Dotacja dla pszczół

  • 15.08.2018, 12:56
  • Anna Czapla-Furtacz
Dotacja dla pszczół
Zarząd Województwa uchwalił środki na wsparcie wielkopolskich pszczelarzy. To dotacja w wysokości 2 milionów złotych, przeznaczona na wymianę węzy pszczelej, czyli szablonów plastra pszczelego, umieszczanych w ulach. Wcześniej kwotą ponad 1,6 miliona złotych wsparto zakup miododajnych sadzonek drzew.

W środę, 8 sierpnia w Polsce po raz szósty obchodzono „Wielki Dzień Pszczół”. Nazajutrz, 9 sierpnia Zarząd Województwa Wielkopolskiego podjął uchwałę, na mocy której wielkopolscy pszczelarze wsparci zostaną dofinansowaniem w wysokości 2 mln zł na zakupu węzy pszczelej.

Krzysztof Grabowski, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego:- Jako władze województwa podjęliśmy swoje niezależne działania. Przekazujemy kwotę 2 milionów złotych na zakup węzy pszczelej na terenie naszego województwa. To bardzo oczekiwane i wymierne wsparcie, na które z informacji, jakie do nas docierają bardzo czekają pszczelarze. Cieszę się, że symbolicznie dzień po „Wielkim Dniu Pszczół” przekazujemy te środki na naprawdę dobry i potrzebny cel.

W otwartym konkursie ofert na realizacje pro-ekologiocznego programu pod oficjalną nazwą „Program poprawy warunków fitosanitarnych rodzin pszczelich poprzez wsparcie finansowe zakupu węzy pszczelej”, który 9 sieropnia rozstrzygnął Zarząd Województwa Wielkopolskiego, złożona została jedna wspólna oferta wszystkich związków pszczelarskich z terenu Wielkopolski. Ofertę złożył m.in. Regionalny Związek Pszczelarzy Wielkopolski Północnej w Chodzieży. Wsparcie w wysokości 2 milionów złotych pozwoli na wymianę około 40-50 % węzy na terenie województwa. To pierwsze tego rodzaju działaniem w Polsce wdrażane przez samorząd wojewódzki.

Ale to nie jedyne takie działanie. Wcześniej zdecydowano o dofinansowaniu kwotą ponad 1,6 mln złotych zakupu miododajnych sadzonek drzew. Wiele miododajnych drzew w różnych regionach Wielkopolski już zostało posadzonych. Dzięki temu absolutnie nowatorskiemu pomysłowi przybędzie nam ponad 24,5 tysiąca nowych drzew.

-Celem całego przedsięwzięcia jest przeciwdziałanie wymieraniu pszczół. To bardzo ważne działanie, które podjęliśmy po rozmowach z pszczelarzami, którzy prosili o wsparcie. Trzeba myśleć perspektywicznie, bo sadzonki drzew miododajnych będą wydawały owoce przez wiele następnych lat – podsumował wicemarszałek Krzysztof Grabowski.

(acz)

Anna Czapla-Furtacz

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe