Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Piła polską stolicą praw dziecka

Przez cały miniony tydzień trwały rozmowy z uczniami pilskich szkól, eventy z udziałem super niani Doroty Zawadzkiej i Rzecznika Praw Dziecka, Marka Michalaka. Do Piły przyjechała sędzia Anna Maria Wesołowska i córka Ireny Sendlerowej. Nadano imię szkole i nazwę skwerowi, a wszystko, by celebrować tę szczególną okazję. Piła była tegoroczną stolicą Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka.
Piła polską stolicą praw dziecka

Zaczęło się od wydarzeń w Szkole Podstawowej nr 1. Ekspert Rzecznika Praw Dziecka Dorota Zawadzka rozmawiała tam z uczniami o prawach dziecka. Pytała – „Do czego macie prawo?”. O dorastaniu i odpowiedzialności mówił z kolei w SP nr 2 Grzegorz Jach - społeczny doradca Rzecznika Praw Dziecka, autor programu „Profilaktyka a Ty” oraz emerytowany inspektor policji.

Do Piły przyjechali przedstawiciele Fundacji Kasisi - Małgorzata Stafin i Mateusz Gasiński. Założycielem fundacji, która opiekuje się m.in. dziećmi, zarażonymi wirusem HIV jest Szymon Hołownia. Wolontariusze prowadzili w mieście zbiórkę do puszek na rzecz dzieci Kasisi.

W ramach obchodów zorganizowano także debatę "Prawa dzieci niepełnosprawnych i ich realizacja". O swoich doświadczeniach opowiadali przedstawiciele organizacji działających na rzecz dzieci niepełnosprawnych, ich rodzice, opiekunowie oraz nauczyciele.

***

We wtorek w Inwest Parku miała miejsce debata pokoleniowa pt. „Rola babci i dziadka w wychowaniu dziecka” poprzedzona koncertem „Dziecięce marzenia”, w ramach którego wystąpiły pilskie przedszkolaki. Wśród wydarzeń towarzyszących dyskusjom o znaczeniu dziadków i babć były warsztaty z zakresu udzielania pierwszej pomocy, wystawa prac seniorów, podczas której pani Ela robiła szalik dla Stanisława Staszica i pokaz umiejętności Fridy- psa szkolonego do poszukiwania osób zaginionych.

Tego dnia ogłoszono plebiscyt na Pilskiego Przyjaciela Dziecka. Jak uściśla Urząd Miasta, Pilski Przyjaciel Dziecka to osoba, organizacja lub instytucja, która wyróżnia się swoją działalnością na rzecz dzieci i prowadzi działania mające na celu ich rozwój, ochronę zdrowia, przestrzeganie praw dziecka, oraz zapewnienie równego i powszechnego dostępu do edukacji, zajęć sportowych, wypoczynku i rekreacji dla wszystkich dzieci.

***

W środę szkoły przygotowały happeningi dotyczący praw dziecka. Dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 11 i Szkoły Towarzystwa Oświatowego przygotowano spektakl "Działka" z Marzanną Graff oraz Aleksandrem Mikołajczak. Przedstawienie w trzech aktach pokazuje w niezwykle realny sposób, co dzieje się z rodziną gdy ktoś w niej wpada w uzależnienie od narkotyków.

Zorganizowano m.in. warsztaty dla nauczycieli i wychowawców przedszkolnych pt. "Pomoc dziecku doznającemu przemocy w rodzinie w oparciu o rezultaty pracy Zespołu Interdyscyplinarnego w Pile".

Z kolei w czwartek w obecności Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka Szkole Podstawowej nr 12 z oddziałami integracyjnymi nadano oficjalnie imię największego przyjaciela dzieci- Janusza Korczaka. Po południu Rzecznik Praw Dziecka wspólnie z super-nianią odbył otwarte spotkanie z mieszkańcami miasta, mówił o swoich doświadczeniach w pracy rzecznika, o prawach dzieci do wyrażania własnych poglądów, o buncie jako zdrowym mechanizmie kształtowania osobowości, o klapsie - akcie przemocy itp. Odpowiadał na pytania super-niani i publiczności z zakresu wychowania dzieci i ich praw.

Szkolny Klub Debat, działający przy Szkole Podstawowej nr 5, zaprosił do Oxfordu. Uczniowie starali się udowodnić lub zaprzeczyć tezie, że „Prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka”. W debacie po jednej stronie występowały: Izabela Jucha, Oliwia Leszko, Wiktoria Pytlarz, Wiktoria Hołowacz, a po drugiej: Jan Łazanowski, Aleksander Skarwecki, Gracjan Bączkowski, Kacper Podgajny. W roli marszałka wystąpił Daniel Samulak. Sekretarzami debaty natomiast były: Marta Kozłowska i Wiktoria Kaliszczak.

***

Latrania magiczna” w kawiarni dworcowej? Czemu nie. Tam właśnie w sobotę zgromadzili się widzowie w różnym wieku, by obejrzeć spektakl w reżyserii Grzegorza Ptaka o powstawaniu kina. A po przedstawieniu można było zobaczyć wszystko z bliska, nawet dotknąć teatralnych rekwizytów. A od niedzieli oficjalnie mamy w Pile skwer imienia Ireny Sendlerowej. Zlokalizowany jest w rejonie ul. M. Konopnickiej, 11 Listopada i Bulwarów Chatellerault. Stanęła tam ławka z tabliczką upamiętniająca Sprawiedliwą Wśród Narodów Świata, która zorganizowała ratunek dla 2,5 tys,. skazanych na zagładę żydowskich dzieci z warszawskiego getta. W tej szczególnej uroczystości udział wzięła córka Ireny Sendlerowej - Janina Zgrzembska. - Irena Sendlerowa mówiła, żeby jej nie nazywać bohaterką- powiedziała w niedziele pani Janina- Nie ma pomników wykutych w kamieniu, ale ma najpiękniejsze pomniki - szkoły jej imienia. O skwerach nie wiedziała, ale wszystko to widzi.

Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak.- Irena Sendlerowa jest drogowskazem, który pokazuje że trzeba być empatycznym i otwartym na drugiego człowieka. Jak sama mówiła - kiedy człowiek tonie, zawsze należy podać mu rękę.

***

Zwieńczenie wydarzeń nastąpiło w poniedziałek, 20 listopada. W Inwest Parku miała miejsce debata „Co dziedziczymy, do czego dążymy” z udziałem Kawalerów Orderu Uśmiechu. Rzecznik Praw Dziecka wspólnie z Prezydentem przy wejściu do Regionalnego Centrum Kultury odsłonili tablicę upamiętniającą centralne obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka w Pile, a z przebojami dla dzieci wystąpiła Majka Jeżowska.

Wieczorem odbyła się natomiast uroczysta Gala podsumowująca obchody Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka w Pile. Gala rozpoczęła się spektaklem profilaktycznym „Sekret”, który powstał w Pile w trakcie 8 dni obchodów. W spektaklu wyreżyserowanym przez Grzegorza Jacha, wystąpiła młodzież z Piły – uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 i nr 5 oraz Społecznego Towarzystwa Oświatowego. Spektakl przyjęto owacjami na stojąco. Nie zabrakło również występów najmłodszych.

Podczas gali wręczono nagrody i wyróżnienia w konkursach związanych z obchodami Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka: konkurs plastyczny „Wszyscy jesteśmy tacy sami”, konkurs literacki „Najlepsza babcia, najlepszy dziadek”, konkurs plastyczny „Prawa Dziecka” oraz konkurs wiedzy o Irenie Sendlerowej. Podziękowania złożono także najbardziej aktywnym wolontariuszom zaangażowanym zarówno w organizację obchodów jak i w zbiórkę na rzecz Fundacji Kasisi. Zbiórka na rzecz dzieci z sierocińca w Zambii zakończyła się sukcesem – w Pile podczas 7 dni zbiórki udało się zebrać blisko 15 tysięcy złotych. W trakcie gali przedstawiona została także sonda uliczna o prawach dziecka, przeprowadzona przez uczniów klasy 2e o profilu dziennikarsko-informatycznym ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Pile.

Zaplanowaną na poniedziałek próbę bicia rekordu w śpiewaniu ze względu na pogodę przełożono na czerwiec.

 

Zebrała: (acz)

foto: (um)



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: dodatekTreść komentarza: Władysław (1903) był nauczycielem, kierownikiem szkoły w Wilnie i porucznikiem Wileńskiej Brygady Kawalerii. Ranny w bitwie pod Garwolinem przesiedział w oflagu C II Woldenberg (Dobiegniew) do końca wojny. Jako doświadczony organizator oświaty został delegowany do Wałcza na inspektora oświaty. Tu pracował w latach 1945 - 1950. Pracę zakończył w Toruniu na stanowisku kierownika szkoły ćwiczeń Studium Nauczycielskiego. Zmarł w roku 1965. Bronisław (1905) po ukończeniu seminarium nauczycielskiego w Płocku pracował jako nauczyciel matematyki i sztuki w powiecie toruńskim. W roku 1940 został aresztowany przez gestapo i odstawiony do Dachau, gdzie zastał go koniec wojny. Po wojnie wrócił do Polski i pracował najpierw w Wałczu a następnie w Szczecinie na stanowisku dyrektora zasadniczej szkoły zawodowej Metalówka. Po przejściu na emeryturę przeniósł się do Torunia, gdzie zmarł w roku 1974.Data dodania komentarza: 14.05.2025, 22:29Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: słowo na środęTreść komentarza: Przypomnijmy niegdysiejsze doniesienia o tym, kim jest Le Man. Rok 2012, 12 czerwca godz. 10:28:26. „Czas powrócić do głównego wątku tego tematu. Kim jest Le Man i dlaczego tak nienawidzi ludzi. Odpowiedź jest bardziej skomplikowana niż się nam wydaje. Zródłem nienawiści Le mana są zgniłe korzenie jego rodu. Ród ten wywodzi się z Wołynia i nie ma jasno określonego oblicza narodowego. Pradziad Le Mana Lemanstein był żydem pochodzącym z rodziny robotniczej, który jako młody człowiek zachorował na komunizm. Został członkiem Komunistycznej Partii Zachodniej Ukrainy, ponieważ nie miał żadnych związków krwi z Polską, Jego żona była Ukrainką, choć on sam – z racji miejsca zamieszkania obywatelem polskim. W jego ślady poszedł syn ( a dziadek Le Mana), który zdobył pewne wykształcenie w szkołach talmudycznych a potem znalazł się w ZSRR na kursach kominternu. Dziadek Le Mana przyjął polskie nazwisko, przekroczył granice Rzeczypospolitej i działał jako agent Kominternu w KPP. Miał dwóch synów. Jeden odziedziczył po ojcu komunistyczne zainteresowania, drugi został zwykłym bandziorem. Obaj w okresie niemieckiej okupacji działali w podziemiu. Jeden jako szmalcownik, który za pieniądze wydawał zydów ukraińskiej policji, drugi był w sowieckiej partyzantce.Z niewyjaśnionych powodów nie chcieli czekać na wyzwolenie i wraz z Niemcami uciekali na zachód.Zatrzymali się w Warszawie u ciotki. Tu już obaj zajęli się szmalcownictwem z zemsty – bo dom ich ciotki znalazł się na terenie getta i został zniszczony. W powstaniu udziału nie brali, a po wojnie osiedli w Wałczu. Tu starszy brat – partyzant rychło zmarł a młodszy – szmalcownik – ojciec Le Mana podszywając się pod jego zasługi został aktywistą PZPR. Wykorzystując swe kontakty utorował synowi drogę do politycznej kariery w PZPR. Ale o tym już w następnym odcinku". To jest w trybie kopiuj - wklej z zasobu domowego archiwum.Le Mana. Nazwa Le Man jest tożsamościowo związana z obywatelem Januszem Lemanowicz na tym forum portalu dzienniknowy.pl. Paweł Lemanowicz ze wsi Siemienie miał dziewięcioro dzieci: Władysław, Bronisław, Genowefa, Zofia, Maria, Helena, Jadwiga, Jan, Kazimiera.Data dodania komentarza: 14.05.2025, 22:08Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: 21 lat minęłoTreść komentarza: Bez echa minęła 7 maja 21 rocznica uwięzienia ekipy telewizji publicznej pod dowództwem Sylwii Gadomskiej. To zdarzenie było przyczynkiem do powstania Stowarzyszenia Ekologicznego Przyjaciół Ziemi Nadnoteckiej. Upłynął czas jednego pokolenia. Czy zniknęła zmora ludności: smrody, odory, fetory, miazmaty emitowane przez Farmutil, co prowadziło ludzi do frustracji i szaleństwa wskutek niemożności prawidłowego funkcjonowania w mieście 75-tysięcznym i okolicznych miejscowościach północnej Wielkopolski? Jak dzisiaj mają się mieszkańcy Śmiłowa, Kaczor, Piły, Mościsk, Brodnej, Jeziorek, Zelgniewa, Kostrzynka, Grabówna, Dziembowa, Białośliwia, itd? Czy rewitalizowano jezioro Kopcze zatrute ściekami z zakładów mięsnych zbudowanych kosztem kredytu na oczyszczalnię ścieków? Czy prowadzi się badania wpływu na wody podziemne produktów rozkładu 5643 ton padliny i resztek poubojowych zakopanych na działce 85 w Śmiłowie? Czy przedsiębiorca rozliczył się z budżetem państwa, które płaciło za prawidłową utylizację 400 zł za tonę? Czy trud Stokłosy, który na zebraniu wiejskim zwrócił się do Mścisława Brodali: pańskie gówna, które pan wykichasz ze swojego domu ja biorę na moją oczyszczalnie i muszę je wąchać, dalej umila trud istnienia mieszkańców? Oczyszczalnie jak widać w końcu powstała, ale jezioro Kopcze umarło.Data dodania komentarza: 11.05.2025, 10:32Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: piła tarczowo-łańcuchowaTreść komentarza: Czy uczestnik - animator programu publicystyczno - satyrycznego "Szydercy", a jednocześnie organizator przemarszu trybad i pederastów przez miasto powiatowe przerżnął kogoś, czy jakąś w ramach hasła "Lipcowe rżnięcie w Pile 2018"? Z ogólnej wiedzy o personalnych układach powiatowych wiadomo, że nasz bohater od rżnięcia jest mieszkańcem wsi Białośliwie i tam, przy jego chawirze jest gaj tujowy sprzyjający.Data dodania komentarza: 9.05.2025, 13:39Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: źródło wiedzyTreść komentarza: Można zapytać Agnieszkę albo jaką zdzirę z sektora pracownic seksualnych.Data dodania komentarza: 9.05.2025, 12:03Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: ciekawa podfruwajkaTreść komentarza: ciekawość, czy Barabasz był obrzezany, jak to jest w obrzędowości żydowskiej ortodoksji.Data dodania komentarza: 9.05.2025, 12:01Źródło komentarza: Kult kłamstwa
Reklama
Reklama