Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Studium już nie w tej kadencji?

BIAŁŚLIWIE  XLI sesja Rady Gminy Białośliwie. Gmina wystąpiła ze Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Nadnoteckich
Studium już nie w tej kadencji?

O „Studium…”,  o sprzeciwie władz sejmiku wobec październikowej nowelizacji ustawy o ochronie środowiska oraz planach modernizacji drogi wojewódzkiej nr 190.

Najpierw przewodniczący rady Krzysztof Sonnenberg zaproponował włączenie do obrad punktu dotyczącego "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Białośliwie", ale wobec sugestii części radnych z tej propozycji zrezygnował.

      - Zatem ja do tego tematu już w tej kadencji nie podejdę – zakomunikował przewodniczący.

      Przypomnijmy, że kilka dni wcześniej odbyło się spotkanie z miejscowym przedsiębiorcami, którego konkluzją była potrzeba jak najszybszego uchwalenia studium, co otworzyłoby możliwość doprowadzenia do usankcjonowania prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

      Na sesji gościli radni sejmiku wielkopolskiego Mirosława Rutkowska-Krupka i Jan Marek Pikulik.

      Wiceprzewodnicząca sejmiku poinformowała m.in. o sprzeciwie władz sejmiku wobec październikowej nowelizacji ustawy o ochronie środowiska, w myśl której wojewoda ma decydować o powołaniu prezesa i wiceprezesów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, samorządowi pozostawiając jedynie możliwość zatwierdzenia przyjęcia uchwały o powołaniu tych osób na stanowiska. W przypadku gdy zarząd województwa tego nie uczyni, wojewoda i tak powoła nowe władze WFOŚiGW. Marszałek województwa Marek Woźniak przedstawił kilka opinii prawnych, wskazujące na niekonstytucyjność nowelizacji ustawy, na której swoje działania opiera wojewoda. Z opinii tych wynika złamanie artykułów 15, 16 i 165 Konstytucji RP, mówiących o naruszeniu zasady decentralizacji władzy publicznej oraz odebraniu samorządowi uprawnień do sprawowania władzy publicznej i wykonywaniu istotnych zadań publicznych w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność, a także o naruszeniu samodzielności jednostki samorządu terytorialnego.

      Radni sejmiku poinformowali też o ogłoszeniu w naszym regionie roku 2018 Rokiem Powstania Wielkopolskiego.

      - Powstało biuro do spraw obchodów 100-lecia Powstania Wielkopolskiego. Można też występować o dofinansowanie ciekawych projektów, związanych z tą rocznicą –dodała Mirosława Rutkowska-Krupka.

      Wiceprzewodnicząca zachęcała do składania wniosków w przyszłorocznych naborach w ramach PROW na zadania związane z inwestycjami w ochronę zabytków i budownictwa tradycyjnego, obiekty pełniące funkcje kulturalne, a także na zagospodarowanie przestrzeni publicznej i targowisk. Na tego typu przedsięwzięcia będzie można uzyskać do 500 tys. złotych wsparcia z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

      Radna Krupka wspomniała również o planach modernizacji drogi wojewódzkiej nr 190 na odcinku Krajenka - droga krajowa nr 10. Inwestycja ma kosztować 49 mln zł, a wstępnie termin jej realizacji zapisano na lata 2018-2021.

      Na sesji rada jednogłośnie zadecydowała o wystąpieniu gminy Białośliwie ze Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Nadnoteckich.

Mariusz Szalbierz


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: t€macz z ruskiego Treść komentarza: Podobno niektórzy opoje nie pieriekusywajut, znaczy po naszemu nie zakąszają. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 11:28 Źródło komentarza: Czy wolno podsłuchiwać obywateli? Nie! A czy wolno ich nagrywać? Autor komentarza: co kto ma gdzie Treść komentarza: Senator zamieszał w szambie, a resztę ma w dupie. Nie ustosunkowuje się do zagadnień poruszanych w postach. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 11:02 Źródło komentarza: Czy wolno podsłuchiwać obywateli? Nie! A czy wolno ich nagrywać? Autor komentarza: Szydercy Treść komentarza: Tak. Nawet jego komiliton Barabasz zadziwił się i zawołał: takie resztki wlewasz? Data dodania komentarza: 24.06.2026, 10:45 Źródło komentarza: Czy wolno podsłuchiwać obywateli? Nie! A czy wolno ich nagrywać? Autor komentarza: składniki oferty Treść komentarza: Czy to było wtedy, jak Mariusz Szalbierz podzielił się niedopitką, resztką jakiegoś płynu, który mu się nie zmieścił? Czy taka resztka mogła być zbiorowiskiem wody, spirytusu, cukru, bakterii, gilów z nosa, śliny, wirusów, riketsji, prionów, złuszczonych naskórków i włosów z nosa, resztek zagrychy z paszczy, Data dodania komentarza: 24.06.2026, 10:31 Źródło komentarza: Czy wolno podsłuchiwać obywateli? Nie! A czy wolno ich nagrywać? Autor komentarza: Klub AA Treść komentarza: Znany jest przykład osoby uwikłanej w alkoholizm, która potrafi w pracy wypić półtora flaszki i czaić się jeszcze na butelkę koniaku. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 10:18 Źródło komentarza: Czy wolno podsłuchiwać obywateli? Nie! A czy wolno ich nagrywać? Autor komentarza: oddział zamknięty Treść komentarza: Nie można pijakowi odmówić dostępu do wódki, bo on cierpi męki Tantala bez tego paliwa. Data dodania komentarza: 24.06.2026, 10:10 Źródło komentarza: Czy wolno podsłuchiwać obywateli? Nie! A czy wolno ich nagrywać?
Reklama
Reklama