Ostatnia droga Porucznika

  • 25.01.2018, 17:53
  • eki
Ostatnia droga Porucznika Odszedł ostatni ułan 16. Pułku porucznik Stefan Gośliński
MARGONIN W kościele parafialnym Świętego Marcina w Żoniu miała miejsce uroczystość pogrzebowa zmarłego Porucznika Stefana Goślińskiego

Uroczystości pogrzebowe odbyły się w ceremoniale wojskowym. Porucznik Gośliński był ostatnim spośród żyjących ułanów 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich, którzy brali udział w kampanii wrześniowej i stoczyli m.in. 3 września 1939 r., bitwę pod Bukowcem.

W ostatniej drodze Porucznikowi towarzyszyła kompania honorowa Wojska Polskiego, Orkiestra Wojskowa z Bydgoszczy, która grała marsza żałobnego, delegacje 7 Brygady Obrony Wybrzeża, kultywująca tradycje 16 Pułku grupa stowarzyszenia miłośników z Bydgoszczy, rodzina, przyjaciele, znajomi, władze samorządowe Margonina z burmistrzem Januszem Piechockim, radnymi i sołtysami. Na cmentarzu na cześć zmarłego oddana została salwa honorowa.  Poruszającym momentem był widok samotnego konia bez jeźdźca prowadzonego przez jednego z ułanów z nakryciem przepasanym czarnym kirem.

Porucznik Gośliński awans na wyższy stopień oficerski otrzymał w czerwcu 2016 r., gdy świętował 100. urodziny. Także wówczas towarzyszyła mu orkiestra wojskowa, kompania i żołnierze z różnych jednostek. - W tej poruszającej uroczystości, w ekstremalnych warunkach pogodowych udział wzięło kilkuset mieszkańców, a sama uroczystość na margonińskim rynku stała się świętem całej społeczności - mówi burmistrz Margonina Janusz Piechocki. -  Odszedł bohater, człowiek, dla którego wartości Bóg, Honor Ojczyzna, były szczególnie bliskie.

pik

 

eki

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Mlody
Mlody 25.01.2018, 18:40
Kompania honorowa i salwa jest zasługą 100 Batalionu Łączności z Wałcza. Tak ciężko l tym wspomnieć? I co ma znaczyć "marsza żałobnego" ?

Pozostałe