Praca jako opiekunka osób starszych w Niemczech. Czy warto wyjechać?

  • 02.01.2019, 10:00
  • Grupa Tipmedia
Praca jako opiekunka osób starszych w Niemczech. Czy warto wyjechać?
Wiele osób zastanawia się, czy warto wyjechać do Niemiec, aby pracować w opiece. W tym artykule piszemy o tym, dlaczego praca jako opiekunka osób starszych w Niemczech to opłacalny wybór dla wielu osób z Polski.

Opiekunka – praca z przyszłością

Średnia długość życia wzrasta, jednocześnie rodzi się coraz mniej dzieci. Starzenie się społeczeństwa to nieunikniony proces. Cała Europa zmaga się z problemem, jak pomóc seniorom, którzy potrzebują stałego wsparcia. W związku z tym na rynku pracy potrzeba coraz więcej pracowników, którzy podjęliby się domowej opieki nad osobami starszymi i mają do tego odpowiednie przygotowanie. Jednym z krajów, który boryka się z brakiem osób do opieki nad seniorami są Niemcy. U naszego zachodniego sąsiada nie ma opiekunów dobrze przygotowanych do zawodu. Dlatego też praca jako opiekunka osób starszych w Niemczech to zawód z przyszłością. Zwiększająca się liczba ofert pracy za granicą, daje szansę osobom z doświadczeniem w opiece – zarówno domowym (opieka nad członkiem rodziny), jak i zawodowym. Opiekunowie mogą wyjechać do państw, gdzie są lepsze zarobki i warunki pracy. Nic zatem dziwnego, że ta profesja staje się popularna i coraz więcej osób z Polski decyduje się na wyjazd.

Sposób na podreperowanie budżetu

Zaletą pracy w opiece na pewno są wysokie zarobki. Wynagrodzenie w pracy jako opiekunka osób starszych może wynosić od 1000 do 1400 euro netto, czyli „na rękę”. W okresie wakacyjnym lub świątecznym opiekunowie mogą zarobić nawet 1500 euro netto. Wysokość wynagrodzenia zależy od stanu zdrowia podopiecznego, ale również od doświadczenia opiekuna i jego znajomości języka. Co ważne, opiekun osób starszych podczas pobytu w Niemczech nie ponosi kosztów utrzymania – ma zapewnione wyżywienie oraz osobny pokój tylko dla siebie. Dobra płaca sprawia, że wiele osób wybiera pracę w opiece w Niemczech jako stały zawód. Natomiast część pracowników decyduje się na wyjazd za granicę tylko dorywczo, by podreperować domowy budżet.

Jak szukać pracy w opiece?

Osoby, które interesuje praca jako opiekunka osób starszych w Niemczech, muszą mieć doświadczenie w opiece oraz odpowiednie cechy charakteru. Chodzi przede wszystkim o empatię, cierpliwość, serce do seniorów, ale też odporność psychiczną i fizyczną. Bez tego – praca z osobami starszymi może być trudna. Ważna jest również znajomość języka niemieckiego – wystarczy przynajmniej poziom podstawowy. Jednak im wyższa znajomość języka, tym większa szansa na znalezienie lepszej oferty pracy. Trzeba też pamiętać o tym, że do obowiązków opiekuna należy gotowanie i dbanie o porządek, więc dobrze, gdy nie sprawia mu to kłopotu. Jeśli mamy powyższe umiejętności – wtedy warto zgłosić się do firmy, która oferuje sprawdzone oferty pracy w Niemczech i pomaga w bezpiecznym wyjechaniu za granicę. Przykładem firmy, która zapewnia opiekunom legalne zatrudnienie w Niemczech jest ATERIMA MED.

Praca jako opiekunka osób starszych w Niemczech jest bardzo wymagająca, ale może przynieść też dużo satysfakcji, szczególnie osobom, które lubią pracować z ludźmi.

Partnerem artykułu jest ATERIMA MED – firma, do której warto się zgłosić, jeśli interesuje Cię praca jako opiekunka osób starszych w Niemczech. Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej: aterima-med.pl.

 

Grupa Tipmedia
Podziel się: