Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Było Rodło, jest Gromada czyli piękni trzydziestoletni

Największy pilski hotel Gromada, który w świadomości wielu mieszkańców regionu pozostanie Rodłem obchodzi właśnie 30-lecie istnienia. Ale to nie jest jedyny powód do świętowania. Jubileusz zbiegł się z 80 rocznicą Ogólnokrajowej Spółdzielni Turystycznej Gromada. Obie okoliczności uczczono w miniony czwartek bankietem z udziałem przyjaciół i przedstawicieli firm współpracujących na co dzień z hotelem.
Było Rodło, jest Gromada czyli piękni trzydziestoletni

- 30 lat temu upór i determinacja ludzi, patrzących z perspektywą na rozwój ziemi pilskiej doprowadziły do decyzji ówczesnych władz Gromady o budowie i uruchomieniu hotelu w Pile – powiedział podczas rozpoczęcia uroczystości szef Spółdzielni Gromada, Krzysztof Moczulski.- Tak się składa, że rok 2017 to zarówno rok obchodów 80 lecia OST Gromada jak i 30 rocznica oddania do eksploatacji hotelu w Pile. Z okazji tej 30. rocznicy Zarząd i Rada Nadzorcza Gromady składaserdeczne podziękowania za współpracę wszystkim, szczególnie władzom lokalnym i parlamentarzystom tej ziemi, partnerom, klientom, byłym i obecnym pracownikom. Mozagwarantować, że dalsze nasze działania będą czynione z myślą o środowisku lokalnym. Gromada to bowiem organizacja spółdzielcza prospołeczna, gdzie celem nadrzędnym nie jest zysk, a świadczenie usług i działalność dla ludzi. Ta wieloletnia historia hotelu zobowiązuje, dlatego życzę wszystkim, aby kolejne lata przyniosły dalszy rozwój całego obiektu, jego działalności dla pożytku wspólnoty lokalnej.

***

Spółdzielnia Gromada została założona 10 lutego 1937 roku z inicjatywy Kazimierza Wyszomirskiego, później jej pierwszego prezesa. Na początku prowadziła działalność typowo turystyczną organizując wyjazdy szkoleniowo-rekreacyjne dla rolników do krajów północnej i południowej Europy. Śmiałe plany (m.in. budowę statku transkontynentalnego) przerwał wybuch II Wojny Światowej. W latach swojego rozkwitu Gromada prowadziła ponad 100 biur turystycznych.

W latach 60-tych pod marką Gromady oddany został do użytku obiekt w Warszawie kojarzony do dziś jako „Dom Chłopa”. Kolejne obiekty włączane do grupy to hotel w Zakopanem i Łomży. Lata 70 i 80 to czas budowy kolejnych obiektów w Cedzynie, Busku Zdrój, drugiego hotelu w Warszawie w pobliżu lotniska i -oczywiście – hotelu w Pile. Gromada to także m.in. trzy duże ośrodki wypoczynkowe w Międzyzdrojach, Niechorzu i Krynicy Zdrój, obiekty w Radomiu, Poznaniu i Koszalinie.

Co do Piły, pierwsza wzmianka prasowa o budowie hotelu pojawiła się w 1976 roku. Gazety informowały wówczas o planie budowy nowoczesnego, prestiżowego obiektu z przeszło 300 pokojami. Wmurowanie kamienia węgielnego nastąpiło w lipcu 1978 roku, a pierwszym dyrektorem hotelu w budowie został Bogusław Janicki. Ze względu na skale przedsięwzięcia i panujące wówczas realia na rynku pracy, w Zespole Szkół Zawodowych i Gastronomicznych w Pile otwarto klasy w zawodach kucharz – garmażer, kelner- bufetowa i cukiernik. Wszyscy absolwenci mieli otrzymywać zatrudnienie w powstającym hotelu.

Hotel rodził się w bólach z uwagi na podmokłość terenu i realia rynkowe czyli deficyt materiałów budowlanych. Tylko kwestia nazwy przypieczętowana była od razu i bez przeszkód. Obiekt miał się nazywać Rodło- w hołdzie bojownikom, którzy walczyli z zaborcą o polską mowę, kulturę i ducha.

W czerwcu 1987 roku hotel został oddany do użytku. Liczył 212 pokoi, miał salę konferencyjną, restaurację , salę bankietową, kawiarnię, koktrajl-bar i bar kawowy. Mieściły się tu również m.in. night club, Pewex, Cepelia, sklep z wyrobami z pol-srebra, gabinety odnowy biologicznej, fryzjer. Rodło było swego czasu jedynym obiektem hotelowym, przystosowanym do potrzeb niepełnosprawnych. Do dziś w obiekcie pracuje 9 osób, które pamiętają jeszcze stare czasy.

Obecnie hotel przyjmuje gości w 186 pokojach. Organizuje imprezy okolicznościowe dla miasta i powiatu, szkolenia, bankiety, eventy, wesela, chrzciny, studniówki itp. itd. I choć teraz nazywa się Gromada, w świadomości wielu pilan na zawsze pozostanie Rodłem.

***

Z okazji jubileuszu wiele podziękowań i gratulacji odebrała obecna dyrektor hotelu, Elżbieta Bekas. Uhonorowano także wieloletnich przyjaciół hotelu. Padło wiele ciepłych słów i życzeń, by hotelowi nigdy nie zabrakło gości.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

fela 06.04.2024 19:58
bogusław janicki był dupkiem , facet chamski, bez pojęcia o hotelarstwie

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama