Jaką kosę spalinową warto kupić?

  • 27.04.2018, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Jaką kosę spalinową warto kupić?
Pielęgnacja ogrodu nie należy do najłatwiejszych. Jeśli jednak mamy odpowiednie narzędzia, na pewno stanie się przyjemniejsza. Jednym z podstawowych zabiegów, jakie należy wykonywać, jest koszenie trawnika. W tym celu niezbędna jest kosiarka. Jeżeli jednak chcemy dotrzeć w trudno dostępne miejsca, warto kupić kosę spalinową. Jak ją wybrać?

Podstawowe rodzaje kos do ogrodu

Zwykle do koszenia trawników używa się kosiarek elektrycznych, akumulatorowych lub spalinowych. To niezwykle praktyczne urządzenia, które jednak nie zawsze są w stanie dotrzeć do pewnych miejsc, aby bez szkód skosić w ich pobliżu trawę. Chodzi tu między innymi o rabaty czy też elementy małej architektury ogrodowej. W takich miejscach sprawdzi się podkaszarka.

Biorąc pod uwagę rodzaj zasilania, wyróżnić możemy trzy rodzaje urządzeń tego typu:

  • kosy elektryczne – są stosunkowo lekkie i poręczne, przez co nie powinniśmy mieć żadnych kłopotów z operowaniem nimi nawet w miejscach, które wymagają precyzji. Ich zaletą jest również niska cena.

Mają jednak stosunkowo niedużą moc, która mieści się w przedziale 450-550 W. Ich kolejną wadą jest ograniczony zasięg działania – determinowany długością kabla zasilającego. Sprzęt ten jest również zależny od dostaw energii elektrycznej.

  • kosy akumulatorowe – odznaczają się podobnymi parametrami co warianty elektryczne, z tą różnicą, że ich zasięg działania nie jest ograniczony długością przewodu. Pamiętać musimy jednak o systematycznym ładowaniu sprzętu.

Co więcej, nie będzie to rozwiązanie odpowiednie w przypadku dużych ogrodów. Wówczas konieczne byłoby przerywanie pracy w celu naładowania kosy.

  • kosy spalinowe – mają większą moc niż pozostałe warianty i są w pełni mobilne. Niestety, są od nich cięższe. Emitują również spaliny i hałas. Z uwagi na swoją wydajność i sprawność są jednak chętnie wybierane. Sprawdzą się w przypadku wymagających terenów oraz zaniedbanych ogrodów. Są przeznaczone także do cięcia grubej i wysokiej trawy.

Jaka kosa spalinowa będzie odpowiednia?

Jeżeli zależy nam na sprzęcie wysokiej jakości, musimy koniecznie przeanalizować parametry techniczne determinujące funkcjonalność kosy spalinowej. Decydując się na jej zakup, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na rodzaj występującego mechanizmu tnącego. Do wyboru mamy:

  • głowicę z żyłką nylonową – mechanizm ten występuje w najtańszych kosach spalinowych. Sprawdzi się w przypadku użytku domowego i mało zaniedbanych ogrodach do cięcia trawy,

  • głowicę z nożami tnącymi – to bardziej profesjonalny mechanizm, który upora się nie tylko z trawą, ale również grubszymi kłączami i zdrewniałymi łodygami roślin. Jest to sprzęt odpowiedni do pielęgnacji zaniedbanych ogrodów. Pamiętajmy, iż noże tnące mogą być wykonane z tworzyw sztucznych lub metalu. Te drugie są droższe, jednak mają większą trwałość,

  • tarczę tnącą – mechanizm ten występuje w kosach spalinowych przeznaczonych do profesjonalnego użytku. Umożliwia wycinanie grubych chwastów.

Kolejną kwestią, którą należy wziąć pod uwagę przy wyborze kosy spalinowej, jest jej moc. To parametr, który przesądza o efektywności działania urządzenia. Wpływa również na cenę kosy. Na rynku znajdziemy produkty o zróżnicowanej mocy – od 450 W do nawet 3 KM.

Im wyższa moc, tym sprawniej i wydajniej działa kosa. Co więcej, mocniejsze urządzenia lepiej radzą sobie z wysoką trawą i zdrewniałymi kłączami. Dobierając moc, warto mieć zatem na uwadze to, jak bardzo zaniedbany jest nasz ogród. W przypadku małego terenu, w którym nie ma konieczności częstego użycia sprzętu, w zupełności wystarczy kosa spalinowa o mocy 500-650 W.

Warto również zwrócić uwagę na rodzaj silnika zastosowanego w kosie. Do wyboru mamy:

  • kosy spalinowe z silnikiem dwusuwowym – są głośniejsze, emitują więcej spalin i wibracji, jednak przy mniejszym zużyciu paliwa oferują większą moc. Wśród ich zalet wymienia się także możliwość pracy w każdej pozycji. Sprawdzą się zatem w trudnym i wymagającym terenie,

  • kosy spalinowe z silnikiem czterosuwowym – generują mniej wibracji i spalin oraz są cichsze, przez co praca nimi jest wygodniejsza. Zużywają jednak więcej paliwa.

Decydując się na zakup kosy, musimy przeanalizować także inne parametry, które determinują to, czy będzie to sprzęt wygodny w użytkowaniu. Chodzi między innymi o wagę urządzenia, rodzaj uchwytu, regulacja rękojeści, system antywibracyjny czy też sposób uruchamiania.

Dla efektywności koszenia liczy się również średnica koszenia oraz wielkość zbiornika na paliwo. Jeżeli chcemy zaś, aby urządzenie było w pełni bezpieczne, warto sprawdzić, czy producent dołączył do niego słuchawki, maskę i okulary ochronne. Jeśli tak nie jest, warto zaopatrzyć się w te akcesoria na własną rękę.

Podsumowując, szerokość asortymentu kos spalinowych sprawia, że wybór tej właściwej może się okazać nie lada wyzwaniem. Warto zatem w pierwszej kolejności określić własne potrzeby i dopasować do nich sprzęt, analizując wszystkie parametry techniczne. Wówczas na pewno kupimy kosę spalinową, która spełni nasze oczekiwania. My zaś w pełni wykorzystamy jej możliwości.

Grupa Tipmedia
Podziel się: