Mundur czołgisty z Belgii na pilskiej wystawie

  • 11.07.2018, 13:07
  • Anna Czapla-Furtacz
Mundur czołgisty z Belgii na pilskiej wystawie
Jak już podawaliśmy, Pilskie Muzeum Wojskowe zaprasza w weekend na otwarcie wystawy stałej „Od Sekcji Automobilowej do Służby Czołgowo – Samochodowej”, pokazującej rozwój motoryzacji w Wojsku Polskim oraz przypominającej o ośrodkach szkolących żołnierzy. Muzeum poinformowało nas, że właśnie przybyła mu nowa atrakcja…

Attache wojskowy z ambasady w Hadze dostarczy na wystawę mundur czołgisty przekazany za zgodą Ministra Obrony Narodowej Belgii.

Impreza odbędzie się w sobotę 14.07.2018r. W godz. 12:00 – 16:00 na pilskim lotnisku, schronohangary nr 3 i 4

Anna Czapla-Furtacz

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
rezerwista
rezerwista 12.07.2018, 11:12
Do Weterana:
Szanowny panie
- jak pewnie wielu innych rodaków, sam również kiedyś nosiłem mundur, nawet zdarzyło mi się służyć przez kilka lat w Pile. Od jakiegoś już czasu przyglądam się poczynaniom entuzjastów PMW. Wypada się tylko cieszyć z tego, że pojawiło się grono osób, które chociażby w taki sposób chcą zachować dla innych fragmenty historii wojska w Pile. Z rozmowy telefonicznej, jaką niedawno miałem z p. Przemkiem Olszyńskim wiem, z jakimi codziennymi trudnościami borykają się ci pasjonaci. Tym niemniej - ONI CHCĄ TO NADAL ROBIĆ !! Po prostu ! Panie Weteranie - pański sposób artykulacji argumentów przypomina bardzo, ale to bardzo styl i retorykę pewnego pilskiego stowarzyszenia skupiającego byłych wojskowych. "Perłą" tegoż stowarzyszenia, jest jego prezes - człowiek o dosyć rozbudowanym, żeby nie powiedzieć wybujałym "ego". Do czego zmierzam ? Otóż wspomniani entuzjaści PMW, co najmniej kilka razy zwracali się z prośbami, czy też propozycjami współpracy z byłymi wojskowymi. Niestety każda tego typu próba skazana była na niepowodzenie, z powodu - jakby to powiedzieć: "nie,bo nie !" Przy czym słowa te, są naprawdę delikatnym określeniem odmowy współpracy. Nie trzeba jednak długo szukać przyczyn takiej postawy, po prostu czegoś takiego nie wymyślił pan prezes byłych wojskowych, a zatem teraz nie miałby się czym pochwalić. Warto nadmienić, że ów pan "prezes" - gdyby tylko chciał, mógłby swoimi kontaktami i znajomościami bardzo pomóc entuzjastom PMW. Ale - jak do tej pory, takich chęci w sobie pan "prezes" nie znalazł. Pocieszę pana "prezesa" - jeżeli tylko będę mógł, spróbuję rzeczywiście i realnie pomóc chłopakom z PMW, pomysłów kilka mam, a na ponowną rozmowę z panem Przemkiem omówiliśmy się po 24-26 sierpnia 2018 roku.
Mówią coś panu, panie "prezesie" te daty ????

Weteran
Weteran 11.07.2018, 18:20
Piła wojskiem stała. Co to za atrakcja mundur czołgisty z Belgi. Co to za muzeum wojskowe w Pile. Pytanie?
Czy na wystawie będzie sala Tradycji Garnizonu Piła? ( chodzi mi o pamiątki zgromadzone przy ul. Kossaka)
Muzeum Wojskowe w Pile - co ma wspólnego z wojskiem stacjonującym w Pile. Skąd i kto daje pieniądze na organizacje typu " Muzeum Woskowego w Pile?
Łącze pozdrowienia.
Weteran
Andrzej
Andrzej 11.07.2018, 21:40
Drogi Weteranie.
Pilskie Muzeum Wojskowe tworzone jest przez pasjonatów historii którzy w tym celu powołali stowarzyszenie - działają od lat SPOŁECZNIE ! (możliwe źródła i zasady finansowania reguluje właściwa ustawa o stowarzyszeniach )..
Do tej pory uratowali np. samolot Su-22M4 nb. 3620 - flagowiec z Piły i parę innych ciekawych rzeczy - które zaręczam nie zmieszczą się w ŻADNEJ izbie tradycji.
Starają się wiedzę o militarnej historii miasta w ciekawy sposób propagować wśród młodzieży i nie tylko.
Pozytywne efekty działania stowarzyszenia w postaci tworzonego Pilskiego Muzeum Wojskowego zauważają zarówno lokalne władze różnych szczebli jaki i wiele osób które to muzeum odwiedziło.( efektem tego jest uzyskanie w roku 2017 statusu Organizacji Pożytku Publicznego)
Pomimo wielokrotnych apeli w mediach wsparcia swoją wiedzą i wspomnieniami w tworzeniu muzeum udzieliło do tej pory raptem kilku byłych żołnierzy z dużego garnizonu jakim była Piła.
Patrząc z boku można mieć czasem wrażenie że to właśnie cywilom tworzącym muzeum bardziej zależy na zachowaniu pamięci i śladów materialnych niż byłym wojskowym.
Myślę że warto wybrać się 14.07 na 12:00 na lotnisko - zobaczyć na własne oczy jak może wyglądać nowoczesne muzeum - które z klasyczną izbą tradycji ma niewiele wspólnego. Może nawet ten mundur czołgisty z Belgii niewiele dla Pana znaczy, ale dla osób tworzących tę instytucję jest dowodem że da się realizować ciekawe pomysły nawet takiej małej organizacji społecznej z Piły przy wsparciu Departamentu Wojskowych Spraw Zagranicznych MON i MSZ dla których to Pilskie Muzeum Wojskowe jest rozpoznawalne i uznane za wiarygodnego partnera.
Do zobaczenia w sobotę. Proszę przyjść i przyprowadzić znajomych !

Pozostałe