Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Maski antywirusowe – jakie będą najbardziej skuteczne?

Coraz więcej osób nie wyobraża sobie wyjścia z domu bez maseczki. Mają one za zadanie chronić nas nie tylko przed zanieczyszczeniami, ale także wirusami i bakteriami. Żeby tak się jednak stało, maski antywirusowe muszą być wykonane z odpowiednich materiałów. Z jakimi rodzajami możemy się spotkać oraz na co warto zwrócić uwagę?
  • 07.04.2020 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Maski antywirusowe – jakie będą najbardziej skuteczne?

Maska antywirusowa jednorazowa

Maski jednorazowe to wybór wielu osób, które poszukują taniej i szybkiej ochrony. Docelowo powstały one dla personelu medycznego, aby chronić drogi oddechowe przez pyłami i zanieczyszczeniami w powietrzu. Działają one na zasadzie bariery między otoczeniem a naszym nosem i ustami.

Materiał, z którego są one wykonywane to najczęściej włóknina polipropylenowa, chroniąca przed zanieczyszczeniami o średnicy większej aniżeli 100 mikrometrów. Ma to duże znaczenie. Ponieważ wirus typu Sars-CoV-2 jest wielkości 60-140 nanometrów. Oznacza to, że maska jednorazowa nie jest w stanie filtrować powietrze, a jedynie chronić przed wydzieliną, jaka wydobywa się z ust, czy z nosa drugiej osoby.

Maski antysmogowe

Jednym z najczęściej wybieranych produktów są maski antysmogowe. W przeciwieństwie do masek jednorazowych zawierają one dodatkowy filtr, który może zatrzymywać nie tylko zanieczyszczenia powietrza, ale także wirusy i bakterie. Jednakże maska masce nierówna i warto wiedzieć, która będzie najbardziej skuteczna.

Najważniejsze jest to z jakich materiałów została ona wykonana i jakiej klasy filtr został w niej umieszczony. Przykładowo maska typu FFP1 ma bardzo niski poziom zabezpieczeń. Może ona zatrzymywać jedynie nietoksyczne wpływy, przez co może okazać się nieskuteczna nawet w przypadku smogu. Lepiej sobie radzą maski wyższej klasy, jak FFP2 czy FFP3, z czego to właśnie te drugie mają najwyższą skuteczność.

Zwróćmy także uwagę na skuteczność filtracji. Rozpoznamy ją jako symbol P. W tym przypadku P1 chroni przed około 80% zanieczyszczeń mniejszych aniżeli 2 mikrometry. P2 zatrzymuje 94% cząstek o średnicy nie większej niż 0,5 mikrometra. Z kolei P3 to skuteczność nawet 99,9% przed zanieczyszczeniami mniejszymi niż 0,5 mikrometra.

Pamiętajmy także że maski antywirusowe tego typu mają możliwość wymiany filtra z aktywnym węglem typu N99. Mają one dodatkowo 2 warstwy włóknin filtracyjnych oraz osłonowych i chronią górne drogi oddechowe. Zarówno maski i filtry można dostać na stronie: https://www.nowafarmacja.pl/maski-antysmogowe.

Maski medyczne

Maski medyczne są znacznie mniej dostępne aniżeli zwykłe maski antywirusowe. Jednakże podobnie jak ona, po wykorzystaniu musi być od razu zutylizowana. Używa jej przede wszystkim personel medyczny, jako zabezpieczenie przed wirusami i zanieczyszczeniami.

Rozpoznamy ją po wypukłym kształcie oraz bardzo ścisłym dopasowaniu do twarzy. Są wykonane z 4 lub nawet 5 warstw polipropylenowych. Posiadają ponadto dodatkowy filtr i mogą blokować nawet 95% małych cząstek, które mają wielkość do około 0,3 mikrona.

Jak prawidłowo używać maseczek?

Nawet najlepsza maseczka może okazać się nieprzydatna, jeśli nie potrafimy z niej dobrze korzystać. Dlatego warto wiedzieć, jak prawidłowo ją założyć i jak zdjąć, aby ochronić się od zanieczyszczeń i wirusów.

Maska antywirusowa musi dobrze przylegać do twarzy. Przed jej założeniem zdezynfekujmy swoje ręce. Natomiast w trakcie noszenia – unikajmy jej dotykania. Zdejmując ją nie pociągajmy za materiał z przodu, a wykorzystajmy wiązania z tyłu. Jeśli jest to maska jednorazowa, wyrzućmy ja do kosza, a ręce dokładnie umyjmy, najlepiej preparatem na bazie alkoholu.

--- Artykuł sponsorowany ---


Ostatnie komentarze
Autor komentarza: luzbluzTreść komentarza: Facet, który przedstawił się jako Mariusz Szalbierz ostatnio pauzuje w robocie redakcyjno- wydawniczej portaliku i papierowej ulotki o tematyce przebrzmiałej. Co to może być? Albo łopata grabarza albo choroba somatyczna wskutek luzackiej obyczajności redakcji zapoczątkowana relacją z obrad Kolegium Redakcyjnego Tygodnika Nowego 8 marca 2006.Data dodania komentarza: 12.07.2025, 18:27Źródło komentarza: „Szydercy” - odcinek 21.Autor komentarza: chwudeTreść komentarza: Czy chodzi o inicjatywę Mariusza Szalbierza powołania wydawnictwa instruktażowego o nazwie "Tłok czekoladowy"?Data dodania komentarza: 12.07.2025, 10:08Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ~~..~~Treść komentarza: Stare baby potrzebują jakiegoś wyciora do przepastnych czeluści dawno wygasłych co do ich pierwotnej funkcji demograficznej. Chyba że zapragną tłoka czekoladowego. Wtedy jo! Naczelny gotów, proponuje wydawnictwo instrukcyjne, jak zrobić sobie dobrze w trybie odtylcowym.Data dodania komentarza: 11.07.2025, 20:06Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: []\/{}Treść komentarza: Są w naszym kraju regiony typu Krajna, gdzie działają koncerny medialne prasowe i internetowe. Tam się dzieje! Jak się nawalą, od razu mają chuć. Zbierają gamety do terrarium. Dla dorżnięcia się wódczanego piją koniak redakcyjny. Kiedy naczelny gdzieś wyjedzie, wydawczyni zapragnie zlecić konstrukcję wiatraka odbytniczego z wałem osadczym do uciech. Sodoma i Gomora. Trzeźwość w sensie zera na alkomacie jest niewyobrażalnym deliktem egoizmu ekonomicznego, który prowadzi do deficytu budżetowego. Sytuację pogarszają felietoniści z przeszłością korupcyjną na szczytach władzy.Data dodania komentarza: 11.07.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: oszczerzenieTreść komentarza: Dopóki żulia internetowa pilskiego grajdoła medialnego będzie się pastwić nad Januszem Lemanowiczem, choćby w trybie niejawnym, domyślnym, Janusz Lemanowicz będzie komentował wszystkie znane mu objawy chamstwa, kłamstwa, perfidii, plugastwa myśli tych udziałowców chamstwa, kłamstwa, perfidii, plugastwa myśli.Data dodania komentarza: 10.07.2025, 22:04Źródło komentarza: „Szydercy” - odcinek 21.Autor komentarza: skobelTreść komentarza: Wbijamy tam w sierpniuData dodania komentarza: 10.07.2025, 12:23Źródło komentarza: Z nudów powstał hit
Reklama
Reklama