Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Jan Balcerzak zaprasza: nieoczywista wycieczka do Czarnkowa

Dziś zapraszam na kolejną z cyklu „wycieczkę nieoczywistą”, a wszystko za sprawą przewodnika „Czarnków. Szlaki turystyczno-historyczne”, jaki dzięki uprzejmości kolegi z Rowerowej Sekcji Turystycznej w Czarnkowie (dziękuję Pawle!) dotarł do moich rąk.
Jan Balcerzak zaprasza: nieoczywista wycieczka do Czarnkowa

Lektura tej skromnej objętościowo pozycji zauroczyła mnie po prostu. Poręczna książeczka w sam raz do kieszeni turystycznych spodni albo kurtki podzielona na kilka części. Jak w każdym szanującym się przewodniku mamy garść wiedzy historycznej, dzieje herbu, kalendarium, a nawet wykaz właścicieli miasta.

Ale nie to jest najciekawsze – najważniejsze jest świeże spojrzenie autorów na to co proponują obejrzeć. Mamy więc rozdział zatytułowany „Szlak zabytkowej architektury” - a wszystkim zdawać by się mogło, że w Czarnkowie niczego ciekawego architektonicznie znaleźć nie można. Jakże się mylimy – pełno w mieście obiektów wartych obejrzenia: kamienice z XIX i przełomu XIX i XX wieku, dworki o jeszcze starszej historii, obiekty przemysłowe a nawet most przez Noteć o ciekawych dziejach. Na fotografiach zobaczyć można przykłady skromnej, ale gustownej secesji, która oparła się niszczycielskim próbom skuwania wszystkich ozdób (była niestety taka tendencja w latach 60- i 70-tych ubiegłego wieku).

Kolejny rozdział „Szlak przemijającego piękna” pokazuje ile smaczków dojrzeć można podczas zwykłego codziennego spaceru, jeśli idąc patrzy się nie tylko pod nogi a ma oczy otwarte na wszystko co dookoła – gzymsy, balkony, balustrady, balustradki, ozdobne kartusze, chorągiewki na dachu, pilastry, medaliony, inicjały właścicieli kamienic i daty ich powstania, kamienne i żeliwne odboje chroniące przejazdy bramne przed nieostrożnością wozaków przywożących węgiel na podwórze. Są nawet propozycje przekroczenia bram lub drzwi wejściowych budynków i obejrzenia detali klatek schodowych, zachowanych ceramicznych posadzek, klamek itp.

Rozdział następny do zaproszenie do prawdziwej galerii zabytkowych drzwi – prostych, całych z drewna, płycinowych, z ozdobnymi kratami lub bez, z szybkami solo albo w połączeniu z detalami metalowymi – po prostu architektoniczne piękno w czystej postaci.

Ruszajcie więc do Czarnkowa, już, teraz. Jest tylko jeden szkopuł – przewodnik można zakupić w Muzeum Ziemi Czarnkowskiej od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 16.00, wiec jeśli służbowo nie jedzie się do Czarnkowa albo nie ma tam rodziny lub przyjaciół jego zdobycie może być utrudnione. Tak sobie jednak myślę, że być może na usilną prośbę pracownicy muzeum dadzą się namówić na wysyłkę przewodnika – dodatkowa opłata za jego wysyłkę jest warta tej inwestycji...


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ipn 24.03.2021 15:57
Jan Balcerzak - tw Wiktor.

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama