Nowy most na wakacje

  • 03.07.2018, 12:28 (aktualizacja 03.07.2018, 12:30)
  • Anna Czapla-Furtacz
Nowy most na wakacje
Już wkrótce będzie można korzystać z nowego mostu w Międzychodzie w ciągu drogi wojewódzkiej nr 160. Wykonawca, firma "Gotowski" informuje, że ma być przejezdny na przełomie lipca i sierpnia.

Budowa 140-metrowego mostu w Międzychodzie rozpoczęła się jesienią 2016 roku. Nowy most łączy miasta w zachodniej części Wielkopolski. Umożliwia kierowcom dojazd do węzłów na autostradzie A2 (Poznań—Berlin) w Trzcielu oraz Nowym Tomyślu.

Konstrukcja powstała po zachodniej stronie istniejącej przeprawy. Pozwoliło to przez cały okres trwania inwestycji na korzystanie ze starego mostu. Jak informuje Michał Sitarek z Firmy "Gotowski", stary most zostanie rozebrany dopiero teraz, po otwarciu nowej przeprawy.

- Obecnie prowadzimy szereg prac na pomoście oraz duży zakres robót na dojazdach – wyjaśnia prezes firmy Gotowski, Marek Gotowski. - Ułożone są już miedzy innymi pierwsze warstwy bitumiczne. Prace są rozłożone na etapy. Nie możemy zrealizować wszystkich robót od razu. Część z nich warunkuje zamkniecie starego obiektu. Dlatego w pierwszej kolejności skupiamy się na zapewnieniu przejezdności po nowo wykonanej konstrukcji mostu. Zakładamy, że początkowo ruch będzie odbywał się w sposób wahadłowy. Wówczas zyskamy możliwość dokończenia między innymi nowego ronda i rozpoczęcia rozbiórki starej przeprawy. Jednocześnie prowadzone będą roboty typowo wykończeniowe na nowym moście.

Nową trzyprzęsłową konstrukcję tworzą stalowe dźwigary zespolone z żelbetową płytą. Na jezdni znajdować się będą dwa pasy ruch oraz pobocze. Zaprojektowano również ciąg pieszo-rowerowy. Inwestycja połączona jest z budową nowych dróg dojazdowych oraz 4-wlotowego ronda. Powstaje ono po południowej stronie przeprawy na przecięciu ulicy J. Piłsudskiego i Wałów Jana Kazimierza. Koszt inwestycji to blisko 21 mln zł. Zakończenie wszystkich prac, łącznie z rozbiórką starej przeprawy planowane jest do listopada.

Nowy most w liczbach: długość całkowita — 139,8 m; szerokość całkowita — 14,85 m; szerokość jezdni — 8,5 m; Inwestor: Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu; Wykonawca: Firma Gotowski.

 

Anna Czapla-Furtacz

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe