I stała się światłość...

  • 12.04.2018, 18:08 (aktualizacja 12.04.2018, 18:16)
  • Anna Czapla-Furtacz
I stała się światłość...
We wtorek Philips Lighting otworzył w Pile zmodernizowane Centrum Zastosowań Światła. To jedyne takie miejsce na mapie Europy środkowo-wschodniej i - jak podkreśla Bogdan Rogala, prezes zarzadu, dyrektor generalny Philips Lighting- fenomen sam w sobie, gdzie na ogromną skalę odbywa się edukacja z zakresu oświetlenia.

Nowe centrum nie tylko pokazuje jak zmieniają sie technologie, ale też uzmysławia, że jesteśmy na progu nowej ery, gdzie światło wykorzystywane będzie do wielu innych rzeczy poza oświetleniem. Już teraz stosuje się je do nawigacji i sygnału interentowego.

Pilskie Centrum Zastosowań Światła, zlokalizowane na terenie Philips Lighting przy ul. Powstanców Wlkp. ma swoją 24-letnia historię. W Holandii z okazji 100-lecia firmy wybudowano nowe Centrum, a poprzednie podarowano Pile, gdzie cyklicznie jest unowocześniane. We wtorek przecięto wstęgę przy nowo zmodernizowanym Centrum, obejmującym potęgę LED i rozwijającą się w branży technologię jutra.

Prezes Bogdan Rogala:- Pilskie Centrum Zastosowań Światła to fenomen sam w sobie. Poza Holandią i Francją nie ma na świecie podobnego miejsca, gdzie odbywa sie edukacja z zakresu oświetlenia na taką skalę. Rocznie Centrum odwiedza od 3 do 5 tys osób. W ciągu 24 lat istnienia podjęliśmy tu od 80 do 100 tys. zwiedzających.

***

Centrum Zastosowań Światła zostało podzielone na kilka stref, z których każda prezentuje inne możliwości oświetleniowe. Strefa oświetlenia architektonicznego pokazuje grę światła i cienia oraz sposoby na osiągnięcie artystycznych efektów świetlnych; Strefa Basics of Light ułatwia odwiedzającym zrozumienie złożoności zjawiska światła. Przestrzeń ta – jak chcieli projektodawcy- została zaaranżowana tak, aby pomóc przybliżyć najważniejsze parametry oświetleniowe oraz zrozumieć ich wpływ na dobre samopoczucie; Strefa biurowa uwodacznia wpływ oświetlenia na ogólny komfort pracy oraz samopoczucie poprzez wspieranie cyklu dobowego pracowników; Strefa przemysłowa pokazuje jak zmniejszyć koszty utrzymania wielkich hal poprzez redukcję zużycia energii. To także miejsce, gdzie podkreślany jest wpływ światła na bezpieczeństwo oraz higienę pracy; w strefie handlowej natomiast można zobaczyć, jak za pomocą światła przyciągnąć uwagę klientów do sklepu.

Jak uzupełnia biuro prasowe Philipsa, podczas wizyty w Centrum Zastosowań Światła można dowiedzieć się również o koncepcji Human Centric Lighting, według której nasze ciało może być stymulowane poprzez światło, które pobudza niczym filiżanka kawy, lub relaksuje i pozwala się wyciszyć. Nagroda nobla z fizyki w roku 2017 została przyznana za odkrycie wpływu niebieskiego światła na ludzki organizm oraz funkcjonowanie zegara biologicznego, co dało podstawę do opracowania idei Human Centric Lighting.

***

Otwarcie Centrum nie było jedyną okazją do zorganizowania wtorkowego wydarzenia w pilskim Philipsie. Podczas uroczystego przywitania gości prezes Rogala pod hasłem Quo vadis Philips Lighting omówił główne kierunki działalności firmy oraz przybliżył głośną ostatnio kwestię zmiany nazwy firmy:- Signify- wybor trwał wiele miesiecy. Analizowano 5 tys. propozycji różnych nazw. Ostatecznie wybrano Signify- słowo- zainspirowane czterema innymi angielskimi wyrażeniami. Znakiem, który jest symbolem światla i bezpieczenstwa, sygnałem, przekazywanym dalej. Podkreśla ważność oszczędności energii oraz stanowi nasz podpis. To swiatło staje się inteligentnym jezykiem, umożliwiającym komunikację.

Jeżeli chodzi o naszą firmę, zmieni sie tylko nazwa, marka Philips zostanie zachowana- podsumowuje prezes.

Tekst: (acz)

Foto: (acz),

biuro prasowe Philips Lighting

Anna Czapla-Furtacz

Zdjęcia (6)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe