Patriotycznie w Mirosławiu

  • 22.02.2019, 10:57 (aktualizacja 22.02.2019, 11:03)
  • Anna Czapla-Furtacz
Patriotycznie w Mirosławiu pz
Wielkie patriotyczne święto miało miejsce 16 lutego w Mirosławiu. Sołectwo Mirosław, przy wsparciu współorganizatorów zaprosiło mieszkańców i gości na uroczyste obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Wielkopolskę. Był to jeden z ostatnich akcentów celebrowania roku jubileuszowego na terenie gminy Ujście.

Wydarzenia zainaugurowane zostały mszą świętą w intencji powstańców wielkopolskich, odprawioną w kaplicy w Mirosławiu przez księdza Roberta Różańskiego, proboszcza parafii p.w. św. Mikołaja w Ujściu. Po mszy pod pomnikiem ku czci powstańców wielkopolskich odczytany został apel poległych. Liczne delegacje złożyły kwiaty, ustawiono znicze. Światełka pamięci zapalono także na grobach powstańców, którzy spoczywają na tamtejszym cmentarzu. Mieszkanka Mirosławia, Małgorzata Ignacy, odczytała okolicznościowy wiersz "Rok 1918/1919/ Nad grobem Nieznanych Żołnierzy Powstańców" (autor nieznany), którego treść znalazła się także na specjalnie na te okazję wydanej pocztówce.

Po uroczystościach na cmentarzu uczestnicy sobotniego święta przeszli do świetlicy wiejskiej, gdzie odbyła się druga część uroczystości. W patriotycznym programie artystycznym wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi Ujskiej.

Prezes Zarządu Oddziału Pilskiego Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego, płk Jan Ficerman wręczył sołtysowi Mirosławia, Zenonowi Krause pamiątkowy grawerton. Następnie zaproszono wszystkich do zwiedzania wystawy o powstaniu wielkopolskim i powstańcach z terenu gminy Ujście, przygotowanej przez Agnieszkę Martenkę i Marzenę Rybarczyk. Wystawa będzie czynna jeszcze przez miesiąc.

Patriotyczne świętowanie zakończył słodki poczęstunek.

Organizatorem wydarzenia było sołectwo Mirosław, współorganizatorami- Miasto i Gmina Ujście, Ujski Dom Kultury, Szkoła Podstawowa w Nowej Wsi Ujskiej, Parafia p.w. św. Mikołaja w Ujściu oraz Powiat Pilski.

Anna Czapla-Furtacz

Zdjęcia (8)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe