Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

NIE! dla podziału powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego !

STAROSTWO W CZARNKOWIE   Burmistrz Trzcianki osamotniony w swoim pomyśle. Konwent wójtów i burmistrzów opowiedział się za jednością powiatu. Emocje narastają…
NIE! dla podziału powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego !

Nie ustają kontrowersje wokół inicjatywy burmistrza Trzcianki proponującego podział powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego na dwie odrębne jednostki. Najpierw „przeciw” opowiedziała się większość samorządów gminnych, a podczas piątkowego konwentu wójtowie i burmistrzowie gmin oraz włodarze powiatu zadeklarowali chęć dalszej współpracy w ramach obecnych struktur powiatu czarnkowsko- trzcianeckiego. Stanowiska konwentu w sprawie podziału powiatu nie podpisał jedynie burmistrz Trzcianki.

Najpierw kategorycznie sprzeciwiły się podziałowi gminy Wieleń, Drawsko, Czarnków i miasto Czarnków. Podczas obrad sesyjnych, w większości rajcy byli jednomyślni - nie chcą podziałów, nie chcą zmian. Chcą silnych samorządów, które mają większe możliwości.

      - Niepokojący jest sposób działania całkowicie pomijającego wójtów i burmistrzów gmin oraz samorządu powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego - skomentował działania włodarzy Trzcianki Tadeusz Teterus, starosta czarnkowsko-trzcianecki. - Prowadzi to do przekonania, że takie działanie w istocie nie zmierza do rzetelnej i merytorycznej dyskusji, a jedynie do wywołania konfliktu. Odnoszę również wrażenie, że pomysł podziału obecnie funkcjonującego powiatu, jest narzędziem do budowania poparcia wyborczego dla określonej politycznie grupy ludzi. Uważam, że tylko silny ekonomicznie i funkcjonalnie powiat może spełnić społeczne oczekiwania, być wiarygodnym partnerem, i sprawnie realizować powierzone mu zadania - dodaje.

      Pismo Komitetu Miejskiego Prawa i Sprawiedliwości z Trzcianki o propozycji podziału powiatu na dwa oddzielne samorządy: powiat trzcianecki i powiat czarnkowski, wywołało sporo zamieszania w szeregach samorządów gminnych na terenie całego obecnego powiatu. Radni Rady Miejskiej Wielenia jako pierwsi postanowili podjąć w tej sprawie stanowisko. - Myślę, że jest to polityczna zagrywka, dlatego, że działacze PiS z Trzcianki z nikim u nas nie konsultowali takiego rozwiązania. Z tego, co się orientuję, z innymi gminami również nie były prowadzone takie rozmowy - mówi Mirosław Myszkowski, przewodniczący Rady Miejskiej w Wieleniu. - Jest to samowolne działanie gminy Trzcianka, stąd nasze stanowisko. W podzieleniu powiatu widzimy same minusy, nie ma żadnego plusa. Gdyby sprawdził się scenariusz Trzcianki, na pewno nie obeszło by się bez podziału gminy Wieleń…

      W podobnym tonie wypowiedzieli się samorządowcy i radni pozostałych gmin powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego. Do ostrych polemik i dyskusji doszło podczas bezpośredniego spotkania zainteresowanych czyli konwentu wójtów i burmistrzów, który odbył się w ostatni piątek.  Mimo wsparcia ze strony posła na Sejm RP Marcina Porzucka pomysł burmistrza Trzcianki nie zyskał poklasku. Sześć gmin i samorząd czarnkowsko-trzcianecki stanowczo opowiedziało się przeciwko podziałowi. 

      - Trzcianka jest największą gminą w powiecie, ma potencjał ekonomiczny, rozwija się, i powinna mieć odpowiednie miejsce na mapie administracyjnej kraju - uzasadniał podjęcie tej inicjatywy Krzysztof Czarnecki. - Trzcianka ma swoje ambicje, źle, że nie jest doceniana. Dziękuję radom gmin za podjęte stanowiska, ale jako burmistrz Trzcianki będę reprezentował tych wszystkich, którzy będą chcieli reaktywować powiat trzcianecki. Jako burmistrz muszę wypełniać wolę mieszkańców

      Co spowodowało, że burmistrz podjął działania zmierzające do powstania powiatu trzcianeckiego? Tym zaczynem miała być inicjatywa Komitetu Miejskiego PiS w Trzciance, wyrażona w piśmie skierowanym do burmistrza i Rady Miejskiej Trzcianki.

      - Tam gdzie polityka wkracza do samorządu, tam przestaje działać samorząd - ripostował Tadeusz Teterus, starosta czarnkowsko-trzcianecki. Czy ambicje mają nas poróżnić? Chcemy rozmawiać i wspólnie działać, dla dobra wszystkich mieszkańców powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego. Sprzeciwiam się sytuacji w której próbuję się decyzje  wymusić  politycznie…  Dalej dodał - Chciałbym, aby burmistrz Trzcianki postrzegany był jako ten, który łączy i buduje, a nie jako ten, który niszczy i dzieli

      - Mówi pan, panie burmistrzu, że musi wykonać wolę mieszkańców. Moim zdaniem skierował pan pismo sam do siebie. To jest wniosek trzcianeckiego PiS, partii, do której sam pan należy, mało tego, jest pan szefem struktur partii w całym okręgu - mówił Franciszek Strugała, burmistrz Czarnkowa. - Chce pan reaktywowania powiatu trzcianeckiego, a przecież powiat trzcianecki w takiej formule, jaką pan prezentuje, nigdy nie istniał - argumentował.

      Zdaniem burmistrza Czarnkowa koncepcja powstania powiatu, w którego skład weszłyby, oprócz Trzcianki, gminy Drawsko, Krzyż i Wieleń, to kwestia tworzenia zupełnie nowego powiatu, a nie reaktywacji.

      Sporo wątpliwości mieli przedstawiciele gminy Wieleń. - Jako gmina Wieleń nie rozumiemy dlaczego mają być zmieniane granice naszej jednostki samorządowej. Proponowana granica powiatu na rzece Noteć wprost zmierza do ponownego podziału Wielenia na część północną i południową. Dla nas to bardzo delikatna kwestia, dziś już nikt nie mówi o Wieleniu Północnym i Wieleniu Południowym, ale o prawobrzeżnej i lewobrzeżnej części gminy. Most na Noteci nas łączy, a nie dzieli. Mieszkańcy gminy nigdy nie zgodzą się, żeby znów ich podzielono – mówił Jan Graczyk, zastępca burmistrza Wielenia

      Według słów Jana Graczyka, wieleński samorząd przez dwa miesiące czekał na zaproszenie lub wizytę przedstawicieli Trzcianki w Wieleniu. Zdaniem zastępcy burmistrza Wielenia, brak jakiejkolwiek chęci dialogu ze strony inicjatorów pomysłu podziału powiatu wzburzył nie tylko samorządowców, ale i mieszkańców gminy Wieleń. Dlatego Rada Miejska w Wieleniu podjęła zdecydowane stanowisko w sprawie jedności gminy w ramach i granicach funkcjonującego powiatu.

      Uczestnicy konwentu nie zgodzili się również z twierdzeniem, że Trzcianka nie jest w powiecie doceniana. - Realia funkcjonowania powiatu przez osiemnaście lat pokazują, że Trzciance jest w tym powiecie najlepiej. Jest traktowana jako gmina najbardziej uprzywilejowana - mówił Stanisław Pochyluk, wójt Połajewa.

      Podczas konwentu został również odczytany list, jaki zarząd powiatu skierował do Prezesa Rady Ministrów. W liście do Beaty Szydło członkowie zarządu przedstawiają fakty dotyczące inicjatywy podziału powiatu i kolejność wydarzeń, które nastąpiły od momentu skierowania wniosku Koła Miejskiego PiS w Trzciance do tamtejszego samorządu gminnego.

      Zdaniem Aleksandry Lipiec i Piotra Urbaniaka ze starostwa powiatowego, burmistrzowie i wójtowie podpisując stanowisko konwentu uznali, że dla gmin, które przyjęły swoje stanowiska, sprawa podziału powiatu jest zamknięta. Czy będzie ciąg dalszy?

pik

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

xyz 08.07.2024 09:54
Powiat Trzcianecki powinien zacząć istnieć! Czarnków źle rozdaje pieniądze. Czarnków ma ok. 9 000 ludzi a dostaje więcej pieniędzy niż Trzcianka z 18 000 mieszkańcami. Nazwa to też szok 2 razy mniejszy Czarnków jest wymieniany pierwszy w nazwie. Powinno wrócić jak kiedyś Powiat Trzcianecki na północ od Noteci (Krzyż Wielkopolski, Wieleń Północny, Kuźnica Czarnkowska i Trzcianka) a na południe od Noteci Powiat Czarnkowski (Lubasz Połajewo Drawsko Wieleń Czarnków)

głos rozsądku 05.10.2023 16:53
Powiaty są niepotrzebne. Trzeba przywrócić Gierkowski podział na 49 województw a powiaty won. To wszystko wywrócił gamoń Buzek Jerzy - energetyk.

xyz 30.09.2023 22:05
Jestem za podziałem powiatu, Trzcianka jest samodzielna i mówię stanowczo nie, nie chce jechac 20km do 3razy mniejszego Czarnkowa do urzędu skarbowego... TAK ZA POWIATEM TRZCIANECKIM

Opór 04.01.2025 09:37
Nie wiem co ćpałeś ale daj namiary xyz

xyz 21.09.2017 00:07
Na tym zebraniu brakowało Zygmunta Jasiewicza burmistrza Krzyża. To chyba znaczy że jest a podziałem.

Gość 19.09.2017 18:55
PiS tylko dzieli Polaków - nawet na prowincji

Powiat Trzcianecki 21.02.2024 21:26
Nie chcemy dojezdzac 20km do 2x mniejszego czarnkowa aby zalatwic sprawy w urzedach powiatowych. dla mieszkancow Wielenia i Krzyza bardziej korzystne jest pojechanie pociągiem do Trzcianki niż autobusem do Czarnkowa

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: 21 lat minęłoTreść komentarza: Bez echa minęła 7 maja 21 rocznica uwięzienia ekipy telewizji publicznej pod dowództwem Sylwii Gadomskiej. To zdarzenie było przyczynkiem do powstania Stowarzyszenia Ekologicznego Przyjaciół Ziemi Nadnoteckiej. Upłynął czas jednego pokolenia. Czy zniknęła zmora ludności: smrody, odory, fetory, miazmaty emitowane przez Farmutil, co prowadziło ludzi do frustracji i szaleństwa wskutek niemożności prawidłowego funkcjonowania w mieście 75-tysięcznym i okolicznych miejscowościach północnej Wielkopolski? Jak dzisiaj mają się mieszkańcy Śmiłowa, Kaczor, Piły, Mościsk, Brodnej, Jeziorek, Zelgniewa, Kostrzynka, Grabówna, Dziembowa, Białośliwia, itd? Czy rewitalizowano jezioro Kopcze zatrute ściekami z zakładów mięsnych zbudowanych kosztem kredytu na oczyszczalnię ścieków? Czy prowadzi się badania wpływu na wody podziemne produktów rozkładu 5643 ton padliny i resztek poubojowych zakopanych na działce 85 w Śmiłowie? Czy przedsiębiorca rozliczył się z budżetem państwa, które płaciło za prawidłową utylizację 400 zł za tonę? Czy trud Stokłosy, który na zebraniu wiejskim zwrócił się do Mścisława Brodali: pańskie gówna, które pan wykichasz ze swojego domu ja biorę na moją oczyszczalnie i muszę je wąchać, dalej umila trud istnienia mieszkańców? Oczyszczalnie jak widać w końcu powstała, ale jezioro Kopcze umarło.Data dodania komentarza: 11.05.2025, 10:32Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: piła tarczowo-łańcuchowaTreść komentarza: Czy uczestnik - animator programu publicystyczno - satyrycznego "Szydercy", a jednocześnie organizator przemarszu trybad i pederastów przez miasto powiatowe przerżnął kogoś, czy jakąś w ramach hasła "Lipcowe rżnięcie w Pile 2018"? Z ogólnej wiedzy o personalnych układach powiatowych wiadomo, że nasz bohater od rżnięcia jest mieszkańcem wsi Białośliwie i tam, przy jego chawirze jest gaj tujowy sprzyjający.Data dodania komentarza: 9.05.2025, 13:39Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: źródło wiedzyTreść komentarza: Można zapytać Agnieszkę albo jaką zdzirę z sektora pracownic seksualnych.Data dodania komentarza: 9.05.2025, 12:03Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: ciekawa podfruwajkaTreść komentarza: ciekawość, czy Barabasz był obrzezany, jak to jest w obrzędowości żydowskiej ortodoksji.Data dodania komentarza: 9.05.2025, 12:01Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: prawda talmudycznaTreść komentarza: Zaman stwierdził, że Le Man jest pochodzenia żydowskiego a jego dziady pochodzili z Ukrainy. Stamtąd przeniknęli do Polski, by w niej rozrabiać po chachłacku. Z drugiej strony jest opublikowany dokument bezpieki prl, pochodzący z Instytutu Pamięci Narodowej, że rodzina Le Mana jest od zawsze ze wsi mazowieckiej, konkretnie z Siemienia powiatu płockiego. Dziadek Le Mana, Paweł Lemanowicz syn Franciszka Lemanowicza zmarł w roku 1937. Nie mógł więc przenikać do Polski po wojnie. Jego chata chłopska zbudowana przez Franciszka około 180 lat temu świadczy, że rodzina była zakotwiczona w tym miejscu od zaborów. Jeśli przyjąć, że zaman to Barabasz, mamy prawo orzec o zaistnieniu głębokiego niedorozwoju intelektualnego tego wyrobnika niepierduśnika z pieniędzmi i osoby o złej woli.Data dodania komentarza: 9.05.2025, 11:58Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: ciekawa podfruwajkaTreść komentarza: Co to jest prawda w wersji talmudycznej?Data dodania komentarza: 8.05.2025, 13:41Źródło komentarza: Kult kłamstwa
Reklama
Reklama