Puste krzesło dla przewodniczącego

  • 19.04.2018, 10:09
  • eki
Puste krzesło dla przewodniczącego
Druga próba wyboru przewodniczącego Rady Gminy Białośliwie także zakończyła się fiaskiem. Nikt nie wyraził chęci kandydowania na szefa rady.

 

  XLVI sesja Rady Gminy Białośliwie przebiegła wyjątkowo sprawnie. W swoim sprawozdaniu wójt Krzysztof Rutkowski poinformował m.in. o wynikach ostatnich postępowań przetargowych. I tak Zakład Usługowo-Handlowy Wojciecha Kaczmarka z Szamocina będzie wykonawcą przebudowy odcinka ulicy Kościelnej w Białośliwiu (za 500 tys. zł brutto) i przebudowy drogi gminnej w Pobórce Wielkiej (150 tys. zł). Natomiast firma Budowlana "Jamal" Jan Pieprz z Piły dokona przebudowy ulicy Zielonej (302 tys. zł) oraz przebudowy chodnika i sieci wodociągowej na ulicy Ks. Kordeckiego (276,8 tys. zł) w Białośliwiu. W tym drugim przypadku został złożony wniosek o dofinansowanie w ramach Rządowego Programu na Rzecz Rozwoju oraz Konkurencyjności Regionów poprzez Wsparcie Lokalnej Infrastruktury Drogowej.

      Gmina zleciła ponadto opracowanie dokumentacji projektowo-kosztowej dla zadań "Przebudowa parkingu na działce nr 359 w Białośliwiu" (chodzi teren przy drodze wojewódzkiej nr 190 w sąsiedztwie kościoła) oraz "Przebudowa drogi Nieżychowo-Dębówko Stare - II etap" (nieutwardzony blisko kilometrowy odcinek drogi do połączenia z drogą powiatową na granicy sołectw).

      Rada jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do sporządzenia "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Białośliwie".

      - Rada Gminy, pomimo kilku prób, nie podjęła uchwały w sprawie uchwalenia studium. Biorąc pod uwagę upływ czasu - prawie 5 lat od podjęcia uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia studium - oraz zgłaszane potrzeby przez mieszkańców w zakresie dokonania aktualizacji dokumentu, celowe jest podjęcie nowej uchwały i rozpoczęcie całej procedury od podstaw – wyjaśniał wójt Krzysztof Rutkowski.

      Radny Adam Piosik zawnioskował o zabezpieczenie 85 tys. zł na urządzenie w szkole sali fitness. Z kolei radny Przemysław Olszewski zaproponował, by w następnych zmianach budżetowych uwzględnić ogłoszenie przetargu na budowę parkingu przy ulicy 4 Stycznia.

      - Ten parking jest bardzo potrzebny. Skąd wziąć pieniądze? Z nadwyżki budżetowej albo możemy zaciągnąć kredyt, bo mamy niewielkie zadłużenie.

      - Informowałem o tym w swoim sprawozdaniu, że dopiero została podpisana umowa na sporządzenie dokumentacji. Gdy dokumentacja będzie gotowa, wtedy możemy myśleć o ogłoszeniu przetargu – przypomniał wójt Rutkowski.

      - Ludzie, nie tędy droga! Nowe zadania możemy zgłosić do nowego budżetu, a nie teraz. Może wreszcie skończmy te, które rozpoczęliśmy. Poza tym to my nie mamy żadnej nadwyżki – mówiła radna Krystyna Brągiel. - Tak nie można działać w samorządzie. Pracujemy z sobą czwarty rok i nic to nie daje. Apeluję o trochę powagi.

      Radny Mirosław Burzyński prosił o interwencję u zarządcy drogi powiatowej w sprawie sytuacji na ulicy Rusa w Białośliwiu.

      - Po ulewie nie spływa woda i na jezdni zrobiła się wielka kałuża. To miejsce jest niebezpieczne dla kierowców, ostatnio ktoś nawet wjechał w płot – alarmował radny.

      Podczas obrad radni przyjęli sprawozdania z realizacji za rok 2017 Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii, działalności Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, wykonania planów finansowych szkoły podstawowej, gimnazjum i przedszkola oraz instytucji kultury. Ponadto wyrazili zgodę na realizację projektu "Program aktywnej integracji w Gminie Białośliwie" w ramach WRPO na lata 2014-2020, a także dokonali zmian w tegorocznym budżecie.

      Obecna na sesji radna sejmiku wojewódzkiego Mirosława Rutkowska-Krupka poinformowała m.in. o 50 tys. zł dotacji z Urzędu Marszałkowskiego dla Wyrzyskiej Kolejki Powiatowej.

Mariusz Szalbierz

eki

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
urzędniczka
urzędniczka 20.04.2018, 06:49
Niepoważni radni. Wstrzymać wypłaty diet i delegacji.

Pozostałe