W regionie wkrótce rozpoczną się projekty, które mają zmienić lokalną mapę kultury – nie tylko na czas wakacji, ale na lata. Wszystko za sprawą ogromnego wsparcia z Funduszy Europejskich dla Wielkopolski. W Wieleniu i Rosku odnowione zostaną domy kultury, które oprócz nowoczesnych wnętrz zachowają swój historyczny charakter. Chodzież połączy kulturę z turystyką, budując markę miasta otwartego na gości i wydarzenia. A w Pile – po remoncie Fabryki Emocji – mieszkańcy od kilku lat korzystają z odświeżonej przestrzeni, która inspiruje i daje pole do działania.
Kulturalna Piła w wakacyjnej odsłonie
Fundusze Europejskie od lat wspierają rozwój kultury, przykładem jest remont Fabryki Emocji w Pile czy Regionalnego Centrum Kultury. – Dotacja unijna pozwoliło nam na wprowadzenie realnych zmian – instalację windy, klimatyzacji, nowoczesnego oświetlenia czy udoskonalenie infrastruktury wewnętrznej takiej jak toalety czy szatnie – mówi Stanisław Dąbek, dyrektor Regionalnego Centrum Kultury Fabryka Emocji w Pile. – Po remoncie mamy nowe foyer, odnowioną salę kameralną i przestrzeń dostosowaną dla wszystkich gości, w tym osób z niepełnosprawnościami.
Rozwój kultury w regionie nabiera tempa. Fabryka Emocji w Pile wychodzi naprzeciw potrzebom mieszkańców i zaprasza turystów do wizyty w Wielkopolsce Północnej swoją atrakcyjną ofertą na wakacje.
– W te wakacje Fabryka Emocji rozkwita – od 30 czerwca do 31 sierpnia trwa Letnia Akademia Rekreacji i Rozrywki, a już 6 lipca ruszamy z Parkowymi Spotkaniami w plenerze. To propozycje dla całych rodzin – warsztaty, kino na świeżym powietrzu i działania artystyczne. Lato zakończymy z przytupem – 22 sierpnia startuje Pilkon, czyli Pilski Festiwal Fantastyki, który co roku przyciąga fanów kultury popularnej z całej Polski. Chcemy, żeby Fabryka była tłem do letnich wspomnień mieszkańców i turystów – dodaje Stanisław Dąbek.
Kulturalne inwestycje
A to nie koniec. Wielkopolska Północna szykuje się na jeszcze więcej kulturalnych doznań z Funduszami Europejskimi. Już wkrótce ruszają kolejne projekty dofinansowane ze środków unijnych w ramach działania 7.03 „Kultura i turystyka”. Prawdziwą modernizację przejdą zabytkowy budynek Ośrodka Kultury „Strzelnica” w Wieleniu oraz Wiejski Dom Kultury w Rosku. Odnowa będzie przeprowadzona z poszanowaniem dziedzictwa historycznego i lokalnego. Co to oznacza? Więcej atrakcyjnych wydarzeń zarówno dla mieszkańców, jak i turystów!
Również Gmina Chodzież się zmieni dla mieszkańców i turystów – pozytywną ocenę w ramach naboru otrzymał projekt pn. „Świadomie wybieramy – kultura i turystyka drogą rozwoju Chodzieży”. Daje to szansę na przyciągnięcie wakacyjnych gości oraz więcej atrakcji dla Chodzieżan.
Gotowi na kulturalne wakacje?
Na mapie naszego województwa znajdziemy już wkrótce więcej miejsc, które przybliżają i rozwijają Wielkopolskę kulturę i turystykę. W tym gronie jest siedemnastu szczęśliwców. Dotację z Funduszy Europejskich dla Wielkopolski otrzyma m.in. Muzeum Elementarza w Kuźnicy Grabowskiej, Gmina Zbąszyń na rewitalizację parku miejskiego, Archidiecezja Gnieźnieńska czy Teatr Animacji w Poznaniu. To oznacza, że pojawi się jeszcze więcej miejsc wartych odwiedzenia w naszym województwie. A my już teraz zapraszamy do odkrywania kulturalnej Wielkopolski.
Fb @FunduszeEuropejskiedlaWielkopolski
IG @fundusze_eu_dla_wielkopolski
LinkedIn @Fundusze Europejskie dla Wielkopolski
.png)
Napisz komentarz
Komentarze