Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Pamiętamy bohaterów września

W piątek w samo południe pod pomnikiem na Placu Zwycięstwa mieszkańcy Piły uczcili 78. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Wydarzenie wzbogaciła okolicznościowa akademia przygotowana przez uczniów pilskiej dwójki.
Pamiętamy bohaterów września

Dokładnie 78 lat temu na antenie Polskiego Radia wybrzmiał zatrważający komunikat. Ówczesny prezydent Warszawy Stefan Starzyński obwieścił:- A więc wojna. Z dniem dzisiejszym wszystkie sprawy i zagadnienia schodzą na plan dalszy.  Całe nasze życie publiczne i prywatne przestawiamy na specjalne tory. Weszliśmy w okres wojny. Wysiłek całego narodu musi iść w jednym kierunku.  Wszyscy jesteśmy żołnierzami. Musimy myśleć tylko o jednym: walka aż do zwycięstwa.
    W piątek, pod pomnikiem na Placu Zwycięstwa oddano hołd wszystkim bohaterom tamtych czasów. Wieńce i wiązanki przy akompaniamencie werbli złożyli przedstawiciele pilskich stowarzyszeń i organizacji, samorządowcy, politycy i szkolna młodzież.
    W trakcie uroczystości wspomniany został Bronisław Wilbik, jeden z obrońców Westerplatte pochowany w Pile. Wibik pełnił funkcję celowniczego działka przeciwpancernego przy wartowniach nr  1 i 2. Do Piły przeniósł się wraz z rodziną w latach 50-tych i tutaj mieszkał aż do śmierci- do 7 maja 1984 roku. Był jednym z 200 żołnierzy walczących z najeźdźcą na Westerplatte. 
    Hołd bohaterom II wojny światowej oddano też tradycyjnie na cmentarzu wojennym w Leszkowie.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama