Hosting i domena- niezbędne elementy strony www

  • 02.04.2021, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Hosting i domena- niezbędne elementy strony www

Własna strona internetowa ma wiele zalet, dlatego też zarówno większe, jak i mniejsze przedsiębiorstwa i biznesy decydują się na jej założenie. Mówi się, że strony internetowe zostają wypierane przez portale społecznościowe, to jednak nie jest prawda, taka witryna zwiększa prestiż firmy, umożliwia zapoznanie się z ofertą i firmą, oraz szybkie nawiązanie kontaktu.

Aby strona www powstała potrzeba nie tylko projektu, ale także pewnych rzeczy bez, których nie mogłaby zacząć funkcjonować, czyli domeny i hostingu. Czym są i jakie wykupić?

Domena dla strony internetowej co to jest?

Domena internetowa to część adresu internetowego, przy pomocy którego każdy użytkownik będzie mógł wyszukać oczekiwaną stronę internetową, serwer, lub adres e-mail. Taka domena internetowa składa się z unikalnej nazwy oraz odpowiedniego rozszerzenie.

Wyróżniamy takie rozszerzenia jak:

  • narodowe domeny: pl., uk., de.

  • globalne domeny: com., net.

  • funkcjonalne domeny:edu.pl, gov.pl, biz.

  • regionalne domeny: waw.pl

Co to jest hosting?

Hosting to nic innego jak udostępnienie, dzierżawa miejsca na serwerze. Można to w prosty sposób wytłumaczyć następująco: wyobraźmy sobie, że strona internetowa to taki zbiór plików zarówno tych tekstowych jak i multimedialnych i tak jak w przypadku plików na naszym komputerze muszą one być przechowywane, w przypadku komputera jest to dysk twardy a w przypadku strony www serwer. Różnica polega na tym, że do plików na komputerze uzyskujemy dostęp wówczas kiedy uruchomimy komputer, jeśli jest on wyłączony, nie mamy do nich dostępu, jeśli chodzi o stronę internetową, taka sytuacja nie może mieć miejsca, ponieważ wspomniane pliki, które ją tworzą, muszą być dostępne cały czas, dlatego właśnie potrzebujemy hostingu, czyli miejsca na serwerze.

Jakie są rodzaje hostingu?

  • Hosting bezpłatny- ten rodzaj hostingu będzie najlepszą opcją dla osób zakładających własną stronę internetową w celach hobbystycznych, dla których dłuższy czas jej ładowania nie będzie miał większego znaczenia, a znaczenie będą mieć koszta, w tym przypadku nie poniesiemy żadnych; niestety poza tą korzyścią nie ma ich więcej, stanowczo niepolecany dla stron firmowych.

  • Hosting współdzielony- w tym przypadku twoja strona www będzie dzieliła miejsce na serwerze, co ważne mocnym serwerze, z innymi tego typu stronami; niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest niski koszt, strona ze współdzielonym hostingiem może być wolniejsza, jeśli np. strony, z którymi współdzielimy hosting, odnotowują większy ruch, nasza witryna może znacznie zwolnić; taka witryna jest również bardziej narażona na zagrożenia wirusami.

  • Hosting VPS- nieco droższe rozwiązanie niż poprzednik, jednak dużo, dużo lepsze, w tym przypadku posiadamy własną część na serwerze, to bezpieczniejsze rozwiązanie, lepsza wydajność, dodatkowa kontrola nad hostingiem, takie rozwiązania proponują także firmy hostingowe o większej renomie.

  • Serwer dedykowany- najbardziej kosztowne rozwiązanie, z tego też względu często wybierane przez większe firmy, którym znacznie bardziej zależy na bezpieczeństwie niż oszczędnościach, idealna wydajność, oraz pełna administracja, adres IP oraz powierzchnia dyskowa uzależniona od klienta.

Podsumowanie

Domena i hosting są częścią strony internetowej, bez której nie mogłaby funkcjonować. To, na jaki rodzaj domeny czy hostingu się zdecydujemy, jest zależne od nas i potrzeb naszej firmy.

 

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: