Słuchacze UTW i pilska młodzież o 15 latach Polski w UE

  • 20.05.2019, 09:25 (aktualizacja 20.05.2019, 09:33)
  • bek
Słuchacze UTW i pilska młodzież o 15 latach Polski w UE
Powiat Pilski w Unii: - Tej współpracy nie da się przecenić 

Zajęcia audytoryjne pod tytułem „15 lat Polski w Unii Europejskiej” miały miejsce w sali dawnego kina „Iskra” w Pile. Przygotowali je słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy doniosłym udziale pilskiej młodzieży ze szkół ponadpodstawowych zarządzanych przez Powiat Pilski. Wydarzenie patronatem objął starosta Eligiusz Komarowski. Prasowy patronat nad imprezą sprawował Tygodnik Nowy.

Słuchacze pilskiego UTW postanowili uczcić 15-lecie wstąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej. Do projektu zaprosili pilską młodzież. Spotkanie, które poprowadził Andrzej Oślizło z UTW, było jak „pigułka wspomnień” i jednocześnie spory „gar wiedzy” o faktach sprzed 15 lat. 

Polska jest członkiem Unii Europejskiej od 1 maja 2004 na mocy Traktatu akcesyjnego podpisanego 16 kwietnia 2003 roku w Atenach, stanowiącego prawną podstawę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Dni te poprzedziły wieloletnie starania naszego kraju - polityków różnych opcji, którzy w tej sprawie mówili jednym głosem. Fakt ten podkreślali wszyscy zabierający głos goście, m.in. dr Roberta Kolasa, który wygłosił wykład pt. „Polska droga do Unii Europejskiej”.

Goście spotkania mieli okazję przypomnieć sobie, jak wyglądały procedury prowadzące do akcesji Polski do UE oraz ile emocji i pozytywnej energii towarzyszyło Polakom 1 maja 2004 roku. Młodzież przypomniała, że jeszcze nie tak dawno Polacy nie mogli swobodnie podróżować po Europie, a młodzież nie korzystała choćby z programów wymiany uczniowskiej czy studenckiej, takich jak np. Erasmus.

Przygotowane przez młodzież prezentacje pozwoliły także uświadomić zebranym, ile środków pieniężnych w czasie 15 lat naszej obecności we Wspólnocie spłynęło na wsparcie inwestycji realizowanych na terenie powiatu przez Starostwo Powiatowe w Pile. Dorobek ten jest imponujący. Liczby i kwoty zapisane na kolorowych grafikach pokazanych na slajdach mówiły same za siebie. Dofinansowanie: 2 miliony, 3 miliony, 5 milionów, 8 milionów! – do wielu inwestycji. Tej współpracy nie da się przecenić.

Była mowa o powstałych halach sportowych, salach gimnastycznych w naszych szkołach, o kilku transzach środków dla szkół powiatu pilskiego na wyposażenie sal w sprzęt komputerowy, o programach szkoleń dla uczniów i nauczycieli współfinansowanych przez Unię i Powiat Pilski. Uczniowie zaprezentowali również projekty, które już niebawem powstaną dzięki unijnym dofinansowaniom. Mowa była o ruszających właśnie kompleksowych modernizacjach stadionu przy ul. Okrzei oraz budynku byłego kina „Iskra” – w którym, notabene, odbywało się spotkanie.

- Wchodząc do tej sali spotykamy się jeszcze z czasami, w których nikt nie myślał, że będziemy kiedykolwiek w Unii Europejskiej. Ale na pocieszenie mogę państwu powiedzieć, że ogłosiliśmy przetarg i będziemy już w najbliższym czasie remontować tę salę. Zostanie ona gruntownie przebudowana; będziemy w obiekcie, który przeniesie nas w połowę XXI wieku. Wszystko to właśnie dzięki unijnym dotacjom. Powiat Pilski umie świetnie pozyskiwać i wykorzystywać pieniądze z Unii na rozwój i widać to na każdym kroku – mówił obecny na spotkaniu wicestarosta Arkadiusz Kubich – Polska w Unii Europejskiej… Można powiedzieć, że Polska zajęła należne jej miejsce w Europie. To właśnie tu, w Polsce, rozpoczął się upadek komunizmu, który rozlał się na inne kraje, które dzisiaj również są w UE. Niedawno miałem gości z Francji i Belgii i byli oni pozytywnie zaskoczeni tym, jak daleko zaszliśmy, jak wygląda obecnie nasz kraj. Nie mogli wyjść z podziwu. Twierdzili, że po innych krajach nie widać aż takiego postępu. Bądźmy dumni z tego co osiągnęliśmy. Bądźmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami. Po przedstawionych dziś prezentacjach widać doskonale, jak dobrze tu, w powiecie pilskim, wykorzystujemy środki unijne. Korzystajmy, ile tylko można z tej pomocy, a będziemy rozwijali się dalej. Szybko dogonimy bogate kraje Unii, takie jak Francja czy Niemcy – dodał wicestarosta.  

Dodajmy, że wspomniane prezentacje wizualne prezentowali: Arkadiusz Jeż z Zespołu Szkół Budowlanych, młodzież z Zespołu Szkół Ekonomicznych - Jakub Kozieł i Miłosz Misiak oraz Julia Grudzień i Karolina Hinc z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica. Na zakończenie spotkania wicestarosta wręczył im upominki ufundowane przez Powiat Pilski.

Spotkanie uświetnił występ wokalistek Michaliny Zglińskiej i Zuzanny Wiśniewskiej - uczennic Zespołu Szkół im St. Staszica.

bek

bek

Zdjęcia (28)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Witankowo
Witankowo 25.05.2019, 00:03
Fajny jest ten Uniwersytet Trzeciego Wieku. Kojarzy mi się pozytywnie z "Kabaretem Skleroza" z Wałcza.

Pozostałe