz Szalbierz

eki

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe