Jak stosować betonowy podkład dla posadzek żywicznych

  • 22.11.2018, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Jak stosować betonowy podkład dla posadzek żywicznych
Beton w odpowiedniej klasie to w tej chwili najczęściej stosowane podłoże pod posadzkę żywiczną. Jak jednak prawidłowo wykonać optymalny podkład podłogowy krok po kroku dla połogi z żywic w oparciu o beton?

Posadzki żywiczne są popularnie stosowane w obiektach o przeróżnym przeznaczeniu. Powstałe w oparciu o syntetyczne żywice powłoki cechuje wysoka odporność chemiczna i trwałość. W ofercie Webera są one dostępne w różnych kolorach i w wielu wersjach wykończeniowych.

Po zastosowaniu betonu, powierzchnię podłoża przyszłej posadzki należy starannie oczyścić mechanicznie. Można wykonać czyszczenie prawidłowo poprzez śrutowanie lub też przez frezowanie wraz ze śrutowaniem. W ten sposób nie tylko betonowy podkład zostanie dokładnie oczyszczony, ale od razu pozbywamy się jego osłabionych, wierzchnich warstw. 

Ludzkie oko nie wychwyci szorstkich, więc potrzebujących dodatkowego wygładzenia, maluteńkich zagłębień na powierzchni, których głębokość może wynosić czasami nawet 2 mm. Do zabiegu wygładzenia nada się więc szpachlówka epoksydowa przygotowana z żywicy weber.tec EP10 z dodatkiem suchego piasku kwarcowego, posiadającego uziarnienie dobrane do głębokości istniejących zagłębień. Szpachlówkę z żywicy weber.tec EP10 po przygotowaniu wylewa się na oczyszczone podłoże przyszłej podłogi i ściąga po całej powierzchni krawędzią pacy stalowej. 

Rekomendowanym sposobem odpowiedniego przygotowania podłoża jest zastosowanie - a dzięki temu łatwe wyrównanie oraz szybkie wypoziomowanie - przeznaczonych do tego celu cementowych wyrobów samopoziomujących. Podłoże samopoziomujące układa się w sposób mechaniczny, używając do tego odpowiedniej pompy. Dlatego to rozwiązanie jest przede wszystkim polecane do wykonywania na większych powierzchniach podłóg, kiedy to wyrównanie powierzchni poprzez zastosowanie szpachlówki epoksydowej układanej ręcznie jest dość pracochłonne. 

Samopoziomujący cementowy podkład kładziemy na minimalną grubość między 7, a 8 mm. Tak zapewnimy odpowiednią jakość powierzchni podłoża. Kiedy zaprawa wyschnie, powstaje gładka, jednolita, zwarta powierzchnia. Wystarczy ją wówczas uszorstnić grubym papierem ściernym lub lekką śrutownicą, a następnie zagruntować żywicą epoksydową

Dobór odpowiedniej zaprawy samopoziomującej zależy przede wszystkim od wymaganych przez inwestora terminów ukończenia prac związanych z posadzką lub podłogą. Przykładowo, stosując podczas prac zaprawę weber.floor 4320 układanie powłoki żywicznej może nastąpić w okresie pomiędzy 24, a 48 godzin po zastosowaniu zaprawy. Samopoziomująca zaprawa weber.floor 4602 pozwala z kolei na układanie posadzek po minimum trzech dobach, przy grubości do 10 mm, a po produkcie weber.floor 4310 układanie posadzki może nastąpić po minimum siedmiu dniach, przy grubości posadzki do 10 mm.

Grupa Tipmedia
Podziel się: