Minister Gowin w Pile. Kampus PWSZ zmieni się nie do poznania.

  • 18.04.2018, 23:42 (aktualizacja 19.04.2018, 00:02)
  • Anna Czapla-Furtacz
Minister Gowin w Pile.  Kampus PWSZ zmieni się nie do poznania.
W środę Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego – Jarosław Gowin gościł w Pile. Podczas swej wizyty podpisał umowę w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej, na mocy której Uczelnia otrzyma dotację celową na zagospodarowanie terenu kampusu.

Dzięki środkom z Ministerstwa oraz środkom własnym PWSZ, na terenie Uczelni powstaną: strefa jazdy na wózkach inwalidzkich, wyposażona w urządzenia imitujące bariery architektoniczne; strefa ćwiczeń dla kierunków inżynierskich – transportu oraz budownictwa; strefa symulacji z zakresu ratownictwa medycznego.

W ramach projektu wykonana zostanie rozbiórka budynku E Uczelni, a następnie zagospodarowanie terenu. Przedsięwzięcie dojdzie do skutku dzięki środkom z Ministerstwa – 808 tys. zł oraz środkom własnym PWSZ – 202 tys. zł.

Sefa „jazdy na wózkach inwalidzkich”, wyposażona zostanie w urządzenia imitujące bariery architektoniczne: murki, schody, pochylnie o różnym stopniu stromości, progi, rowy itd. Strefa przeznaczona będzie do prowadzenia zajęć praktycznych w ramach kierunku fizjoterapia (nauka bezpiecznego upadania, transferów z wózka, wykonywania balansu i prawidłowej jazdy). W efekcie, przyszli fizjoterapeuci będą w pełni przygotowani do prowadzenia instruktażu osób niepełnosprawnych i ich opiekunów zakresie poruszania się na wózkach. Strefa stanowić, będzie uzupełnienie utworzonego w 2014 r. Centrum Fizjoterapii PWSZ w Pile, w którym mieszczą się m.in. pracownie kinezyterapii, elektroterapii, krioterapii;

Strefa „ćwiczeń dla kierunków inżynierskich” - stanowiąca miejsce na ulokowanie kontenera o powierzchni ok. 16 m kw. w celu nauki jego załadunku i rozładunku w ramach zajęć praktycznych na kierunku transport. Zajęcia odbywać się będą na nowo powstałym placu z wykorzystaniem wynajmowanego pojazdu transportowego. Strefa stanowić będzie także miejsce do ćwiczeń w zakresie budowania ścian budynków na kierunku budownictwo i pokazów sprzętu, który ze względu na gabaryty nie mieści się w obiektach – duże lampy zasilane ze źródeł OZE;

Strefa „symulacji z zakresu ratownictwa medycznego” będzie przeznaczona do przeprowadzania symulowanych akcji ratunkowych w terenie, w formie scenariusza dydaktycznego, na kierunku ratownictwo medyczne. Poprzez wyposażenie placu w kamery, możliwa będzie pełna i dokładna rejestracja przeprowadzanych symulacji. W efekcie studenci otrzymywać będą informację zwrotną, która umożliwi im rozpoznanie słabych i mocnych stron wykonywanych czynności. Stworzenie strefy symulacji z zakresu ratownictwa medycznego wpłynie na poszerzenie współpracy uczelni ze służbami ratunkowymi (policją i strażą pożarną) - wspólne ćwiczenia pozwolą na lepsze wyszkolenie ratowników medycznych.

AF

 

Anna Czapla-Furtacz

Zdjęcia (2)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe