Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:

Łożyska w kole – jak sprawdzić ich stan? Co wpływa na ich zużycie?

Łożyska to niezbędny element każdego koła, który wpływa na ich prawidłowe funkcjonowanie oraz bezpieczną jazdę. Jak sprawdzić stan łożyska koła? Co wpływa na jego zużycie i jakie są tego objawy? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy poniżej. Zapraszamy do lektury!
  • 01.03.2022 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Łożyska w kole – jak sprawdzić ich stan? Co wpływa na ich zużycie?

Regularne sprawdzanie stanu łożysk w kołach

Większość łożysk nie nadaje się do naprawy czy regeneracji oraz zabiegów konserwacyjnych. Producenci nie zakładają takiej alternatywy dla wymiany łożysk na nowe. I choć starsze modele, produkowane jeszcze kilkanaście lat temu wymagały systematyczne smarowania oraz regulacji luzów, w dzisiejszych łożyskach nie stosuje się tego typu zabiegów. Nowoczesne modele łożysk to łożyska bezobsługowe, szczelnie zamknięte i nasmarowane smarem wewnętrznym, co oznacza, że użytkuje się je aż do zużycia. Następnie można je tylko wymienić na nowe.

 

Kiedy jednak warto sprawdzić łożyska w kołach i jak to zrobić? Otóż łożyska sygnalizują zużycie poprzez powstawanie luzów, jak i bardzo hałaśliwą pracę. Podstawową przyczyną nieprawidłowej pracy łożyska jest jego przeciążenie, zły montaż czy zbyt długi postój samochodu, który powoduje odbicie w bieżni wałków lub kulek, jak i użycie łożyska wyprodukowanego z niskiej jakości materiałów. Warto mieć na uwadze fakt, że łożyska zużywają się szybciej oraz psują się, kiedy pojazd wpada w poślizgi, a także podczas agresywnego pokonywania zakrętów czy nierówności na drodze. W takich sytuacjach łożyska muszą radzić sobie z siłami bocznymi, które są dla nich niekorzystne i powodują powstawanie luzów. Łożyska można także w bardzo prosty sposób uszkodzić, gdy uderzy się bokiem koła w krawężnik lub kiedy nieprawidłowo wyreguluje się geometrię zawieszenia. Do szybkiego zużywania się łożysk prowadzi także przegrzewanie się hamulca i tarczy hamulcowej, bicie tarcz hamulcowych, jak i luzy na przekładni kierowniczej, przez które w układzie jezdnym tworzą się wibracje. Mogą one doprowadzić do tworzenia się luzów na łożysku. Więcej o tym problemie w artykule na EBMiA Wiedza - https://www.ebmia.pl/wiedza/porady/mechanika-porady/jak-sprawdzic-lozysko-w-kole/

W jaki sposób najlepiej sprawdzić łożysko w kole samochodu?

Pierwsze objawy zużytego łożyska to hałasy wydobywające się z kół pojazdu. Są to najczęściej piski, szumy, tarcia lub stukot i nasilają się w momencie, kiedy manewruje się kołami przy osiąganiu wyższych prędkości, a także w trakcie jazdy na nierównej drodze. Oprócz tego uszkodzone łożysko może powodować powstawanie drgań na kierownicy.

 

By precyzyjnie sprawdzić stan łożyska, konieczne jest uniesienie pojazdu na podnośniku i sprawdzenie układu jezdnego. Najlepiej będzie wykonać to w warsztacie. Mechanik będzie bowiem w stanie ocenić zarówno stan łożyska, jak i piast, osi zawieszenia czy innych elementów, które sąsiadują z układem jezdnym. W trakcie przeglądu konieczne jest sprawdzenie, czy nie doszło do deformacji łożyska oraz czy nie został uszkodzony żaden z elementów tłocznych i pierścieni. Oprócz tego ważne jest, by ocenić, czy luz łożyskowy jest odpowiedni, czy smar jest czysty oraz w jakim stanie są wałeczki i bieżnie.

 

Podsumowując, jeśli łożysko nie wydaje niestandardowych dźwięków, a jego konstrukcja nie wskazuje na żadne uszkodzenia mechaniczne czy zanieczyszczenia smaru, można z powodzeniem uznać, że ich stan jest dobry.

Czy żywotność łożysk jest równa żywotności pojazdu?

Teoretycznie łożyska w pojeździe powinny mieć taką samą żywotność jak sam pojazd. Jednak, jak pokazuje doświadczenie, często niekorzystne czynniki zewnętrzne, usterki w układzie jezdnym, różne charaktery jazdy, czas eksploatacji łożyska czy potencjalne uszkodzenia sprawiają, że łożysko może szybciej wymagać wymiany. W sytuacji, gdy dostrzeże się choć jeden z objawów zużycia łożyska, warto jak najszybciej skontrolować jego stan. Bagatelizowanie symptomów może bowiem doprowadzić do uszkodzenia kolejnych elementów układu jezdnego oraz obniżyć komfort i bezpieczeństwo jazdy. Warto pamiętać, że łożyska to stosunkowo tanie elementy, dlatego ich wymiana nie obciąża mocno budżetu przewidzianego na naprawy auta.

 

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem EBMiA.pl oferujący między innymi kulki łożyskowe (https://www.ebmia.pl/1263-kulki) i oprawy łożyskowe (https://www.ebmia.pl/1327-oprawy-lozyskowe)

--- Artykuł sponsorowany ---