Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Rynek pracy w Poznaniu - jacy pracownicy będą poszukiwani w 2022 roku?

Poznań to stolica województwa wielkopolskiego, a także istotny ośrodek handlu, przemysłu, logistyki i turystyki. Największe szanse na znalezienie zatrudnienia w tym mieście mają osoby związane z branżą chemiczną, elektromaszynową, spożwyczą, drzewno-papierniczą oraz mineralną. W 2022 roku wzrośnie zapotrzebowanie również na innych pracowników. Zapoznaj się z portfolio gospodarczym Poznania i sprawdź, jakich specjalistów będą szukali poznańscy pracodawcy.
  • 14.12.2021 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Rynek pracy w Poznaniu - jacy pracownicy będą poszukiwani w 2022 roku?

Rynek pracy w Poznaniu - jak wygląda obecna sytuacja?

Poznań to największe miasto Wielkopolski oraz jej stolica. Jest on również ważnym ośrodkiem przemysłu, handlu, logistyki oraz turystyki biznesowej. Kluczowe znaczenie dla rozwoju gospodarki Poznania ma produkcja. Na rynku dominują zakłady związane z przemysłem elektromaszynowym (środków transportu, elektrotechniczny, precyzyjny, maszynowy), spożywczym (cukierniczy, piekarniczy, tytoniowy, mięsny itd.), drzewno-papierniczym (meblarski, drukarski, papierniczy), mineralnym (materiałów budowlanych, szklarski) oraz chemicznym (chemii gospodarczej, lakierów, farb, farmaceutyczny, kosmetyczny, tworzyw sztucznych). Praca w Poznaniu czeka na przedstawicieli właśnie tych sektorów. 

Stopa bezrobocia w Poznaniu - jaki jest jej poziom?

Bezrobocie w Poznaniu jest jednym z najniższych w całej Polsce. W sierpniu 2021 roku osiągnęło ono poziom 2 proc. i było znacznie niższe od średniej krajowej. Problemy z zatrudnieniem w tym mieście mają osoby młode (przed trzydziestką), ludzie powyżej 50. roku życia, rodzice z co najmniej jednym dzieckiem do 6. roku życia, osoby z niepełnosprawnościami oraz te korzystające ze świadczeń pomocy społecznej. 

Ile wynosi średnie wynagrodzenie w Poznaniu?

Praca w Poznaniu gwarantuje wyższe zarobki niż w innych, mniejszych miastach w Polsce. Średnie wynagrodzenie wynosi tam ponad 6 tys. złotych brutto. To więcej od średniej krajowej i wojewódzkiej. Wielu mieszkańców Poznania żyje na stosunkowo wysokim poziomie. 

Jacy pracownicy będą poszukiwani w Poznaniu w 2022 roku?

Jak wynika z prognozy Barometru zawodów na rok 2022 dla Poznania, zapotrzebowanie na pracowników będzie bardzo duże. Deficyt dotyczy w szczególności specjalistów z sektora budowlanego i inżynieryjno-drogowego, zwłaszcza betoniarzy i zbrojarzy, brukarzy, dekarzy i blacharzy budowlanych, monterów maszyn i urządzeń, monterów instalacji budowlanych, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, operatorów urządzeń dźwigowo-transportowych, pracowników ds. budownictwa drogowego i kolejowego, pracowników robót wykończeniowych w budownictwie, robotników budowlanych, a także robotników obróbki drewna i stolarzy. 

Braki kadrowe będą odczuwalne także w służbie zdrowia. Placówki medyczne już teraz poszukują lekarzy, pielęgniarek i położnych, opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych oraz ratowników medycznych. Podobna sytuacja ma miejsce w szkołach i innych placówkach edukacyjnych, które pilnie potrzebują nauczycieli języków obcych i lektorów, przedmiotów zawodowych, praktycznej nauki zawodu, przedmiotów ogólnokształcących, nauczycieli przedszkoli oraz pedagogów. 

Prognoza Barometru zawodów wskazuje również wysokie zapotrzebowanie na pracowników z sektora motoryzacyjnego. Na zatrudnienie będą zatem mogli liczyć blacharze i lakiernicy samochodowi, inżynierowie mechanicy, mechanicy maszyn i urządzeń oraz mechanicy pojazdów samochodowych. 

Procesy rekrutacyjne otworzą się ponadto w firmach logistycznych. Poszukiwani będą kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, magazynierzy, spedytorzy i logistycy, a także zaopatrzeniowcy i dostawcy. 

To jednak nie wszyscy pracownicy, na jakich będzie zapotrzebowanie w 2022 roku w Poznaniu. Jak wynika z Barometru zawodów, pracę powinni znaleźć również specjaliści z zakresu administracji publicznej, finansów, PR, reklamy, marketingu, sprzedaży, a także projektowania, wdrażania i doskonalenia produktów i usług cyfrowych. 

Kto może mieć problem ze znalezieniem zatrudnienia w Poznaniu?

Trudności ze znalezieniem zatrudnienia w Poznaniu mogą mieć w szczególności absolwenci popularnych kierunków studiów, na przykład ekonomii, filozofii, kulturoznawstwa, historii, politologii czy socjologii, a także szkół kształcących w zawodzie technika mechanika. Nadwyżka pracowników dotyczy również zawodów takich jak pracownik administracyjny i biurowy, sekretarka oraz asystentka. 

Praca Poznań - gdzie szukać atrakcyjnych ofert pracy?

Oferty zatrudnienia można znaleźć bezpośrednio na stronach dużych poznańskich pracodawców, w Powiatowym Urzędzie Pracy w Poznaniu, a także w internetowych serwisach pracy, np. GoWork.pl. Użytkownik serwisu samodzielnie wybiera stanowisko, preferowaną wysokość zarobków, formę umowy oraz rodzaj etatu, a następnie otrzymuje najbardziej dopasowane ogłoszenia. Po zapoznaniu się z wymaganiami, może wysłać CV do wybranego pracodawcy. Istnieje również możliwość włączenia powiadomień o nowych ofertach pracy z Poznania - wystarczy wpisać swój adres e-mail. 

--- Artykuł sponsorowany ---


Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Masters i JihnsonTreść komentarza: w 43:00 minucie Szalbierz patrzy na Barabasza, jak by chciał zakisić w nim ogóra dla tej okazji w funkcji tłoka czekoladowego.Data dodania komentarza: 8.07.2025, 11:06Źródło komentarza: „Szydercy” - odcinek 15.Autor komentarza: kwakwakwaTreść komentarza: W Kaczorach też bywa, że śmierdzi Śmiłowem. Ale siedzą cicho że strachu kiedy Gadzina znowu coś napisze o smrodach, odorach, fetorach, puszczą jakąś taśmę z nagraniem.Data dodania komentarza: 8.07.2025, 10:43Źródło komentarza: „Szydercy” - odcinek 15.Autor komentarza: rabinTreść komentarza: Portal jest organem zastępczym do pierdolenia ludziom w głowach. Dopóki żyje właściciel, kolebie się ze swoim smrodem po świecie, ten organ zastępczy będzie trwał.Data dodania komentarza: 8.07.2025, 10:39Źródło komentarza: „Szydercy” - odcinek 15.Autor komentarza: resetTreść komentarza: Z obowiązku podaje się zakończenie wywiadu Natalie Yellowstone, które wypadło z powodów nieznanych Trofea są preparowane, wiszą na ścianach, szable, nie szable, piękne poroża, mordy i ryje. Piękny mamy dom. Niektórzy mówią, że eklektyczna brzydota. Za sto lat będzie cud architektury. Pałac Kultury też już inaczej spogląda na te zasrane wieżowce ze szkła i żelastwa w centrum stolicy. Zobaczymy. NY: Czyli jest to przemyślane? ŁB: Wszystko jest przemyślane i goście, i polowania, zaprasza się ważnych ludzi żeby strzelili sobie dobrego dzika, jakiegoś muflona, daniela.. Tu nie ma przypadkowej osoby. NY: Ojciec sam to wszystko wymyśla, czy ma doradców? ŁB: On sam. On wie o ludziach wiele, ma swoich donosicieli i talent. Umie się poruszać w bajorku przywar i słabości ludzkich. Mówił mi ciągle, powtarzał: zawsze jeździłem do bonzów z walizką żarcia i wódki, to się nigdy nie zmieni, jest bezbłędne. Mówił: pamiętaj synu, pół litra było kiedyś najlepszą walutą, dziś to samo, nic się nie zmienia. Stary jest jak krupier, który z góry wie, gdzie wpadnie kulka. Może dać ci wygrać, ale ogólnie wszyscy są przegrani. Bo to nie dusza nawiedzona przez demony, tylko głodne ciało wykoleja człowieka. NY: Ta bardzo odważna, głęboka myśl niech będzie pointą naszego spotkania. Dziękuję za rozmowę. ŁB: To cytat, wielka literatura. Ja się zgadzam z przesłaniem zawartym w tej wypowiedzi. Good luck! Słuchała: Natalie Yellowstone; grudzień 2005.Data dodania komentarza: 8.07.2025, 10:29Źródło komentarza: „Szydercy” - odcinek 15.Autor komentarza: spółkowanieTreść komentarza: Już Mleczko dawał przekaz obrazkowy, żeby nie pieprzyć bez sensu jak nosorożec żyrafę.Data dodania komentarza: 8.07.2025, 10:18Źródło komentarza: „Szydercy” - odcinek 15.Autor komentarza: towarzysz FlaszkaTreść komentarza: Kto ma wielką dupę, ten ma mały mózg. Coś za coś.Data dodania komentarza: 8.07.2025, 10:04Źródło komentarza: „Szydercy” - odcinek 15.
Reklama
Reklama