Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Ofensywa światłowodowa ASTA-NET

Jak wiemy, Internet jest w dzisiejszych czasach narzędziem niezbędnym do funkcjonowania nie tylko w sferze zawodowej, ale również prywatnej. Do tej pory w miejscowościach średnich i mniejszych, tego typu usługa była dostępna tylko drogą radiową, czyli poprzez urządzenia, dla których warunki atmosferyczne są niezmiernie ważne dla ciągłości usług, albo po kablach miedzianych. Jak często brakowało Państwu dostępu do Internetu w okresie burzowym? ASTA-NET ma na to rozwiązanie - o tym oraz o planach rozwojowych spółki rozmawiamy z Dyrektorem Departamentu Sprzedaży i Obsługi Klienta - Łukaszem Woźniakiem.
Ofensywa światłowodowa ASTA-NET

Co dokładnie proponuje ASTA-NET?

- ASTA-NET należy do największych operatorów w Wielkopolsce, stawiamy na ciągły rozwój usług i rozszerzanie zasięgu. Naszym celem jest być pożądanym i najczęściej wybieranym dostawcą usług telekomunikacyjnych. Działamy na północy województwa, ale wychodzimy też na sąsiadujące z Wielkopolską tereny województwa zachodniopomorskiego. W zasięgu ASTA-NET jest ponad 80 tys. gospodarstw domowych, a usługi świadczymy blisko 50 tys. klientom. Najwięcej klientów mamy w Pile (prawie 16 tys.), gdzie jest nasza siedziba i skąd się historycznie wywodzimy.

Rozumiem liczby, ale co takiego Was wyróżnia, przecież na rynku macie sporą konkurencję?

- No właśnie - ta konkurencja pozwala nam wysoko mierzyć i ciągle dążyć do tego, aby usługi były na jak najwyższym poziomie. Dzisiaj nie wystarczy oferować wysokiej przepływności Internetu. Należy zapewnić komplementarne usługi multimedialne – dostęp do Internetu, również mobilny, telewizję – także w wersji mobilnej czy usługi telefoniczne, oraz liczne usługi dodatkowe. Pożądany operator powinien gwarantować jakość i dostępność usług, wsparcie serwisowe 24h oraz być blisko klienta. Naszą przewagą są zasoby - zapewniamy wysoką dostępność infolinii oraz punktów obsługi klienta, nawet w weekendy. Posiadamy wykwalifikowaną kadrę inżynierów i specjalistów, zorientowaną na potrzeby naszych klientów. Klient ma do wyboru wszystkie formy kontaktu: telefon, Internet, kontakt bezpośredni w salonie albo wizyta w domu. Dzięki nam mieszkańcy regionu mają dostęp do TV ASTA, w której relacjonujemy wiele lokalnych i regionalnych wydarzeń, często kreujemy dyskurs publiczny na ważne dla lokalnych społeczności tematy. Fakt posiadania w ofercie TV ASTA stanowi znaczącą przewagę konkurencyjną, gdyż nierzadko okazuje się to decydującym czynnikiem, by wybrać nasze usługi. Nie mogę nie wspomnieć o najważniejszym - o najnowocześniejszej technologii, czyli o światłowodzie…

I tu się zatrzymajmy, bo pewnie każdy o tym słyszał, a nie każdy wie czym jest ta technologia

- Każdy z nas potrzebuje Internetu szybkiego i niezawodnego. Najnowsze rozwiązania technologiczne gwarantują nam to w 100%, ponieważ światłowód przy transmisji danych zamiast prądu wykorzystuje wiązkę światła, a na nią nie mają wpływu panujące warunki zewnętrzne. Sieci światłowodowe są całkowicie odporne na zakłócenia zewnętrzne oraz korozję wykazując niewielką awaryjność sieci. Nieograniczony transfer internetowy, cyfrowa jakość obrazu i dźwięku, stabilne łącze ze względu na dużą odporność na zakłócenia oraz gwarancja bezpieczeństwa danych z uwagi na fakt, że niemożliwe jest podłączenie się do niej osób niepożądanych – to nie jedyne zalety tej technologii. Warto wiedzieć, że przepustowość łącza światłowodowego nie jest dzielona pomiędzy użytkowników z jednego budynku, dzięki czemu abonent korzysta z pełnej szybkości łącza.

Czy rozwiązanie to jest kierowane do mieszkań czy do firm?

- Nie ma to znaczenia. Dostęp do najnowocześniejszych technologii światłowodowych to korzyści dla każdego w wielu dziedzinach życia - w edukacji, życiu społecznym, kulturowym i zawodowym mieszkańców, ale także w biznesie. Inaczej mówiąc światłowód to potencjał do rozwoju osobistego i zawodowego.

Czy technologią światłowodową obejmujecie tylko duże miasta?

- Absolutnie nie. Jesteśmy też w wielu mniejszych miejscowościach, co jest m.in. efektem realizacji przez firmę wielu projektów unijnych budowy sieci w obszarach białych plam, umożliwiło nam to dotarcie z usługami do miejsc pozbawionych wcześniej infrastruktury telekomunikacyjnej. W 2016 roku zakończyliśmy ogromną inwestycję obejmującą swym zasięgiem 108 miejscowości z powiatów pilskiego, złotowskiego i czarnkowsko-trzcianeckiego. Już prawie 60 % mieszkańców tych obszarów korzysta z usług światłowodowych.

Rok 2017 to kolejny duży projekt rozwoju sieci światłowodowej w obszarach białych plam, realizowany ze wparciem unijnym (Program Operacyjny Polska Cyfrowa 1.1), obejmujący swoim zasięgiem cztery gminy z powiatu chodzieskiego (Margonin, Budzyń, Chodzież, Szamocin) oraz cztery w powiecie wałeckim (Człopa, Tuczno, Wałcz, Mirosławiec). Ta inwestycja zakończy się na początku 2018 roku.

To jakie plany na przyszłość?

Bardzo ambitne, ponieważ ASTA-NET pozyskała dotację w ramach kolejnego rozdania Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa w wysokości 27 mln zł na inwestycję o wartości przekraczającej 45 mln zł. Za tę kwotę wybudujemy sieć o łącznej długości ponad 800 km, obejmującą zasięgiem 17 205 gospodarstw domowych na północy województwa wielkopolskiego w 5 powiatach: pilskim, złotowskim, chodzieskim, czarnkowsko-trzcianeckim i wągrowieckim. Planujemy również podłączyć wszystkie szkoły w tych powiatach. Ta inwestycja to wielka szansa dla nas wszystkich, ponieważ dzięki niej możemy być blisko ludzi, nie tylko pod kątem dostarczania usług, ale także rozwoju zawodowego, bo przecież budując sieć, budujemy również miejsca pracy dla mieszkańców naszego regionu.

Wspomniał Pan o podłączaniu szkół, co to oznacza?

W obecnych czasach nie można sobie wyobrazić lekcji informatyki bez dostępu do Internetu, bądź braku możliwości skorzystania z pomocy naukowej w domu. Chcemy w 2018 roku wprowadzić placówki edukacyjne w cyfrową erę - szkoły znajdujące się na terenie powiatów i gmin północnej Wielkopolski zostaną podłączone do nowoczesnej sieci światłowodowej. Inwestycja ta będzie finansowana ze środków własnych ASTA-NET, jako wkład operatora w rozwój społeczeństwa informacyjnego. W przyszłości inwestycja w światłowód umożliwi przyłączenie placówek szkolnych do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE), co da możliwość uzyskania z Budżetu Państwa środków wydatkowanych na usługę dostępu szerokopasmowego w szkołach. To oznacza realne oszczędności w budżetach samorządów.

Zgodnie z ustawą, OSE połączy wszystkie szkoły w Polsce. Istotne jest, aby łącze spełniało parametry techniczne zakładane w ustawie, pozwalające na świadczenie usługi symetrycznej przepustowości na poziomie minimum 100 Mb/s pomiędzy każdą jednostką światłowodową podłączoną do inwestycji. Łącze zapewniane przez ASTA-NET gwarantuje spełnienie tych parametrów.

Połączenie wszystkich placówek oświatowych w OSE umożliwi nowe formy kształcenia i pozwoli na wyrównanie szans edukacyjnych uczniów w całej Polsce, w szczególności tych z mniejszych miejscowości i wsi. Już prowadzimy rozmowy z gminami, aby wspólnie zrealizować ten cel. Jako ASTA-NET mamy ambicje zrobić to jako pierwsi w kraju.

Pozostaje więc życzyć realizacji planów, bo rozwój ASTA-NET to rozwój mieszkańców w sferze zawodowej jak i pod kątem jakości życia.

Jesteśmy stąd, chcemy dobrze służyć regionowi i jego mieszkańcom.

Dziękuję za rozmowę.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ja 07.02.2018 23:58
Telewizja Asta wisi mi kasę z rozliczenia już 3 lata.

Reklama
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: do Kolo Treść komentarza: Ty, Kolo, zamiast doglądać sumienia Lemanku, zajmij się ustalaniem, kto ci dmucha i dyma starą. Są doniesienia, że schudłeś, bo brakuje w chacie żarcia. A to stara buli za każdy numerek, ma ciąg do bzykania. Nie ma pieniędzy, nie ma żarcia a stara pełna spermy kochasiów. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 09:51 Źródło komentarza: Czy wolno podsłuchiwać obywateli? Nie! A czy wolno ich nagrywać? Autor komentarza: doroboty, do roboty! Treść komentarza: Jako redaktor naczelny 2004 - 2007 był znamienny balangą flaszkową 8 marca 2006, kiedy to na posiedzeniu zbiorowego ciała kierowniczego wytrąbił co najmniej półtora flaszki. A czaił się jeszcze na koniak dla dopicia. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 09:24 Źródło komentarza: Czy wolno podsłuchiwać obywateli? Nie! A czy wolno ich nagrywać? Autor komentarza: bąrzór Treść komentarza: Dla senatora Szejnfelda podajemy do wiadomości, że artykuł Szalbierza był komentarzem do jego podglądu i podsłuchu z opóźnieniem. W ogóle nasz żurnalista nie szczyci się finezyjną szybkością w myśleniu i pisaniu o zdarzeniach w tygodniku o zasięgu ponadregionalnym , chyba, że o flaszkach pitych w robocie. Data dodania komentarza: 22.06.2026, 09:19 Źródło komentarza: Czy wolno podsłuchiwać obywateli? Nie! A czy wolno ich nagrywać? Autor komentarza: lux veritatis Treść komentarza: I musiał w ten interes wniknąć Mariusz Szalbierz, Jerzy Utkin, Sebastian Cyranek, Krzysztof Figiel, plus ekipy nagrywające, żeby zrobić porządek po swojemu, wychlać piwo z sokiem, popytać plażowiczów, czy podoba im się bar "Plaża Ty i Ja", czy można potajemnie kupić szklankę wódki, bo Mariusz potrzebuje, podobno do dezynfekcji butów z powodu wdepnął w gówno. Poza tym można użyć do zaszemrania w główce. A stara w tym czasie "tłok czekoladowy" z kumplem od wódki. Data dodania komentarza: 21.06.2026, 12:10 Źródło komentarza: Modernizacja plaży w Tucznie Autor komentarza: wyrwij murom zęby krat Treść komentarza: Rzecz w tym, że we wrześniu 2012 była nagła potrzeba ze strony Wielkiego Smrodatora, żeby obrzucić wiadrem gówna członków Stowarzyszenia Ekologicznego Przyjaciół Ziemi Nadnoteckiej, którzy z piedestału baru U Doroty latem 2006 obserwowali zmaganie się zapitego w trupa klienta Baru U Przestępcy (tak właścicielka tw Aleksandra nazwała bar przy drodze DK10). Obudzony do roboty medialnej Mariusz Szalbierz znalazł archiwalną relację o bracie w wódce, co mu posłużyło do wypełnienia wiadra gówna, szczególnie na nielubianą sekretarz Stowarzyszenia. Że to śmiechu warte? A kogo w zbiorze czytelników Tygodnika Nowego obchodzi ten event śmieszny i przerażający głupotą? Data dodania komentarza: 20.06.2026, 10:35 Źródło komentarza: Czy wolno podsłuchiwać obywateli? Nie! A czy wolno ich nagrywać? Autor komentarza: konsument Treść komentarza: Do zrzygania. Tak jak Sebastian Cyranek ze Złotowa w barze "Plaża Ty i Ja" w Tucznie 18 sierpnia 2013 roku przepełnił się piwem beczkowym. Data dodania komentarza: 20.06.2026, 09:12 Źródło komentarza: Wykopy w Parku Raczyńskich
Reklama
Reklama