Leasing czy wynajem samochodu. Co bardziej się opłaca?

  • 20.12.2018, 14:00
  • Grupa Tipmedia
Leasing czy wynajem samochodu. Co bardziej się opłaca?
Dawniej istniał tylko leasing i nie było innej alternatywy. Dzisiaj zaś kwitnie wynajem długoterminowy, z którego korzysta coraz więcej firm oraz osób prywatnych. Czy jest bardziej opłacalny?

Wynajem długoterminowy a leasing - podstawowe różnice

Wynajem długoterminowy to zdecydowanie rozwiązanie dla osób, które cenią sobie ponad wszystko wygodę, bo jedna, stała rata miesięczna pokrywa wszelkie opłaty mające związek z eksploatacją pojazdu (poza paliwem rzecz jasna). Inna korzyść to brak konieczności poszukiwania nabywcy, gdy skończy się umowa.

Leasing zaś to lepsza opcja dla osób, które planują po zakończeniu umowy nabyć używany wcześniej samochód. Najczęściej to możliwe za symboliczną wartość. Inną zaletą jest dość duża swoboda użytkowania pojazdu, między innymi dlatego, że nie ma narzuconego z góry limitu przejechanych kilometrów.

Najważniejsza różnica - możliwość wykupienia pojazdu

Leasing rozumiany jest jako finansowanie połączone z wykupem samochodu, choć dostępny jest w dwóch odmianach: operacyjnej i finansowej. Wynajem długoterminowy to w zasadzie również leasing - operacyjny, z ważnym jednak rozróżnieniem, że po zakończeniu umowy nie ma możliwości czy konieczności wykupu samochodu, bo zwracane jest ono do finansującego.

I tu właśnie dochodzimy do pierwszej wątpliwości, a mianowicie to, co dla jednego przedsiębiorcy będzie zaletą, dla innego będzie wadą. Niektórzy specjalnie wybierają leasing, bo chcą później wykupić auto, inni zaś wolą wynajem, gdyż nie mają takiego zamiaru. Chcą po prostu na dobrych warunkach skorzystać z porządnego samochodu, ale wykupienie pojazdu nie jest ich celem.

Miesięczna rata - o wiele niższa, gdy wynajmujemy

To jeden z ważniejszych parametrów, bo oczywiście, jak decydujemy się na jakieś rozwiązanie, chcemy wiedzieć, ile nas to będzie kosztować. Leasing to wyższe miesięczne zobowiązanie, bo musimy spłacać wartość samochodu, która jest powiększona o marżę, czyli zarobek finansującego. Wynajem zaś to (poza marżą), jak sama nazwa wskazuje, opłata za użytkowanie pojazdu, ale brak dodatkowych kosztów związanych z wartością samochodu. Szczególnie jest to korzystne w niektórych firmach jak na przykład https://carfree.pl.

Wpłata własna - co należy o niej wiedzieć?

I tu korzystniej wypada wynajem, ponieważ nie ma obowiązku, by uiścić wkład własny. Inaczej jest w przypadku leasingu, gdzie przystąpienie do umowy to zazwyczaj 10-20% wkładu własnego, co czasem może być dużym utrudnieniem. Warto jednakże wspomnieć, że są na rynku leasingodawcy, oferujący lepsze warunki, co oznacza, że nie jesteśmy już na samym początku obarczeni zaporowymi kosztami.

Swoboda korzystania z samochodu - lepszy leasing

Jak widzimy, wynajem długoterminowy to mniejsze koszty, co ma niebagatelne znaczenie. Jednak za leasingiem przemawia to, że mamy większą swobodę korzystania z pojazdu. Właściwie możemy dysponować nim jak własnym, co nie jest możliwe, gdy wynajmujemy samochód, który podczas zwrotu musi być w dobrym stanie.

Na pewno nie jest łatwo zdecydować się na konkretne rozwiązanie, ale jak zobaczyliśmy w artykule to, co nam w danej chwili odpowiada, zależy od wielu aspektów, a szczególnie od tego, jaka jest sytuacja naszej firmy. Nie ma więc tu łatwej odpowiedzi, uniwersalnego rozwiązania, które pasuje zawsze i wszędzie. Sami musimy ocenić, jak będzie dla nas lepiej.

Grupa Tipmedia
Podziel się: