NARODOWE CZYTANIE Z PIECZĘCIĄ PREZYDENTA RP

  • 11.09.2019, 13:25 (aktualizacja 11.09.2019, 13:28)
  • Anna Czapla-Furtacz
NARODOWE CZYTANIE Z PIECZĘCIĄ PREZYDENTA RP
Tegoroczne Narodowe Czytanie w Ujściu wyglądało inaczej niż zwykle. Dlaczego? Ponieważ tym razem wydarzenie odbyło się we wnętrzu Galerii na Starym Rynku, z udziałem aktorów działającego przy UDK Teatru Polodowcowego, a każdy z uczestników imprezy, kto dysponował lekturą, mógł otrzymać pamiątkową pieczęć z Kancelarii Prezydenta RP.

Narodowe Czytanie Anno Domini' 2019 w Ujściu miało miejsce w sobotę, 7 września. Tym razem w proponowanym zestawie lektur znalazło się osiem nowel: Dobra pani – Eliza Orzeszkowa; Dym – Maria Konopnicka; Katarynka – Bolesław Prus; Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz; Orka – Władysław Stanisław Reymont; Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski; Sachem – Henryk Sienkiewicz; Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski. Organizatorzy wydarzenia jako lekturę na sobotnie popołudnie wybrali nowelę Sachem.

Na początku koordynatorka i organizatorka działań, Teresa Gajc-Zaleska z ujskiej Biblioteki Publicznej przybliżyła postać Henryka Sienkiewicza i zarys jego twórczości. Następnie aktorzy działającego przy UDK Teatru Polodowcowego pod kierunkiem Mateusza Ziemichoda w oparciu o lekturę wykonali inscenizację. Było wspólne czytanie, była odpowiednia charakteryzacja, stylizowane stroje, a później okolicznościowe cytaty, naklejki, zakładki i pamiątkowa pieczęć prezydencka.

Do zobaczenia za rok. Z pewnością przy okazji innej lektury, ale kto wie, może znowu ujska biblioteka zdobędzie pamiątkową pieczęć?

 

Anna Czapla-Furtacz

Zdjęcia (4)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe