Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:

Handel walutami online bez banków. Po deregulacji w płatnościach wyrosła bankom konkurencja

Od kilku lat w realizacji transakcji bezgotówkowych pośredniczą nie tylko banki. Do gry weszły instytucje pozabankowe, którym deregulacje w płatnościach pozwoliły na przekazywanie zleceń płatności z banku do banku, bez pośredników. A gdyby tak również kantorom internetowym udało się wprowadzić własny system rozliczeń?
  • 27.08.2018 09:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Handel walutami online bez banków. Po deregulacji w płatnościach wyrosła bankom konkurencja

Nie od dziś wiadomo, że dzisiaj klientom bardziej opłaca się do handlu walutami wybrać kantor internetowy, niż bank. Dzieje się tak z powodu znacznie niższego spreadu walutowego doliczanego w kantorach internetowych do kursów kupna i sprzedaży walut, niż w bankach lub kantorach stacjonarnych. Na razie kantory internetowe wygrywają więc z bankami konkurencyjną ceną.

Przez lata krajobraz usług wymiany walut był dość monotonny. Kategoryczna zmiana nastąpiła wraz z powstaniem pierwszego kantoru internetowego oraz wejściem w życie ustawy antyspreadowej w 2011 roku. Natomiast wprowadzona w 2013 roku deregulacja w płatnościach nie wpłynęła w żadnym stopniu na rozwój usług świadczonych przez kantory internetowe. Choć Krajowa Izba Rozliczeniowa  zezwoliła instytucjom pozabankowym na otwarcie konta w Narodowym Banku Polskim, kantory wymiany walut online nie stworzyły żadnego, własnego sytemu rozliczeń.

Kantory internetowe – konkurencyjne kursy

Dzisiaj w kantorach internetowych możemy tanio wymienić walutę, a w wybranych z nich także zlecić przelew zagraniczny. Mając własny system rozliczeń, pomijający podmioty bankowe, kantory internetowe mogłyby w jeszcze bardziej efektywnym stopniu odpowiadać na potrzeby firm, które rozliczają się walutach z kontrahentami z zagranicy oraz osób, które zarabiają za granicą, ale utrzymują rodziny w Polsce. Własny system rozliczeń przyspieszyłby przesyłanie pieniędzy oraz realizowanie płatności w obcych walutach.

Kantory internetowe wyczuwają potrzeby klientów

Nie można jednak zarzucić kantorom online, że nie wyczuwają potrzeb swoich klientów. Jak do tej pory udało im się z powodzeniem wykroić kawałek finansowego tortu. Według najnowszych szacunków już 30% wszystkich wymian walut w Polsce odbywa się za pośrednictwem kantorów internetowych. Kantory internetowe cały czas dodają nowe funkcjonalności do swoich serwisów, dbając o to, aby korzystanie z nich było wygodne i użyteczne. Do handlu walutami polecamy kantor internetowy – kantoronline.pl, który jest jednym z pierwszych w Polsce, a w 2018 roku świętował swoje 7 urodziny. Korzystając z niego mamy pewność, że nasza transakcja walutowa jest świetnie zabezpieczona i zostanie zrealizowana szybko. Jeśli interesuje Cię temat rynku walutowego, przejdź do publikacji: Od czego zależą kursy walut?

Podsumowując 

Działalność kantorów internetowych nie jest zakrojona na tak wielką skalę, aby destabilizować usługi bankowe. Niemniej jednak zarys przyszłych wyzwań jeśli chodzi o kantory internetowe zaczyna się robić coraz bardziej ciekawy i wyraźny. A czasu nie jest wiele, zwłaszcza, że na rynku fintech błyskotliwych pomysłów na wykorzystywanie nowych technologii w tradycyjnych usługach nie brakuje.

--- Artykuł sponsorowany ---