Viva Italia!

  • 30.04.2018, 09:40
  • Anna Czapla-Furtacz
Viva Italia!
MARGONIN. Warto mieć przyjaciół… Margonińscy samorządowcy podpisali porozumienie o współpracy z przedstawicielami gminy Arosio (Włochy, Lombardia)

Na zaproszenie władz gminy Arosio (region Lombardia, prowincja Como we Włoszech) delegacja gminy Margonin wzięła udział w dwudniowym spotkaniu w ramach obchodów Giordanata del Erdi Pulito.

Lombardia należy do najbogatszych i najlepiej rozwiniętych gospodarczo regionów Włoch. Ponad 20 procent powierzchni regionu zajmują parki i rezerwaty przyrody, w tym największy park narodowy w Europie Stelvio oraz słynne Jezioro Como. W 1991 r. w trosce o naturalne bogactwo regionu władze Lombardii zainicjowały obchody regionalnego ekologicznego święta: Giordanata del Erdi Pulito (Czysty Zielony Dzień). Wspólnie z mieszkańcami Arosio, przedstawiciele gminy Margonin, wzięli udział w ekologicznej wędrówce do obserwatorium ornitologicznego Arosio. Była to również okazja do zwiedzenia jednego z najpiękniejszych alpejskich jezior - jeziora Como. W ramach święta Erdi Pulito doszło do spotkań kilku pokoleń ze stowarzyszeniami i grupami wolontariuszy, którzy są zaangażowani na rzecz zrównoważonego rozwoju w zakresie ochrony środowiska.

Podczas wizyty samorządowców z Polski doszło do podpisania porozumienia o współpracy pomiędzy gminami Arosio i Margonin. Jak podkreśliła burmistrz Arosio dr Alessandra Pozzoli to uczniowie szkół podstawowych w Arosio i Margoninie dali impuls do nawiązania współpracy pomiędzy gminami. - Wspólnie ze szkołami z Hiszpanii, Rumunii, Słowacji i Litwy, przygotowali projekt Erasmus Plus na temat dziedzictwa kulturowego swoich regionów. Młodzież i otwarci na świat nauczyciele wyznaczyli kierunek. Teraz przyszła pora na nawiązanie współpracy kulturalnej, sportowej i gospodarczej.

W składzie polskiej delegacji uczestniczyli: burmistrz Janusz Piechocki, z-ca burmistrza Łukasz Malczewski, sekretarz gminy Franciszek Wyrwa oraz z-ca dyrektora szkoły podstawowej w Margoninie Jolanta Rajek. Jak informuje Franciszek Wyrwa treść porozumienia wypracowana została wspólnie przez samorządowców Arosio z przedstawicielami gminy Margonin. Umowa będzie ratyfikowana również podczas oficjalnej wizyty delegacji włoskiej gminy w Margoninie na początku lipca.

Koordynatorem głównym projektu Erasmus Plus będzie Szkoła Podstawowa w Margoninie.

pik

Anna Czapla-Furtacz

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe