Kluczowy rok dla S-11

  • 26.01.2021, 11:51
  • Krzysztof Kuźmicz
Kluczowy rok dla S-11 Materiały prasowe
Dotychczas droga ekspresowa nr 11 znajdowała się poza finansowaniem w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych. W tym roku jednak wszystko ma się zmienić.

Z zapytaniem w sprawie budowy drogi ekspresowej nr 11 na odcinku Poznań-Piła zwróciła się podczas ostatniego posiedzenia Sejmu RP poseł Marta Kubiak. Jak informowała, mieszkańcy coraz częściej dopytują jak aktualnie wygląda sytuacja i kiedy ta inwestycja może zostać zrealizowana.

- Można powiedzieć krótko: ta droga musi powstać i czynimy wszystko, by tak było. Będzie to ważne w skali kraju połączenie drogowe– zapewnił Rafał Weber, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Jak wynika z udzielonej przez niego odpowiedzi, dotychczas droga ekspresowa na odcinku Poznań-Piła, wraz z obwodnicami Obornik, Ujścia i Piły znajdowały się poza finansowaniem w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych. Sytuacja może się jednak zmienić już w tym roku, dzięki rozpoczynającej się w tym roku nowej perspektywie unijnej.

- Powyższa inwestycja znalazła się w rządowym programie określającym priorytety rozwoju sieci dróg krajowych tj. w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 roku). Obecny rząd znowelizował program i zwiększył limit do największej w historii kwoty 163,9 mld zł. Dzięki temu zapewnione zostały dodatkowe środki na kolejne inwestycje drogowe, które nie były zakładane w pierwotnym limicie 107 mld zł w ramach PBDK przyjętego we wrześniu 2015 roku. Jednakże nawet tak duży limit środków nie był w stanie zabezpieczyć finansowania wszystkich zadań na liście, których wartość przekraczała znacznie 200 mld zł. Odcinek S-11 Poznań-Piła, wraz z obwodnicami Obornik, Ujścia i Piły znalazły się poza limitem środków PBDK. Niemniej jednak, nawet ujęcie zadań poza limitem pozwala na prowadzenie prac przygotowawczych, tak by można było zabezpieczyć środki na budowę drogi ekspresowej, w tym wspomnianych obwodnic w nowej perspektywie unijnej, która rozpocznie się w roku bieżącym – informuje Ministerstwo Infrastruktury.

To dobre wieści dla całej Północnej Wielkopolski – uważa z kolei poseł Kubiak. Jej zdaniem, deklaracja ta pozwoli w krótkim czasie wykonać kolejne kroki milowe, które docelowo doprowadzą do powstania tej długo wyczekiwanej trasy.

- Z informacji, które udało mi się uzyskać wynika, że już w przyszłym roku, tj. 2022 mogą zostać ogłoszone pierwsze przetargi na zadania związane z budową drogi ekspresowej nr 11 na odcinku między Poznaniem a Piłą. To oczywiście świetne wiadomości dla mieszkańców naszego regionu, którym zależy na dobrej komunikacji ze stolicą naszego województwa. Jestem przekonana, że prace pozwolą na zwiększenie komfortu podróży pomiędzy takimi miastami jak Piła, Chodzież, Oborniki czy Poznań, jak również dalej – w kierunku polskich gór po kompleksowej przebudowie całej drogi krajowej nr 11 – mówi poseł Marta Kubiak.

 

WIĘCEJ INFORMACJI, W TYM HARMONOGRAM DZIAŁAŃ

W NAJNOWSZYM NUMERZE TYGODNIKA NOWEGO

Krzysztof Kuźmicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe