Skanowanie drzew. Kolejny innowacyjny projekt w Złotowie

  • 09.09.2022, 09:49
  • Krzysztof Kuźmicz
Skanowanie drzew. Kolejny innowacyjny projekt w Złotowie
Kolejne innowacyjne działania w Złotowie. Tym razem mowa o badaniu stanu drzew przeprowadzonym z samolotu. Ta część zadania już za nami. Teraz kilka miesięcy przyjdzie nam poczekać na opracowanie wyników. To nowoczesna metoda, która pozwala w bardzo precyzyjny sposób skatalogować drzewa na terenie miasta.

- Metoda stosowana jest w leśnictwie. Jest to nowoczesna metoda skaningu laserowego przy pomocy wykorzystania namierzania GPS. Wykorzystujemy to, by skupić się na zieleni w Złotowie, bo ona odgrywa w mieście bardzo ważną rolę. Jest nie tylko miejscem, które daje nam odpowiedni klimat, ocienienie i wilgotność, ale też blokuje hałas i kwestie zanieczyszczenia powietrza – mówi burmistrz Adam Pulit.

Ta metoda ma pozwolić na stworzenie mapy drzew. Dzięki niej będzie można dokładnie ocenić liczbę drzew, konkretne gatunki, ale także ich stan. To bardzo ważne szczególnie z uwagi na anomalia pogodowe. Te w ostatnich latach dają się we znaki w wielu miejscach regionu. Słabsze drzewa nie wytrzymują wichur, czym stwarzają potężne zagrożenie. Dzięki działaniom finansowanym z Funduszy Norweskich będzie można z odpowiednim wyprzedzeniem podjąć działania ochronne.

Chcemy poznać stan naszych zasobów przyrodniczych. Chcemy zarządzać nimi w lepszy, sprawniejszy sposób, m.in. z powodu występujących w ostatnich czasach anomalii pogodowych, silnych nawałnic. Wtedy mieszkańcy bardzo często reagują i wolą usunąć zagrożenie, a nie zawsze jest taka potrzeba, żeby dane drzewo usunąć ze swojego otoczenia, bo to jest ogromny uszczerbek dla przyrody. Dlatego poznanie kondycji danych drzew, zinwentaryzowanie, nadanie numerów pozwoli nam monitorować z roku na rok stan zdrowotny danego drzewa – dodaje burmistrz Złotowa, Adam Pulit.

Więcej informacji na stronie www.zlotow.pl

Krzysztof Kuźmicz

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu www.dzienniknowy.pl z siedzibą w Pile jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
jasnowidz
jasnowidz 14.09.2022, 20:33
A tak naprawdę to celem jest zarejestrowanie wszystkich drzew również w tych w Twoim ogrodzie i jak wytniesz po cichu to cię mają !
pilarz z Piły
pilarz z Piły 15.09.2022, 22:58
Drzewo owocowe można wyciąć sobie bez zgód.

Pozostałe