Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

[CHODZIEŻ] Awantura o nazwę i… kamień

Zaostrzył się spór między burmistrzem miasta a Chodzieskim Stowarzyszeniem Patriotycznym. Okazuje się, że nazwa ronda przy kościele Nawiedzenia NMP (im. rotmistrza Witolda Pileckiego), wygenerowała nowy konflikt, tym razem poszło o nazwę ronda przy ul. Kościuszki i Marcinkowskiego.
[CHODZIEŻ] Awantura o nazwę i… kamień

Paliwem wydają się zbliżające się powoli acz nieuchronnie wybory i to te umiejscowione w dalszym horyzoncie czasowym czyli samorządowe. Tak czy siak burmistrz Jacek Gursz łatwo mieć nie będzie, już zakładane są kolejne fronty, już ktoś robi podkopy, a inni prowadzą mniej lub bardziej sporadyczny ostrzał. Zresztą kto kogo i czym razi, to rzecz dyskusyjna, bowiem obie strony mają do siebie pretensje i nawzajem przerzucają się argumentami.  

Fakty są takie, na niedawnej sesji rady miejskiej przyjęto uchwałę która pozwala na nazwanie ronda przy ul Kościuszki - Marcinkowskiego imieniem Klary Budnowskiej. - Kto nie zna proponuję prześledzić jej życiorys. Pewnie dzisiaj należała by do kilku stowarzyszeń i byłaby lokomotywą energii w naszym mieście - uzasadnia Jacek Gursz. I dalej dodaje - w ostatnich latach kiedy, przyszło nam zmieniać nazwy ulic nie robiliśmy konsultacji, nie było takiej potrzeby. Zresztą wyłączne uprawnienia w tej materii ma rada miejska.

Tymczasem w ostatniej chwili wpłynął wniosek Chodzieskiego Stowarzyszenia Patriotycznego, by decyzja o nazwaniu ronda im. Klary Budnowskiej została zmieniona. - Domagamy się od Rady Miejskiej w Chodzieży nieprzyjmowania nazwy ronda przy ulicy Kościuszki bez przeprowadzenia konsultacji społecznych – możemy przeczytać na stronach Stowarzyszenia z Chodzieży. - Nie może być tak, że raz wymaga się wyboru nazwy w ramach konsultacji społecznych, a innym razem po cichu przepycha się propozycję nazwy ronda bez żadnych konsultacji. Chodzieskie Stowarzyszenie Patriotyczne także złożyło swoją propozycję - księdza Leonarda Kurpisza, która to w poprzednich konsultacjach uzyskała drugi wynik. Ma więc duże poparcie mieszkańców Chodzieży.

Na niewiele się to zdało bowiem rada przegłosowała pierwotny projekt i nazwa ronda została przyjęta. Według burmistrza żadne standardy nie zostały złamane, żadne prawo, ani przepis nie zostały przekroczone. Tak swoje opóźnienie próbują przykryć członkowie ChSP wmawiając, że ktoś robi coś niedemokratycznie.   

Dlaczego z rondem Pileckiego było inaczej? - To wyjątek, bo było parę propozycji.  Nie umniejszając jego zasług i śmierci, to była osoba spoza Chodzieży, więc zapytaliśmy mieszkańców o zdanie… Tymczasem niedawno dowiedzieliśmy się, że jest chęć dodatkowego uhonorowania bohatera - postawienia na rondzie pamiątkowego kamienia. I znowu afera…

Jak tłumaczy Jacek Gursz, powód odmowy był prozaiczny. Miejsce wskazane przez Stowarzyszenie jest w przyszłości według miejscowego planu zagospodarowania przeznaczone na parking. - Poza tym wyłączną kompetencja Rady Miejskiej jest udzielanie zezwolenia na pomniki, tablice, miejsca pamięci, a to jest wyraźnie pomnik. Planowana lokalizacja tego pomnika jest umiejscowiona w ciągu spacerowym i nie godzi się by taki pomnik stał się pisuarem dla psów. Jest wiele innych miejsc gdzie można godnie zlokalizować taki pomnik lub inną pamiątkę po rotmistrzu Pileckim - utrzymuje burmistrz.

Stowarzyszenie uważa inaczej. - Nasza droga, aby rondo w Chodzieży otrzymało imię Rotmistrza Witolda Pileckiego była długa i trudna. Od samego początku napotkaliśmy na problemy ze strony władz miasta. Teraz, kiedy rondo ma już nazwę i wyszliśmy z propozycją postawienia kamienia z tablicą upamiętniającą Witolda Pileckiego otrzymaliśmy negatywną odpowiedź – można przeczytać na stronach Stowarzyszenia. - Jednym rzuca się kłody pod nogi, wynajduje konkurencyjną propozycję i wymyśla konsultacje społeczne, jak było w przypadku wniosku Chodzieskiego Stowarzyszenia Patriotycznego z ponad pięcioma setkami podpisów poparcia w sprawie nadania rondu koło Kościoła pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Chodzieży nazwy Rotmistrza Witolda Pileckiego, a inne wnioski przechodzą po cichu bez żadnych konsultacji. Dzisiaj chodziescy radni bez konsultacji, pomimo wniosku naszego Stowarzyszenia, nadali rondu przy ul. Kościuszki nazwę Klary Budnowskiej. Można spodziewać się, że nazwa ta w konsultacjach by nie przeszła, gdyż ostatnio uzyskała dopiero czwarty wynik. Tak władze Chodzieży szanują wolę mieszkańców.

Wygląda na to, że w Chodzieży to dopiero początek podjazdów, spięć i dyskusji.  Co będzie następne? 

(pik)

Fot. Rondo z nową nazwą – im. Klary Budnowskiej 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

M
mieszkaniec 11.04.2023 19:17
W Chodzieży zanosi się na ciekawą kampanię w wyborach burmistrza - Gursz kontra Sobkowiak

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama