Handel walutami online bez banków. Po deregulacji w płatnościach wyrosła bankom konkurencja

  • 27.08.2018, 09:00
  • Grupa Tipmedia
Handel walutami online bez banków. Po deregulacji w płatnościach wyrosła…
Od kilku lat w realizacji transakcji bezgotówkowych pośredniczą nie tylko banki. Do gry weszły instytucje pozabankowe, którym deregulacje w płatnościach pozwoliły na przekazywanie zleceń płatności z banku do banku, bez pośredników. A gdyby tak również kantorom internetowym udało się wprowadzić własny system rozliczeń?

Nie od dziś wiadomo, że dzisiaj klientom bardziej opłaca się do handlu walutami wybrać kantor internetowy, niż bank. Dzieje się tak z powodu znacznie niższego spreadu walutowego doliczanego w kantorach internetowych do kursów kupna i sprzedaży walut, niż w bankach lub kantorach stacjonarnych. Na razie kantory internetowe wygrywają więc z bankami konkurencyjną ceną.

Przez lata krajobraz usług wymiany walut był dość monotonny. Kategoryczna zmiana nastąpiła wraz z powstaniem pierwszego kantoru internetowego oraz wejściem w życie ustawy antyspreadowej w 2011 roku. Natomiast wprowadzona w 2013 roku deregulacja w płatnościach nie wpłynęła w żadnym stopniu na rozwój usług świadczonych przez kantory internetowe. Choć Krajowa Izba Rozliczeniowa  zezwoliła instytucjom pozabankowym na otwarcie konta w Narodowym Banku Polskim, kantory wymiany walut online nie stworzyły żadnego, własnego sytemu rozliczeń.

Kantory internetowe – konkurencyjne kursy

Dzisiaj w kantorach internetowych możemy tanio wymienić walutę, a w wybranych z nich także zlecić przelew zagraniczny. Mając własny system rozliczeń, pomijający podmioty bankowe, kantory internetowe mogłyby w jeszcze bardziej efektywnym stopniu odpowiadać na potrzeby firm, które rozliczają się walutach z kontrahentami z zagranicy oraz osób, które zarabiają za granicą, ale utrzymują rodziny w Polsce. Własny system rozliczeń przyspieszyłby przesyłanie pieniędzy oraz realizowanie płatności w obcych walutach.

Kantory internetowe wyczuwają potrzeby klientów

Nie można jednak zarzucić kantorom online, że nie wyczuwają potrzeb swoich klientów. Jak do tej pory udało im się z powodzeniem wykroić kawałek finansowego tortu. Według najnowszych szacunków już 30% wszystkich wymian walut w Polsce odbywa się za pośrednictwem kantorów internetowych. Kantory internetowe cały czas dodają nowe funkcjonalności do swoich serwisów, dbając o to, aby korzystanie z nich było wygodne i użyteczne. Do handlu walutami polecamy kantor internetowy – kantoronline.pl, który jest jednym z pierwszych w Polsce, a w 2018 roku świętował swoje 7 urodziny. Korzystając z niego mamy pewność, że nasza transakcja walutowa jest świetnie zabezpieczona i zostanie zrealizowana szybko. Jeśli interesuje Cię temat rynku walutowego, przejdź do publikacji: Od czego zależą kursy walut?

Podsumowując 

Działalność kantorów internetowych nie jest zakrojona na tak wielką skalę, aby destabilizować usługi bankowe. Niemniej jednak zarys przyszłych wyzwań jeśli chodzi o kantory internetowe zaczyna się robić coraz bardziej ciekawy i wyraźny. A czasu nie jest wiele, zwłaszcza, że na rynku fintech błyskotliwych pomysłów na wykorzystywanie nowych technologii w tradycyjnych usługach nie brakuje.

Grupa Tipmedia
Podziel się: