Jak dobrze wybrać ubezpieczenie na życie?

 • 15.02.2019, 13:00
 • Grupa Tipmedia
Jak dobrze wybrać ubezpieczenie na życie?
Prudential czy Nationale Nederlanden oferują polisy już od 40 zł miesięcznie – zwykle więcej zdarza nam się miesięcznie płacić za internet czy telefon. Sprawdzamy, czy tyle wydamy za wartościowy produkt i od czego zależy wysokość składki.

Ubezpieczenie na życie to pewnego rodzaju wydatek, jednak powinniśmy traktować go jako inwestycję na przyszłość. Ochrona naszego życia i zdrowia jest warta tak niedużej kwoty, jaką przyjdzie nam zapłacić za regularną składkę.

Polisa na życie – podstawowe informacje

Indywidualne ubezpieczenie na życie w swojej podstawowej funkcji – zabezpiecza życie osoby ubezpieczonej. Ochrona dotyczy wybranej, konkretnej sumy – np. 50 000 zł lub 500 000 zł – rozpiętość i maksymalna kwota zależą zarówno od towarzystwa ubezpieczeniowego, jak i chęci klienta.

W podstawowej opcji ubezpieczenie na życie nie gwarantuje ochrony od utraty zdrowia, wypadków czy pobytu w szpitalu. Taką ochronę można nabyć poprzez umowy dodatkowe – zdrowotne lub wypadkowe. Jednak zaznaczyć należy, że polisa ma chronić bliskich od zgonu ubezpieczonego.

Ile kosztuje polisa na życie?

To, co najczęściej odsuwa nas od zakupu polisy na życie – to fakt posiadania dodatkowych kosztów, które musimy ponieść.

Gdy sprawdzimy, ile kosztuje ubezpieczenie na życie w www.rankingubezpieczennazycie.pl (https://www.rankingubezpieczennazycie.pl), bardzo szybko zorientujemy się, że ceny nie są wygórowane.

 

Od czego zależy wysokość składki?

 

Ceny oczywiście mają sporą rozpiętość – od kilkudziesięciu złotych miesięcznie do nawet kilkuset. Od czego to zależy? Czynników jest kilka, a przede wszystkim na cenę wpływa:

 

 • Wybrana suma ubezpieczenia;

 • Nasz wiek;

 • Umowy dodatkowe;

 • Czas trwania umowy.

 

Nie ma co ukrywać – głównym czynnikiem, który ma znaczenie w wysokości składki to suma ubezpieczenia. Jest to kwota maksymalna, jaką możemy otrzymać od ubezpieczyciela i wybieramy ją samodzielnie.

 

Możemy zatem ubezpieczyć się na niedużą kwotę jak np. 30 000 zł, jak również nawet na 3 000 000 zł. Wszystko zależy od polisy i towarzystwa ubezpieczeniowego, które wybierzemy. Tutaj warto podejść rozsądnie do tematu – wielu z nas z chęcią ubezpieczyłoby się na milion złotych, jednak warto mierzyć siły na zamiary, jak również zastanowić się nad realnymi potrzebami.

 

Przykładowo – jeśli spłacamy kredyt hipoteczny, nasza żona za chwilę urodzi trzecie dziecko, po czym przejdzie na urlop macierzyński, a następnie wychowawczy, za to my z kolei nie mamy czasu na zadbanie o własne zdrowie, ponieważ każdą wolną chwilę poświęcamy pracy – warto wziąć pod uwagę kwotę, jaka została nam do spłacenia kredytu – np. 100 000 zł. W takiej sytuacji, możemy zdecydować się na sumę ubezpieczenia np. 150 000 zł, które pomogą małżonce poradzić sobie finansowo, gdyby nas zabrakło.

 

Pod uwagę należy wziąć zobowiązania finansowe, środki, jakimi dysponujemy, stan naszego zdrowia, jak również predyspozycje genetyczne – być może w naszej rodzinie często zdarzały się wczesne zawały serca lub choroby nowotworowe – wtedy należy wziąć pod uwagę dodatkową ochronę.

 

Umowy dodatkowe to nie tylko zysk finansowy, dzięki wsparciu z odszkodowania, ale również pomoc innego rodzaju, jaką zapewnić nam może ubezpieczyciel, np.:

 

 • Transport medyczny;

 • Pomoc psychologa;

 • Opieka nad dziećmi w trakcie hospitalizacji;

 • Pomoc w zorganizowaniu rehabilitacji;

 • Dowóz leków.

 

Suma ubezpieczenia wpływa również na odszkodowania z tytułu złamania ręki, pobytu w szpitalu czy wstrząśnienia mózgu – w zależności od czego się ubezpieczymy. Im wyższą sumę wybierzemy – tym wyższe odszkodowanie wpłynie na nasze konto od ubezpieczyciela. Jeśli procent, który należy nam się za określone zdarzenie jest dla nas trudny do obliczenia, przyda nam się kalkulator ubezpieczeń na życie na www.rankingubezpieczennazycie.pl. Pomoże nam obliczyć procent, wysokość sumy ubezpieczenia czy wysokość składki.

 

Wiek, zakres i umowa – to również ma znaczenie

 

Niezwykle ważny w cenie ubezpieczenia jest nasz wiek. Im starsi jesteśmy – ty większe ryzyko zawałów, udarów mózgu czy wystąpienia chorób nowotworowych. Wszelkie niedomagania zdrowotne wpływają również na możliwość wypadków samochodowych – pogorszenie wzroku, słuchu, kłopoty z ciśnieniem krwi, osłabienie organizmu. Ubezpieczyciel uwzględnia takie ryzyko i podnosi z każdym rokiem składkę, przez co nie należy zbyt długo odwlekać zakupu polisy na życie.

 

Umowy dodatkowe są kolejnym czynnikiem wpływającym na cenę polisy. Im więcej rozszerzeń wykupimy – tym wyższa cena składki, to wydaje się oczywiste. Jednak większość z nas najchętniej wykupiłaby wszystkie dodatkowe umowy, by zapewnić sobie maksymalną ochronę. Kompletnie niepotrzebnie! Warto zastanowić się nad stanem zdrowia, ryzykiem, jakie nas dotyka w związku z wiekiem, pracą, dojazdem do pracy – jeśli np. nie korzystamy w ogóle z komunikacji miejskiej ani samochodu – ubezpieczenie od wypadków nie będzie nam aż tak bardzo potrzebne.

 

Na cenę ubezpieczenia wpływa również czas trwania umowy. Bardziej korzystną cenę otrzymamy, gdy wybierzemy polisę na 20 lub 30 lat niż na krótszy okres – np. 5 lat. Dłuższy czas płacenia składek jest dla ubezpieczyciela bardziej korzystny.


 

Grupa Tipmedia
Podziel się: