Jolanta Surma i Wojciech Til odznaczeni. 40 lat prezesury Wacława Kubskiego

  • 06.05.2019, 09:43 (aktualizacja 06.05.2019, 09:49)
  • bek
Jolanta Surma i Wojciech Til odznaczeni. 40 lat prezesury Wacława Kubskiego
PIŁA  Wiele wydarzeń na Walnym Zjeździe ZPARP. Henryk Stokłosa dziękował prezesowi  

W czwartek, 2 maja, odbył się w Pile Krajowy Walny Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy Związku Plastyków Artystów Rzeczpospolitej Polskiej. Podczas spotkania wybrano nowe władze Związku, a następnie wręczono honorowe odznaczenia artystom: Jolancie Surmie i Wojciechowi Tilowi. Starosta Pilski uhonorował także Wacława Kubskiego za 40-letnią pracę społeczną jako prezesa związków twórczych.

Podczas walnego Zjazdu ZPARP wybrano władze Związku na kolejne 5 lat. Funkcję prezesa ponownie powierzono Wacłowowi Kubskiemu. I wiceprezesem został Krzysztof Kończewski, II wiceprezesem - Wojciech Til. Sekretarzem Związku została Iwona Widawska-Kubska.

Był to szczególny dzień dla prezesa Kubskiego. Mija bowiem 40 lat od chwili, gdy powołał do istnienia pierwsze stowarzyszenie twórcze. Była to Grupa Plastyczna Plama, w której W. Kubski był prezesem od 1979. Następnie – w 1980 r. – został szefem Pilskiego Stowarzyszenia Plastyków Nieprofesjonalnych. W latach 1990-1994 pełnił funkcję prezesa w Związku Plastyków, a w latach 1995-2009 w Związku Artystów Plastyków.  Na czele Związku Plastyków Artystów Rzeczpospolitej Polskiej stoi od 2010 roku do dnia dzisiejszego. Właśnie został powołany na kolejną 5-letnią kadencję.

Wacław Kubski mieszka i tworzy w Pile. Ukończył Oficerską Szkołę Lotniczą w Dęblinie na wydziale pilotażu. Od zawsze fascynował się także sztukami pięknymi. Kolekcjonował obrazy i poświęcał się własnej twórczości. Brał udział w wielu wystawach. Organizator plenerów malarskich i warsztatów plastycznych. Odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Odznaką Honorową ,,Za zasługi w rozwoju Piły”, medalem ,,Zasłużony Kulturze ,,Gloria Artis” i Odznaką Honorową ,,Za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego”.

Wacława Kubskiego za 40-letnią pracę społeczną jako prezesa związków twórczych, za działania na rzecz artystów - w imieniu starosty pilskiego Eligiusza Komarowskiego - uhonorował wicestarosta Arkadiusz Kubich. Na wręczonym okolicznościowym grawertonie zamieszczono następujący tekst:

„Wacławie Kubski, od 40 lat jako prezes zarządu Krajowego Związku Plastyków Artystów RP poświęca Pan swój czas i talent na rzecz polskich twórców. Pomaga im Pan bezinteresownie, co jest godne najwyższego uznania. Pana działalność ma znaczący wkład w rozwój kultury polskiej. Starosta Pilski Eligiusz Komarowski.”

Podziękowania prezesowi Kubskiemu za jego zaangażowanie w artystyczne życie kraju i regionu pilskiego złożył także senator Henryk Stokłosa.

 

***

Podczas spotkania wręczono honorowe odznaczenia artystom:  

Odznaką honorową w imieniu Marszałka Województwa Wielkopolskiego ,,Za Zasługi dla Województwa Wielkopolskiego" odznaczona została Jolanta Surma ze Złotowa. „Za całokształt działalności artystycznej, kreowanie wrażliwości i wyobraźni mieszkańców Rejonu oraz promocję Wielkopolski” w imieniu Samorządu Województwa Wielkopolskiego odznakę wręczyła radna Mirosława Rutkowska- Krupka.

- Jest to dla mnie duże wyróżnienie i mobilizacja do dalszej pracy artystycznej. Bardzo się cieszę, że moje działania zostały dostrzeżone. Bardzo dziękuję prezesowi ZPARP, Panu Wacławowi Kupskiemu, że tak dba o swoich artystów – powiedziała Jolanta Surma.  

Jolanta Surma jest od 1983 roku członkiem Stowarzyszenia Plastyków "Azyl" w Pile oraz prezesem złotowskiego Stowarzyszenia Artystów "Pasja". Tworzy prace z dziedziny tkaniny artystycznej - makramy. Jej prace były wielokrotnie nagradzane. Makramy J. Surmy zdobią ściany domów w Polsce, Niemczech, Francji, Grecji, USA, Australii i innych krajach całego świata. Zostały też docenione przez przemysł filmowy - stanowiły scenografię do „Mrocznych cieni” Tima Burtona, z Johnnym Deppem w roli głównej.

 

***

Tego dnia odznaczono również Wojciecha Tila - odznaką honorową ,,Zasłużony dla Kultury Polskiej". W imieniu Ministra Kultury wręczył ją Wacław Kubski, prezes ZPARP. Wojciech Til jest pisarzem ikon, członkiem Związku Plastyków Artystów Rzeczpospolitej Polskiej. Pochodzi z Szamotuł. Studiował filologię polską na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i – jak twierdzi – to Lublin dał mu pierwszą możliwość zetknięcia się na żywo z kulturą i religią prawosławną (ikoną, muzyką i obrzędami cerkiewnymi). Fascynacja prawosławiem pogłębiła się w latach 90-tych podczas licznych wyjazdów na Białoruś i Ukrainę.

***

Walny Zjazd ZPARP był także okazją do przypomnienia zasług Krzysztofa Kończewskiego, II wiceprezesa ZPARP, który świętował niedawno 45-lecie pracy artystycznej. Pasje i dokonania artysty przedstawiono w kolażu, który stanął w honorowym miejscu i przyciągał spojrzenia zebranych. Główną dziedziną twórczości Kończewskiego jest linoryt.; autor projektów i wykonawca wielu odznak, plakietek okolicznościowych pieczątek; autor projektu monumentalnego pomnika Wojska Polskiego w Śremie. Drugą dziedziną jego twórczości jest muzyka – zwłaszcza piosenka turystyczna. Kończewski był wydawcą wielu śpiewników i organizatorem wielu przedsięwzięć plastycznych, sportowych, turystycznych, a także licznych widowisk „światło- dźwięk- ruch” m.in. takich jak „Dzieje Złotowa”, „Legenda o Złotowie”, czy „Wał Pomorski/ Zdbice”. Nagrodzony wieloma odznaczeniami regionalnymi i ogólnopolskimi.

W II części spotkania odbyło się otwarcie wystawy prac Iwony Widawskiej – Kubskiej. Gości zaproszono także na poczęstunek.

Relację filmową ze Zjazdu można obejrzeć na Facebooku na stronie „Mieszkamy w powiecie pilskim”.

 

bek

Zdjęcia (11)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (11)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
do ałotrytetu
do ałotrytetu 15.05.2019, 10:40
Jest pytanie do naczelnego portalu faktypilskie.pl. Wobec zaistnienia zdjęcia trzech facetów w kupie (pierwsze zdjęcie) można przyjąć, że to są pederaści, którzy na przykład zabiorą się za organizację w Pile parady dumy gejowskiej? A wiadomo, że seks zbiorowy jest do przyjęcia w środowiskach. Co na to Mariusz Szalbierz, który zabiegał o marsz gay pride 18 lipca 2014 z udziałem nowojorskich pedałów? Może wystarczą swoi z terenu powiatu?
Alex
Alex 12.05.2019, 13:23
Heniek z laską. A gdzie Anna "Aleksandra" jego podpora?
 kula u nogi
kula u nogi 01.06.2019, 15:49
Anna to już nie laska a kostur.
Sandra
Sandra 12.05.2019, 13:11
Hej, umówię się z Panami na dyskretne i sekretne schadzki. Mam 21 lat jestem po rozwodzie i nie oczekuje mężczyzny na stałe. Zachęcam do kontaktu przez ten portal : http://www.czatkobiet.pl/xsand…
Hiacynt II
Hiacynt II 15.05.2019, 12:30
Sandra to podobno jest facet, ale ukrywa ten fakt podając się za babę.
Sandra
Sandra 12.05.2019, 13:09
Hej, umówię się z Panami na dyskretne i sekretne schadzki. Mam 21 lat jestem po rozwodzie i nie oczekuje mężczyzny na stałe. Zachęcam do kontaktu przez ten portal : http://www.czatkobiet.pl/xsand…
Wassermann+++
Wassermann+++ 15.05.2019, 10:44
Krętek blady z gonokokiem chodzą zawsze równym krokiem.
Karol
Karol 09.05.2019, 23:25
Ja głosuje na PiS ale na Dziedziczaka - nr 10

Chamstwu w życiu ...
Chamstwu w życiu ... 07.05.2019, 16:45
I znów ten „senator” herbu Wielki Smrodator. Tym razem do kultury mu się zachciało.
Senator i Smród
Senator i Smród 01.06.2019, 15:52
A gdzie jego pies łańcuchowy, który w latach 1982 - 1989 wabił się Karol, Robak, Józef?
geniusz finansowy
geniusz finansowy 08.05.2019, 14:07
W budownictwie już się wykazał.

Pozostałe