Kolejne rekordy zakażeń. W tym tygodniu powiat pilski w czerwonej strefie?

  • 19.10.2020, 10:40 (aktualizacja 19.10.2020, 10:46)
  • Krzysztof Kuźmicz
Kolejne rekordy zakażeń. W tym tygodniu powiat pilski w czerwonej strefie?
W sobotę poinformowano o aż 95 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem wśród mieszkańców powiatu pilskiego. To zdecydowanie najwyższy wynik od początku pandemii.

Miniony tydzień niestety obfitował w nowe przypadki zachorowań. Tak wysokich wzrostów w powiecie pilskim nie odnotowano jeszcze ani razu. W zasadzie każdego dnia otrzymywaliśmy niepokojące informacje o nowych rekordowych wynikach. Jeszcze w poniedziałek sam przyrost nie wyglądał źle, bo wykryto siedem nowych zakażeń, ale trzeba pamiętać, iż wyniki te podawane są zawsze z małym opóźnieniem, a dodatkowo w weekendy wykonuje się mniej testów. Niemniej ogólna liczba zakażonych była już wówczas trzycyfrowa.

- Aktualnie mamy zakażonych 119 osób: 62 osoby z Piły, 4 osoby z gminy Białośliwie, 5 osób z gminy Kaczory, 32 osoby z gminy Łobżenica, 1 osoba z gminy Miasteczko Krajeńskie, 6 osób z gminy Szydłowo, 2 osoby z gminy Wysoka, 7 osób z gminy Wyrzysk – informował wówczas starosta pilski Eligiusz Komarowski.

Uwagę przyciągała z pewnością gmina Łobżenica, w której odnotowano wówczas drugi z najwyższych wyników, niższy jedynie od dużo bardziej zaludnionej gminy Piła. Wszystko z powodu ogniska zakażeń, jakie wykryto w jednym z domów pomocy społecznej.

We wtorek sytuacja także nie wyglądała źle, ale już wówczas powoli spekulowano, iż przy takim przyroście zakażeń już w tym tygodniu powiat pilski może trafić do tzw. czerwonej strefy, co oznaczałoby jeszcze większe ograniczenia dla mieszkańców, o czym poinformował starosta.

- Mało optymistyczne, ale wg moich szacunków .. prawdopodobnie jeżeli nie wpłyniemy na „zwolnienie” trendu wzrostu liczby zakażeń to, za około 7 dni obszar Powiatu Pilskiego będzie kwalifikować się, jako strefa czerwona – podał.

Jeśli scenariusz ten sprawdzi się, wówczas powiat pilski do czerwonej strefy może trafić w czwartek, bo właśnie tego dnia każdego tygodnia przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia przekazują informacje o dodaniu nowych regionów Polski do czerwonej strefy. A czarny scenariusz jest bardzo prawdopodobny, gdyż zamiast spowolnienia, liczba zakażeń jeszcze przyspieszyła. W środę 14 października podano informację o 19 nowych zakażeniach i łącznie 139 aktywnych przypadkach. Z kolei w czwartek przekazano wiadomość o nowym dobowym rekordzie.

- Dane z ostatnich 24 godzin na godz. 9.00 dnia 15.10.2020 r., kolejne nowe potwierdzone zakażenia koronawirusem w gminach powiatu pilskiego - to rekord zakażeń w ciągu doby – przekazał starosta pilski informując o 46 nowych zakażeniach, z czego aż 27 z gminy Piła.

Niestety nie był to szczyt, bowiem już w sobotę dobowy rekord został pobity ponad dwukrotnie, bowiem odnotowano aż 95 nowych przypadków. W międzyczasie w piątek poinformowano o kolejnych 25 przypadkach. To oznacza, że w sobotę w powiecie pilskim było aż 260 aktywnych przypadków zakażenia. To wynik, do którego wcześniej nasza część kraju nie zbliżyła się ani na chwilę. Przyrosty pokazują, że rzeczywiście już za kilka dni cały powiat pilski może znaleźć się we wspomnianej czerwonej strefie. Decyzja powinna zapaść już w czwartek 22 października, a ostrzejsze przepisy będą obowiązywać od soboty 24 października.

- Zgodnie z wytycznymi resortu zdrowia, jeśli na danym terenie nowych zachorowań jest powyżej 12 na 10 tysięcy mieszkańców, wówczas obszar ten zostaje objęty strefą czerwoną. Ministerstwo wprowadza obostrzenia na podstawie analizy dynamiki wzrostów zakażeń z ostatnich 14 dni – wyjaśnia starosta pilski Eligiusz Komarowski. - Powiat Pilski zamieszkuje około 140 tysięcy mieszkańców. Zatem w naszym przypadku liczba przypadków, która zakwalifikowałaby nas do strefy czerwonej musiałaby by minimum wynosić 13 x 14 = 182. Ostatni komunikat został ogłoszony w dniu 15 października. Liczba przypadków potwierdzonego SaRs-CoV-2 między 01-14 października wyniosła - 152. Zatem mieliśmy jeszcze "zapas" około 30 przypadków. Jeżeli hipotetycznie kolejna lista zostanie ogłoszona ponownie w najbliższy czwartek 22 października i dane do "podsumowania" będą obejmowały okres od 08-21.10 października to już dzisiaj mamy 285 przypadków. Zatem wniosek jest jeden - jeżeli nadal zostanie utrzymana ta sama metodologia to niestety od przyszłej soboty 24 października będziemy w czerwonej strefie – przewiduje.

 

TEN ARTYKUŁ PRZECZYTASZ RÓWNIEŻ W NAJBLIŻSZYM NUMERZE TYGODNIKA NOWEGO. W SPRZEDAŻY JUŻ OD 20 PAŹDZIERNIKA

Krzysztof Kuźmicz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe