Opracowana w MI nowelizacja zakłada umożliwienie właścicielowi pojazdu złożenia w pełni elektronicznego wniosku o rejestrację pojazdu. Wniosek będzie można złożyć on-line poprzez usługę udostępnioną przez Ministra Cyfryzacji, także za pośrednictwem aplikacji mObywatel lub w urzędzie, gdzie dane z wniosku wprowadzi pracownik wydziału komunikacji do elektronicznego formularza, co ułatwi stosowanie elektronicznej archiwizacji dokumentów przez urzędy.
Kolejnym uproszczeniem będzie zniesienie obowiązku legalizacji dotychczasowych tablic rejestracyjnych. Pozwoli to na zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego, a właściciel pojazdu nie będzie już musiał przynosić tablic do urzędu. Zamiast tego złoży oświadczenie, że tablice są czytelne i nieuszkodzone.
Nowe przepisy pozwolą ponadto na zniesienie obowiązku przedstawiania w wydziale komunikacji papierowego zaświadczenia o badaniu technicznym, jeśli jego wynik, wprowadzony przez diagnostę w Stacji Kontroli Pojazdów, widnieje już w Centralnej Ewidencji Pojazdów.
Nie będzie już konieczności składania wniosku o rejestrację pojazdu w sytuacji, gdy zostanie on zbyty (sprzedany) przed upływem terminu, w którym wniosek o rejestrację powinien zostać złożony (w przypadku sprowadzonego pojazdu – standardowo 30 dni i 90 dni dla przedsiębiorców zajmujących się obrotem pojazdami).
Będzie można też uzyskać bez dodatkowych badań technicznych potwierdzenie w dowodzie rejestracyjnym, że samochód jest przystosowany do ciągnięcia przyczepy, jeżeli informacja o tym jest zawarta w dokumentach homologacyjnych.
Istotną zmianą dla organów rejestrujących pojazdy będzie wprowadzenie tzw. usługi AVI (Actual Vehicle Information), narzędzia umożliwiającego elektroniczną wymianę danych o pojazdach przed ich rejestracją. Usługa AVI umożliwi polskim organom rejestrującym pobieranie danych o pojeździe sprowadzonym z państwa członkowskiego UE, zgromadzonych w ewidencji tego państwa, za pośrednictwem Krajowego Punktu Kontaktowego. Z kolei organy z innych państw uzyskają dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów.
Większość przepisów ujętych w projekcie ustawy o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym wejdzie w życie po 6 miesiącach od dnia ogłoszenia ustawy, ale niektóre, doprecyzowujące i uzupełniające kwestie wyłączeń od obowiązków złożenia wniosku o rejestrację pojazdu, wejdą w życie już po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia. Przepisy wymagające dostosowania systemów informatycznych, czyli dotyczące usługi AVI oraz w pełni elektronicznego wniosku o rejestrację, zaczną obowiązywać od 18 stycznia 2027 r.
Napisz komentarz
Komentarze