Czym są wibroizolatory?

  • 6.03.2018, 11:00
  • Grupa Tipmedia
Czym są wibroizolatory?
Wynalezienie koła i wdrożenie tego rewolucyjnego rozwiązania do większości innowacyjnych rozwiązań technicznych, poprowadziło rozwój cywilizacji zupełnie nową drogą. Niestety ścieżka, po której porusza się sprzęt osadzony na kołach, niekiedy okazuje się nieco wyboista. Drgania to także trudny do uniknięcia skutek uboczny, jaki pojawia się podczas uruchamiania urządzeń zasilanych energią wypracowywaną przez silniki czy elektryczny napęd. Na szczęście lata rozwoju myśli technicznej pozwoliły na to, by szukanie innowacyjnych rozwiązań nie było jedynym kierunkiem, ku któremu podążają wynalazcy. Równie istotnie jest bowiem uparte dążenie do odnajdowania komfortu w użytkowaniu technicznych zdobyczy.

Wibroizolatory – kto ich potrzebuje?

Pojęcie wibroizolacji narodziło się wraz z odkryciem, że niepożądane efekty pracy wielu sprzętów można zniwelować. Wiodą do tego dwie drogi. Pierwsza polega na dodaniu do całej konstrukcji specjalnych warstw izolacyjnych, które pochłoną większość generowanych przez sprzęt drgań. Druga metoda polega nie tyle na wytłumieniu drgań, ale raczej przekserowaniu ich w innym kierunku. Oba te pomysły są skuteczne, ale to pierwszy z nich można łatwiej zrealizować – zaopatrując się w odpowiednie części, znane jako wibroizolatory (Zobacz więcej na: https://www.zabi.pl/).

Te specyficzne akcesoria mogą przybierać różne kształty – ale z uwagi na charakter ich pracy, zawsze są to kształty cylindryczne, koliste. Wibroizolatory prezentują się jako metalowe części, wzbogacone o sprężyste podkładki czy gumowe (lub gumopodobne) pokrycie. Na rynku konsumenckim popularne są wibroizolatory kołnierzowe, paraboliczne czy taliowane. Każda z takich części pojawia się w konkretnej technicznej strukturze po to, by:

  • nadać sprzętowi bardziej płynny ruch

  • wyciszyć pracę maszyny

  • zwiększyć bezpieczeństwo pracy z danym urządzeniem

  • wydłużyć okres eksploatacji sprzętu

Obecność wibroizolatorów na rynku konsumenckim powinna ucieszyć i zainteresować przede wszystkim tych, którzy na co dzień polegają na urządzeniach w rodzaju pomp, sprężarek, wentylatorów i wielu innych maszyn usprawniających czy umożliwiających wykonywanie niepozornych, ale niezbędnych czynności. Wibroizolacja powinna leżeć na sercu przede wszystkim tym, od których zależy jakość sprzętu używanego przez pracowników różnego rodzaju miejsc pracy.

Grupa Tipmedia
Podziel się: