Kaczory chcą być miastem

  • 24.02.2021, 12:54 (aktualizacja 24.02.2021, 12:58)
  • Anna Czapla-Furtacz
Kaczory chcą być miastem
Kaczory chcą wystąpić o nadanie praw miejskich. Na ostatniej sesji Rada Gminy jednogłośnie przyjęła uchwałę, dotyczącą przeprowadzenia z mieszkańcami konsultacji społecznych w tej sprawie.

U wielu mieszkańców regionu, znających Kaczory tylko ze słyszenia spore zdziwienie budzi informacja, że to wieś, nie miasto. Bo Kaczory mają wiele, o wiele więcej niż przeciętna stolica gminy wiejskiej.

Konkrety przedstawiają się następująco: liczba mieszkańców Kaczor wynosi 2 871. Miejscowość posiada bogatą infrastrukturę techniczną – ulice, chodniki, wodociąg, kanalizację, nowoczesną oczyszczalnię ścieków, selektywną zbiórkę odpadów, ścieżki rowerowe itp. Ponadto - jak wymienia uchwałodawca - w Kaczorach funkcjonują instytucje o charakterze miastotwórczym i ponadlokalnym. Najważniejsze z nich to Pływalnia, Gminna Biblioteka Publiczna, Gminny Ośrodek Kultury. W stolicy gminy funkcjonuje też dobrze rozwinięta sfera usług oświatowych – jest żłobek, przedszkola, jest szkoła podstawowa, a także usług sportowych -Orlik, boiska sportowe, boiska sportowe przy salach wiejskich, siłownie zewnętrzne, skatepark, boisko do gry w koszykówkę.

Jeżeli chodzi o dalszy stan posiadania, w stolicy gminy funkcjonuje sfera usług zdrowotnych czyli Przychodnia Zdrowia, Podmiot Leczniczy SALVE, oraz dwie apteki, a w sferze bezpieczeństwa i ochrona przeciwpożarowej- Posterunek Policji i Ochotnicza Straż Pożarna.

***

Na lutowej sesji Rady Gminy, na której dyskutowano o wnioskowanej przez wójta, Brunona Wolskiego uchwale w sprawie uzyskania przez Kaczory „miejskości”, nie było malkontentów. I wójt i radni podkreślali korzyści, płynące z uzyskania przez stolicę gminy praw miejskich (np. dostęp do środków z funduszy europejskich zarówno dla miast jak i obszarów wiejskich czy też przyciąganie nowych inwestorów, co wiąże się z poprawą sytuacji na rynku pracy) oraz niewątpliwy prestiż. Nic dziwi więc fakt, że ostatecznie zgłoszoną uchwałę, dotyczącą przeprowadzenia konsultacji społecznych z mieszkańcami Gminy Kaczory w sprawie nadania statusu miasta miejscowości Kaczory Rada przyjęła jednogłośnie.

 

CAŁY ARTYKUŁ PRZECZYTASZ W NAJNOWSZYM NUMERZE TYGODNIKA NOWEGO

W KIOSKACH OD WTORKU 23 LUTEGO

Anna Czapla-Furtacz

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
rykhien
rykhien 28.02.2021, 21:08
Na noc ratusz będą chować do stodoły.
brunek nad ranem
brunek nad ranem 04.03.2021, 10:21
A w stodole bzykanko, jak Antoś z Jagną. Bo chłop zawsze chce do miasta, ale wieś siedzi w nim i nie popuszcza.

Pozostałe