Powiat chce wyremontować 60 km dróg, w tym ul. Kamienną

  • 19.07.2021, 10:56 (aktualizacja 21.07.2021, 13:24)
  • Krzysztof Kuźmicz
Powiat chce wyremontować 60 km dróg, w tym ul. Kamienną
Powiat Pilski zamierza w ciągu najbliższych dwóch lat wyremontować blisko 60 kilometrów dróg. Łącznie jest to ok. 20 odcinków w siedmiu gminach. Szansę na modernizację ma również ulica Kamienna w Pile.

- Złożyliśmy włodarzom Piły, propozycję przejęcia realizacji ulicy Kamiennej, która jako droga powiatowa, od blisko 11 lat pozostaje w zarządzie Gminy Piła – poinformował na konferencji prasowej w dniu 12 lipca, starosta pilski Eligiusz Komarowski.

Chodzi o porozumienie z 2000 roku, na mocy którego Powiat corocznie przekazuje do budżetu Gminy Piła 2 mln zł. W zamian Gmina zarządza drogami powiatowymi w granicach miasta czyli jest inwestorem, utrzymuje ich należyty stan, ale również czerpie dochody m.in. z tytułu opłat za zajęcie pasa drogowego czy ustawienia reklam.

- Chcemy, by Gmina Piła przekazała nam projekt budowy tej drogi (który częściowo sfinansowaliśmy w kwocie ok. 80 tys. zł), a my złożymy wniosek o dofinansowanie do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (wcześniej Fundusz Dróg Samorządowych), z którego od kilku lat skutecznie pozyskujemy środki. Dzięki temu udało nam się zrealizować szereg ważnych inwestycji drogowych w gminach. Możemy otrzymać od 60 do 80 procent dofinasowania. Dzięki temu środki z budżetu Gminy Piła, planowane na tę inwestycję, będą mogły być przeznaczone na inne zadania. Co ważne, możemy aplikować tylko na główną część inwestycji, czyli na modernizację jezdni, ponieważ np. oświetlenie czy kanalizacja i wodociągi, stanowią zadanie własne Gminy – informuje starosta Eligiusz Komarowski.

- Wyremontowaliśmy już drogę Piła – Zawada, pozostaje ulica Kamienna, która ma 2200 metrów długości. Będziemy składali wniosek o rządowe pieniądze i mamy nadzieję, że je otrzymamy. Tak samo jak mamy nadzieję, że Prezydent Piły przekaże nam projekt na jej przebudowę. Drzwi Starostwa są otwarte więc zapraszamy włodarzy Gminy Piły do rozmowy. Będzie to z korzyścią dla wszystkich mieszkańców powiatu pilskiego, a zwłaszcza dla mieszkańców osiedla Gładyszewo, którzy wiele lat jeżdżą po drodze, która wymaga remontu. Zapraszamy do współpracy – dodaje wicestarosta Arkadiusz Kubich.

Władze Powiatu Pilskiego liczą, że Gmina Piła zaakceptuje to rozwiązanie.

- Jeżeli skutecznie złożymy wniosek, to w przyszłym roku mieszkańcy mogliby już jeździć po nowej drodze – mówi starosta pilski.

Powiat Pilski planuje też aplikować w najbliższym czasie, o dofinansowanie do modernizacji blisko 60 kilometrów dróg powiatowych, tj. ok. 20 odcinków w siedmiu gminach. Taką możliwość daje program społeczno-gospodarczy „Polski Ład”. Ponadto, w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg, zmodernizowanych ma zostać sześć przejść dla pieszych.

- Jako Powiat Pilski aplikowaliśmy o modernizację przejść, w takich miejscowościach jak: Łobżenica, Wysoka, Dziembowo, Stara Łubianka, Osiek nad Notecią i Miastecko Kora jeńskie. Pozyskane środki pozwolą na przebudowę chodników, montaż oświetlenia ledowego jak również na nowe oznakowanie poziome i pionowe. Zwiększy to znacznie bezpieczeństwo pieszych i kierowców, jak to dziś ma miejsce np. na zmodernizowanym przez nas w ubiegłym roku, przejściu przy Szkole Podstawowej w Szydłowie. Teraz mieszkańcy są bardzo zadowoleni, zarówno piesi jak i kierowcy wypowiadają się na temat tego przejścia bardzo pozytywnie – informuje wicestarosta Arkadiusz Kubich.

Krzysztof Kuźmicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe