Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:

Jak znaleźć pracownika tymczasowego

Znalezienie pracowników tymczasowych jest zadaniem dosyć czasochłonnym i trudnym dla kogoś, kto nigdy tego nie robił. Może stawiasz sobie pytania: kiedy warto zatrudnić na takich warunkach i jak skutecznie szukać?
  • 10.01.2020 10:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak znaleźć pracownika tymczasowego

Pracownicy tymczasowi poszukiwani!

Polska od dobrych paru lat zmaga się z nadwyżką miejsc pracy w stosunku do liczby poszukujących. Ponadto przedsiębiorstwa szukają oszczędności na każdym kroku. Między innymi z tych powodów część pracodawców decyduje się przyjąć pracowników tymczasowych. Jest to szczególnie pomocne, kiedy w firmie zaczyna się tzw. gorący sezon. W handlu może chodzić o okresy przedświąteczne lub wyprzedażowe, a np. w księgowości w miesiącu rozliczeń PIT-u. Potrzeba jest wtedy pracowników z doświadczeniem lub takich, którzy po krótkim przeszkoleniu są w stanie zapełnić lukę w firmie. Największą zaletą takiej krótkotrwałej współpracy jest oczywiście oszczędność - po zakończonym zadaniu pracodawca nie jest zobowiązany nikogo zatrudniać.

Nie oznacza to jednak, że każdy nadaję się na taką posadę. Jak znaleźć kogoś odpowiedniego? Jest na to co najmniej kilka sposobów.

Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie

Można zacząć od tego, co pierwsze przychodzi nam do głowy - podpytania znajomych, którzy są znani z nadmiaru wolnego czasu i chęci do pracy. Jest to najprostsza, a zarazem często najskuteczniejsza metoda. Dzięki wcześniejszym  dobrym relacjom pracownik może przystąpić do działania z pełniejszym zaangażowaniem i uczciwością, a my z kolei obdarzymy go większym zaufaniem. Na pewno oszczędzi nam to stresu. Stanie się tak pod warunkiem, że znamy osoby godne polecenia, a one będą chciały nawiązać współpracę.

Jeśli jednak nikt taki nie przychodzi nam do głowy, kolejnym krokiem w poszukiwaniach może być przejrzenie regionalnych ogłoszeń o pracę lub tych większych, specjalizujących się w temacie platform. Czasami już przy pierwszym wyszukiwaniu natkniemy się na ogłoszenia studentów i innych osób poszukujących wyłącznie dodatkowego zatrudnienia. Jeśli pracownik tymczasowy, którego chcemy zatrudnić, nie musi posiadać szczególnych umiejętności, warto ograniczyć się do miejscowych portali. Umieszczają tam swoje ogłoszenia m.in. osoby w starszym wieku, które gorzej radzą sobie z Internetem, ale prawdopodobnie będą bardziej rzetelne i zaangażowane od młodych, którzy jeszcze się tego nie nauczyli.

Czasami z pomocą przychodzą też profesjonalne agencje pracy tymczasowej. Działają one w większości polskich miast. Jakie mają zalety? Zajmują się całym procesem rekrutacji i biorą na siebie odpowiedzialność znalezienia pracownika właśnie takiego, jakiego poszukujemy. To z nimi podpisujemy umowę i, rzecz jasna, im płacimy prowizję. Kiedy jednak przyjęta przez agencję osoba nie pojawia się w pracy lub nie wywiązuje się ze swoich zadań, to nie naszym zadaniem jest zdyscyplinowanie jej. Z takich usług korzystają często więksi przedsiębiorcy, chcący oszczędzić sobie dodatkowych zadań.

Podsumowując, pracownicy tymczasowi funkcjonują na rynku pracy, choć nieraz trzeba ich szukać trochę dłużej i trochę bardziej niestandardowo. Warto jednak zdobyć się na wysiłek, by korzystać z zalet takiego zatrudnienia!

Artykuł powstałe we współpracy z grupaprogres.pl

--- Artykuł sponsorowany ---