Chodziescy Kijomaniacy i Czarne Pantery z Piły

  • 29.03.2022, 20:38 (aktualizacja 29.03.2022, 22:57)
  • Mariusz Markowski
Chodziescy Kijomaniacy i Czarne Pantery z Piły
Marsz z kijkami to przede wszystkim aktywność, która nie wymaga specjalistycznego sprzętu w wygórowanej cenie czy odpowiednio przystosowanego terenu. To dziś bardzo popularny sport niemal dla wszystkich, którzy lubią i potrafią czerpać przyjemność na świeżym powietrzu.

Nordic walking, co to warto podkreślić, to sport, który uprawiać go może prawie każdy. Jak podkreślają sympatycy, wskazana i to bardzo, jest odpowiednia technika, która stanowi podstawę, by w bezpieczny sposób cieszyć się licznymi zaletami tej dyscypliny .

Nordic walking mobilizuje wiele mięśni, ale za to odciąża przy tym stawy i kręgosłup.

Spacer z kijkami to aktywność fizyczna i nie lada atrakcja dla dorosłych i dzieci także.

Bardzo popularna dziś aktywność łączy ze sobą spacerowanie oraz chodzenie na biegówkach.

Kijki są wyposażone w antypoślizgowe uchwyty, a także system zapięć, co umożliwia specjalną technikę chodzenia.

Zalety znają sympatycy Nordick doskonale. Nic dziwnego, że w różnych zakątkach kraju grupy sympatyzujące rozwijają się jak grzyby po deszczu.

 

 

W naszym regionie są m.in. bardzo popularne pilskie Czarne Pantery i równie aktywni Kijomaniacy z Chodzieży.

Ci drudzy ostatnio świętowali ,,roczek” swojej działalności!

Kijomaniacy

20 marca, właśnie rok temu narodziła się w Chodzieży idea Kijomaniacka, marszu z kijami.

Techniką Nordick Walking przemarszowaliśmy tysiące kilometrów, poznając przy tym wielu fantastycznych ludzi, pozytywnie zakręconych tą nordycką dyscyplinę – podkreślają trenerzy chodzieskiej grupy Magda i Andrzej.

- W słoneczną niedzielę odbyliśmy papierową rocznicę spotkań "Kijomaniaków" – dodają.

- Zanim zaczęliśmy świętować był trening. Ćwiczenia i zabawy z kijami oraz gra terenowa, której zadaniem było pokonanie specjalnie przygotowanej trasy. Na szlaku znajdowały się punkty z zadaniami o charakterze integracyjno - sportowym oraz zagadki logiczne.

Na pierwsze urodziny nie mogło obyć się bez tortu, rac i symbolicznej świeczki oraz balonów. Był szampan prozdrowotny - 0% alkoholu. Odśpiewano 100 lat, życząc sobie kolejnych rocznic.

W Chodzieży podkreślano obchodzony w tym czasie także Światowy Dzień Szczęścia. - A do niego nie potrzeba wiele, trzeba po prostu dać mu szansę, żeby zagościło także w naszym życiu – mówią Kijomaniacy z miasta Porcelany.

Gratulacje płynęły zewsząd. Gratulowano im przede wszystkim rocznego zapału, formy i inicjatywy, która w inny jeszcze sposób uruchomiła i zintegrowała mieszkańców Chodzieży.

- Przygotowania do sezonu? Puchar Polski, Mistrzostwa Polski. Mistrzostwa Świata. Czerwonak 2022 Puchar Polski 02.04.2022 Puszczykowo 2022 - Mistrzostwa Polski Pucharu NWPL 21.05.2022 Choczewo Mistrzostwa Świata 2022 ONWF ENWO 17.06.2022 – wymienia Andrzej.

Czarne Pantery

Dzień Szczęścia przywołują także Czarne Pantery. - Jak mało potrzeba do tego by to mieć: zdrowie, miłość, naturalną przyrodę i super ludzi wokół siebie – podkreśla szefowa tej grupy Aneta Dukiewicz. - Zobaczcie sami jak jest pięknie w kontakcie z naturą, szczęście jest tuż obok nas - dodaje Pani Aneta.

Stowarzyszenie Czarnych Panter oficjalnie działa od 2016 roku. Towarzystwo ,,zakręcone’’ pasją rekreacyjnej fali Nordick Walking poznałem bliżej w jakże słynnej i urokliwej Olandii. To był finał cyklu zawodów Nordic Walking i biegów przełajowych Korona Wielkopolski!

Nie, nie chodzi to do należącej do Szwecji, najdłuższej wyspy na Bałtyku, ale o miejsce w Sierakowskim Parku Krajobrazowym, które gości nie tylko uczestników Nordick Walking, ale i turystów - przybyszy z różnych zakątków Polski.

Potem wielokrotnie wymienialiśmy tematy związane z tym nordyckim sportem. Poznałem też pilskiego asa Nordick Walking Sebastiana Rajewskiego, który w XVIII wiecznym folwarku, położonym w Prusimiu, nad jeziorem Kuchennym. Tam Pilscy Miłośnicy Nordic Walking okazali się numerem jeden podczas finałowych zawodów w Olandii, a tytuł Mistrza Wielkopolski wywalczył właśnie walker z Piły – Seba, który zdobył również pierwsze miejsce w kat M 40-49 i w kategorii OPEN.

Jak wiemy ów ,,kijkarz”, mogący się także szczycić tytułem mistrza Starego Kontynentu, na naszych łamach mówił o nie tylko o swoich początkach w Nordick Walking, ale wyjawił przyczyny spróbowania swych sił w profesjonalnym już klubie z Mosiny, gdzie do dzisiaj rozwija swoją pasje.

A Pantery? Nadal się płynnie rozwijają. Praktycznie co tydzień organizują różnorodne spacery w innych miejscach.

- W najbliższą niedzielę o 9.30, na terenie gdzie stal kiedyś bar Bieszczadzki. Z tego miejsca pójdziemy na cmentarz leśników niedaleko Dobrzycy – zaprasza Aneta Dukiewicz.

Mariusz Markowski

 

Mariusz Markowski

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe