Otwarto Izbę Pamięci Garnizonu Piła

  • 12.02.2018, 01:05 (aktualizacja 12.02.2018, 01:08)
  • Anna Czapla-Furtacz
Otwarto Izbę Pamięci Garnizonu Piła
Miłośnicy historii i munduru na nowo mogą oglądać pamiątki po stacjonującym w Pile wojsku. W miniony piątek w budynku poczty przy ul. Wojska Polskiego staraniem Członków Zarządu Rejonowego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego oraz Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP uroczyście otwarto Izbę Pamięci Garnizonu Piła.

Dawniej pamiątki po pilskim wojsku prezentowano w Sali Tradycji, mieszczącej się w WKU przy ul. Kossaka. Niestety, około dwa lata temu decyzją Ministra Obrony Narodowej zerwano współpracę z byłymi żołnierzami zawodowymi i wymówiono lokal. Pamiątki na jakiś czas trafiły do piwnic.

Byli żołnierze nie pogodzili się jednak z takim scenariuszem zdarzeń. Podjęli starania, by zdobyć nowe pomieszczenie. - Dzięki przychylności władz miasta otrzymaliśmy możliwość wynajęcia lokalu na działalność organizacyjną na pilskim dworcu- mówi prezes Zarządu Rejonowego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, mjr Zygmunt Jeliński. Sali na urządzenie ekspozycji nadal jednak brakowało. Ale dzięki życzliwości starostwa pilskiego udało się. W piątek, 9 lutego w budynku poczty przy ul. Wojska Polskiego uroczyście otwarto Izbę Pamięci Garnizonu Piła.

Jak zaznaczyli byli żołnierze zawodowi, otwarcia Izby dokonano dla uczczenia 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, 100- lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego i rocznicy powrotu Piły do Macierzy: -Jest to- podkreślili- nasz skromny wkład w całokształt obchodów rocznicowych.

Ppłk Józef Kaniecki, twórca obecnej ekspozycji, kustosz dawnej Sali Tradycji:- Dlaczego Izba Pamięci, a nie Sala Tradycji? Były jednostki, nie ma jednostek. Tradycje już mamy i już ich nie przybędzie. Co było, przeszło do historii. Teraz pozostało nam tylko pamiętać. Mamy nadzieję, że Izba Pamięci będzie jednym z elementów oddziaływania patriotycznego na pokolenia mieszkańców regionu i nie tylko. Personel obsługujący Izbę to byli żołnierze zawodowi, którzy obiektywnie będą przybliżać coraz mniej znaną historię wojska w Pile. Oferujemy swoją gotować do współpracy merytorycznej i organizacyjnej.

Jak przyznaje ppłk Kaniecki, w sali zmieścił się tylko mały procent wszystkich zgromadzonych pamiątek. Zostały wybrane te najbardziej symboliczne. Każdy medal, puchar, kronika mają głębsze znaczenie, coś sobą reprezentują. Są więc pamiątki po Wyższej Oficerskiej Szkole Samochodowej, 9 Zaodrzańskim Pułku Piechoty, 2 Dywizji Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego, 87 bł, 48 PWL, eksponaty dokumentujące działalność ZŻWP oraz pamiątki po przyjaciołach, m.in. czapka ostatniego ułana 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich, Stefana Goślińskiego i urny z pól bitewnych (w tym urna przywieziona spod Lenino).

Wśród gości uroczystego otwarcia Izby Pamięci znaleźli się byli żołnierze zawodowi oraz przyjaciele wojska, w tym samorządowcy, harcerze, senator sześciu kadencji Henryk Stokłosa, Starszy Cechu Rzemiosł Różnych Jan Janczewski i rodzina zmarłego niedawno ulana, porucznika Goślińskiego.

- Niech to miejsce służy dobrze idei, dla której zostało stworzone. Cieszę się, że mogłem przyczynić się choć w części do ocalenia bogatej historii wojskowej Piły. Zresztą sam składałem przysięgę wojskową na pilskim lotnisku i dlatego mam tak ogromny sentyment do pilskiego wojska – powiedział podczas uroczystości Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Jak zaznaczył generał pilot Zenon Kułaga, na poziomie państwa polskiego nie ma polityki historycznej:- Ludzie już nie pamiętają o 1 Brygadzie, o Dniu Zwycięstwa, powrocie do Macierzy. To dzięki samorządowcom można świętować rocznice. Wszystkim się należy prawdziwa historia i niech ta sala spełnia swoją funkcję- powiedział generał.

W czasie wydarzenia padło wiele podziękowań. Między innymi dla Henryka Stokłosy za jego szczególny wkład w kultywowanie pamięci po pilskim wojsku i za wsparcie finansowe wielu przedsięwzięć.

Czy pilska poczta będzie stałym adresem Izby Pamięci Garnizonu Piła? Nie wiadomo. Podczas spotkania płk Jan Ficerman wyszedł z propozycją, by Izbę taką umieścić w placówce kultury, żeby była dostępna dla większej liczby zwiedzających. Uznał, że pilskiemu wojsku, które miało tak ogromny wpływ na rozwój miasta taka sala w eksponowanym miejscu się po prostu należy. Wątek podchwycił też starosta mówiąc, że być może należałoby taką salę umieścić w którejś ze szkół i wyraził wolę współpracy.

 

 

Anna Czapla-Furtacz

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe