ZŁOTE PIÓRA dla młodych Mistrzów Słowa rozdane!

  • 26.03.2019, 12:49
  • bek
ZŁOTE PIÓRA dla młodych Mistrzów Słowa rozdane!
W Młodzieżowym Dom Kultury w Pile nagrodzono laureatów XVI Regionalnego Konkursu „O Złote Pióro” odbywającego się pod patronatem Starostwa Powiatowego w Pile oraz Fundacji Literackiej im. Agnieszki Bartol.

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, średnich oraz studentów z Piły i regionu. Organizatorem jest Klub Literacki „Pegazik” prowadzony przez poetkę i dziennikarkę Zuzannę Przeworską działający przy MDK oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. Pantaleona Szumana w Pile.

W konkursie, któremu przyświecało hasło „Od magii świata do magii słowa”, wzięło udział 74 autorów, którzy nadesłali 262 utwory wierszem i prozą. Najwięcej prac konkursowych zgłosili młodzi twórcy z Piły, Wyrzyska, Wysokiej, Kaczor Łobżenicy, Osieka, a także z Chodzieży.        

- Poziom był wysoki, wpłynęła rekordowa liczba prac i to o różnorodnej tematyce – tak w skrócie jurorzy Zuzanna Przeworska – przewodnicząca jury, poetka, dziennikarka, wydawca, prezes Fundacji Literackiej im. Agnieszki Bartol, która patronuje konkursowi; Elżbieta Ambroż – poetka i Jan Arski – dziennikarz, animator kultury, wiceprezes Fundacji Literackiej im. Agnieszki Bartol, podsumowali tegoroczną edycję konkursu.

W imieniu Zarządu Powiatu zwycięzcom gratulował Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski, a w poszczególnych kategoriach główne nagrody zdobyli:

 

Autorzy ze szkół podstawowych:

ZŁOTE PIÓRO – MARIKA PYTLARZ – SP5 w Pile - za dojrzałość metafor, bogactwo języka i głębię pytań w zestawie liryczno-refleksyjnych wierszy: ”Zguby”, „Wahania”, „Pytania”

II nagroda ex aequo: Julia Musiał SP11 Piła - za głębokie przemyślenia, za marzenia o „lataniu nad własnymi myślami” wplecione w piękne i lapidarne poetyckie strofy; Tatiana Pacholska SP Wyrzysk - za tajemniczość zamkniętą w interesujących, sprawnie napisanych miniaturkach literackich: „Niedaleko”, ”Niech się dzieje”, Weronika Ciżmowska  SP2 Piła - za fantazję twórczą w zabawnym, pełnym przygód opowiadaniu „Wielka awantura”; Maja Wygrzywalska SP4 Piła - za pełną fantastyki podróż po Pile i „genialne” odkrycia w opowiadaniu „Mój wielki dzień – moja pamięć o Powstaniu Wielkopolskim”. 

III nagroda ex aequo: Sandra Załóg, Maja Augustyn, Karolina Dębicka, Gabriela Kubera;

Autorzy z gimnazjów:

ZŁOTE PIÓRO – ALICJA TYRAŃSKA z gimnazjum w SP^ w Pile – za błyskotliwą narrację w intrygującym, literackim opowiadaniu psychologicznym „Anioł”

II nagroda ex aequo:

- Wiktoria Pytlarz z Gimnazjum SP5 Piła - za dojrzały styl, dopracowane puenty, barwne przenośnie, strofy, jakie wpisują się w każdą wrażliwość; Klaudyna Krukowska z Gimnazjum SP2 w Pile - za urodę poetyckich słów i zawartą w wierszach muzykę, która „dotyka głosem”;

III nagroda ex aequo: Amelia Pietrzak, Julia Misiak;

Autorzy ze szkół ponadgimnazjalnych:

ZŁOTE PIÓRO – WERONIKA PYTLARZ z I LO im. M.Skłodowskiej-Curie w Pile - za własną poetykę i cudowną grę słów, bogactwo metaforyki, dojrzałość wątków zaczerpniętych z filozofii, sięgających sedna wrażliwości duszy w zestawie egzystencjalno - lirycznych wierszy i błyskotliwą prozę poetycką „Normy nieużywane”

II nagroda ex aequo: Agata Mindykowska I LO w Pile - za piękno stylu, lekkość pisania o zawiłych drobiazgach składających się na codzienność, bogate metafory wpisane w prozę i jej „Odsłony”; Julia Opiłowska – ZS im. S. Staszica w Pile – za wyobraźnię i barwne obrazy w prozie poetyckiej, za metafory i próby tworzenia dwunastozgłoskowcem;

III nagroda: Jagoda Polak, Klaudia Soczewka

Autorzy – studenci:

ZŁOTE PIÓRO – ALEKSANDRA KAMIŃSKA z Nowego Dworu k. Szydłowa  - studentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu  - za głębię metafor, za „słowa, które nawilżą pęknięte wargi”, za poetycką „tęsknotę za człowiekiem obcym”

II nagroda ex aequo: Zuzanna Golec z Piły – UMK Toruń – za niebanalną wyobraźnię, za opisanie życia „z niedoborem cudów” w miniaturkach literackich i prozie poetyckiej; Aleksandra Wojciechowska z Piły – studentka PWSZ - za świetne liryczne portrety i za to, że nie brakuje jej czasu na wiersze, kiedy „zbyt szybko nastaje noc”

Nagroda Specjalna ufundowana przez Fundację Literacką im. Agnieszki Bartol

Julia Wiśniewska SP5 w Pile – za autobiograficzną, błyskotliwą, bogato ilustrowaną zdjęciami, opowieść o niezwykłej przyjaźni, jaką łączyła autorkę z koniem o imieniu Balansas - za piękną narrację, staranność i ogrom pracy włożonej w przygotowanie książeczki.

Specjalne podziękowania za twórczą pracę z dziećmi i młodzieżą ufundowane przez Fundację Literacką im. Ag, nieszki Bartol otrzymali: Anna Panek (SP Wyrzysk), Małgorzata Zyber (SP4 Piła), Maja Cieślak – Strzelec (SP7 Piła), Marta Orlińska (SP5 Piła), Anna Kozimor (SP Wyrzysk), Katarzyna Włodkowska (ZS im. S.Staszica Piła), Małgorzata Dobrańska (ZS Budowlanych Piła), Beata Lipowicz (SP6 Piła), Mirosława Rościszewska (SP6 Piła);

eKi

 

bek

Zdjęcia (5)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe