Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Tłumy mieszkańców na pikniku wojskowym!

Niedzielny piknik wojskowy zorganizowany na Stadionie Powiatowym w Pile przyciągnął tłumy pilan i gości. Przygotowano mnóstwo atrakcji: wojskowych, ale nie tylko. Zebranym podobała się zwłaszcza musztra paradna wojskowej orkiestry, a dzieciom zgromadzony sprzęt wojskowy, który mogli oglądać naprawdę z bardzo bliska…
Tłumy mieszkańców na pikniku wojskowym!

Powiat Pilski ze starostą Eligiuszem Komarowskim zaprosili w minioną niedzielę mieszkańców na Rodzinny Piknik Wojskowy na Stadionie Powiatowym przy Okrzei w Pile. Prezentowano m.in. nowoczesny sprzęt wojskowy, w tym czołg LEOPARD 2PL z 10 Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie, który zrobił na wszystkich ogromne wrażenie. Bojowy wóz piechoty, rosomaki – czyli kołowe transportery opancerzone i inne specjalistyczne pojazdy wojskowe, były do dyspozycji zwiedzających. 

Można było zobaczyć, jak wygląda przeciwlotniczy zestaw rakietowy POPRAD z 4 Pułku Przeciwlotniczego w Czerwieńsku, sprzęt saperski – w tym roboty służące do rozminowywania bomb, bezzałogowy system powietrzny Orbiter-2, z którym przyjechali żołnierze z Mirosławca. Były wojskowe węzły łączności, radiostacje.  

Na pikniku obecni byli żołnierze Armii USA, z którymi pilanie i goście z regionu bardzo chętnie rozmawiali i także fotografowali się „na pamiątkę”. 

 

 

- Witam serdecznie wszystkich państwa w tym wyjątkowym dniu, ale jeszcze serdeczniej witam nasze wyjątkowe wojsko i przyjaciół z armii amerykańskiej. Witam również służby, które nam dzisiaj pomagają i które zawsze są z nami, zawsze w tym miejscu. Ten piknik to okazja do tego, żebyście państwo nie tylko poznali prezentowany sprzęt i go dotknęli, ale i porozmawiali z naszymi żołnierzami. Dziękuję za waszą obecność – mówił starosta Eligiusz Komarowski otwierając piknik. 

Na pikniku obecni byli m.in. żołnierze 10 Brygady Kawalerii Pancernej w Świętoszowie, 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie, 5 Lubuskiego Pułku Artylerii z Sulechowa, Pułku Przeciwlotniczego w Czerwieńsku, a także Brygada Wsparcia Dowodzenia Wielonarodowego Korpusu Północny Wschód, 100 batalion łączności w Wałczu i 104 batalion logistyczny w Wałczu, 21 Centralny Poligon Lotniczy w Nadarzycach, 12 Baza Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu, 1 Regionalna Baza Logistyczna w Wałczu, 122 batalion lekkiej piechoty w Dolaszewie, Ośrodek Zamiejscowy w Poznaniu Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji oraz Wojskowe Centrum Wsparcie Organizacyjne.    

Przez cały dzień odbywały się prezentacje historyczne stowarzyszeń wojskowych: m.in. Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych i Archeologii Wojskowej „Rajtar”, które prezentowało dawną broń, sprzęt i umundurowanie Wojska Polskiego, był Klub Strzelecki „International” z 4 stanowiskami strzeleckimi z bronią pneumatyczną i pokazem broni strzeleckiej, były stowarzyszenia wojskowe m.in. Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego, Związek Żołnierzy Wojska Polskiego, Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ Koło nr 24 w Pile, były służby mundurowe reprezentowane m.in. przez strażaków KP PSP w Pile i KPP w Pile, a także młodzież pilskich szkół z klas mundurowych. 

 

 

Starosta wszystkim żołnierzom z okazji Święta Wojska Polskiego złożył podziękowania za oddaną służbę oraz zaangażowanie w organizację Rodzinnego Pikniku Wojskowego w Pile, a dowódcom wręczył pamiątkowe grawertony.

Po godz. 13.00 odbyła się musztra paradna Koszalińskiej Orkiestry Wojskowej – brawa, które rozległy się na koniec pokazu powiedziały wszystko… Na scenie pojawiła się także młodzież z Młodzieżowego Domu Kultury „Iskra” z patriotycznym repertuarem.

Były i mniej wojskowe atrakcje jak choćby bezpłatna grochówka wojskowa i darmowe zamki dmuchane dla najmłodszych. Tłumy jakie przewinęły się tego dnia przez pilski Stadion Powiatowy mówią same za siebie: mieszkańcom podobało się! 

Organizatorami pikniku byli: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, Powiat Pilski oraz Ośrodek Zamiejscowy w Poznaniu Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji.

eKi

 

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama