Rynek pracy w Poznaniu - jacy pracownicy będą poszukiwani w 2022 roku?

  • 14.12.2021, 15:00
  • Grupa Tipmedia
Rynek pracy w Poznaniu - jacy pracownicy będą poszukiwani w 2022 roku?
Poznań to stolica województwa wielkopolskiego, a także istotny ośrodek handlu, przemysłu, logistyki i turystyki. Największe szanse na znalezienie zatrudnienia w tym mieście mają osoby związane z branżą chemiczną, elektromaszynową, spożwyczą, drzewno-papierniczą oraz mineralną. W 2022 roku wzrośnie zapotrzebowanie również na innych pracowników. Zapoznaj się z portfolio gospodarczym Poznania i sprawdź, jakich specjalistów będą szukali poznańscy pracodawcy.

Rynek pracy w Poznaniu - jak wygląda obecna sytuacja?

Poznań to największe miasto Wielkopolski oraz jej stolica. Jest on również ważnym ośrodkiem przemysłu, handlu, logistyki oraz turystyki biznesowej. Kluczowe znaczenie dla rozwoju gospodarki Poznania ma produkcja. Na rynku dominują zakłady związane z przemysłem elektromaszynowym (środków transportu, elektrotechniczny, precyzyjny, maszynowy), spożywczym (cukierniczy, piekarniczy, tytoniowy, mięsny itd.), drzewno-papierniczym (meblarski, drukarski, papierniczy), mineralnym (materiałów budowlanych, szklarski) oraz chemicznym (chemii gospodarczej, lakierów, farb, farmaceutyczny, kosmetyczny, tworzyw sztucznych). Praca w Poznaniu czeka na przedstawicieli właśnie tych sektorów. 

Stopa bezrobocia w Poznaniu - jaki jest jej poziom?

Bezrobocie w Poznaniu jest jednym z najniższych w całej Polsce. W sierpniu 2021 roku osiągnęło ono poziom 2 proc. i było znacznie niższe od średniej krajowej. Problemy z zatrudnieniem w tym mieście mają osoby młode (przed trzydziestką), ludzie powyżej 50. roku życia, rodzice z co najmniej jednym dzieckiem do 6. roku życia, osoby z niepełnosprawnościami oraz te korzystające ze świadczeń pomocy społecznej. 

Ile wynosi średnie wynagrodzenie w Poznaniu?

Praca w Poznaniu gwarantuje wyższe zarobki niż w innych, mniejszych miastach w Polsce. Średnie wynagrodzenie wynosi tam ponad 6 tys. złotych brutto. To więcej od średniej krajowej i wojewódzkiej. Wielu mieszkańców Poznania żyje na stosunkowo wysokim poziomie. 

Jacy pracownicy będą poszukiwani w Poznaniu w 2022 roku?

Jak wynika z prognozy Barometru zawodów na rok 2022 dla Poznania, zapotrzebowanie na pracowników będzie bardzo duże. Deficyt dotyczy w szczególności specjalistów z sektora budowlanego i inżynieryjno-drogowego, zwłaszcza betoniarzy i zbrojarzy, brukarzy, dekarzy i blacharzy budowlanych, monterów maszyn i urządzeń, monterów instalacji budowlanych, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, operatorów urządzeń dźwigowo-transportowych, pracowników ds. budownictwa drogowego i kolejowego, pracowników robót wykończeniowych w budownictwie, robotników budowlanych, a także robotników obróbki drewna i stolarzy. 

Braki kadrowe będą odczuwalne także w służbie zdrowia. Placówki medyczne już teraz poszukują lekarzy, pielęgniarek i położnych, opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych oraz ratowników medycznych. Podobna sytuacja ma miejsce w szkołach i innych placówkach edukacyjnych, które pilnie potrzebują nauczycieli języków obcych i lektorów, przedmiotów zawodowych, praktycznej nauki zawodu, przedmiotów ogólnokształcących, nauczycieli przedszkoli oraz pedagogów. 

Prognoza Barometru zawodów wskazuje również wysokie zapotrzebowanie na pracowników z sektora motoryzacyjnego. Na zatrudnienie będą zatem mogli liczyć blacharze i lakiernicy samochodowi, inżynierowie mechanicy, mechanicy maszyn i urządzeń oraz mechanicy pojazdów samochodowych. 

Procesy rekrutacyjne otworzą się ponadto w firmach logistycznych. Poszukiwani będą kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, magazynierzy, spedytorzy i logistycy, a także zaopatrzeniowcy i dostawcy. 

To jednak nie wszyscy pracownicy, na jakich będzie zapotrzebowanie w 2022 roku w Poznaniu. Jak wynika z Barometru zawodów, pracę powinni znaleźć również specjaliści z zakresu administracji publicznej, finansów, PR, reklamy, marketingu, sprzedaży, a także projektowania, wdrażania i doskonalenia produktów i usług cyfrowych. 

Kto może mieć problem ze znalezieniem zatrudnienia w Poznaniu?

Trudności ze znalezieniem zatrudnienia w Poznaniu mogą mieć w szczególności absolwenci popularnych kierunków studiów, na przykład ekonomii, filozofii, kulturoznawstwa, historii, politologii czy socjologii, a także szkół kształcących w zawodzie technika mechanika. Nadwyżka pracowników dotyczy również zawodów takich jak pracownik administracyjny i biurowy, sekretarka oraz asystentka. 

Praca Poznań - gdzie szukać atrakcyjnych ofert pracy?

Oferty zatrudnienia można znaleźć bezpośrednio na stronach dużych poznańskich pracodawców, w Powiatowym Urzędzie Pracy w Poznaniu, a także w internetowych serwisach pracy, np. GoWork.pl. Użytkownik serwisu samodzielnie wybiera stanowisko, preferowaną wysokość zarobków, formę umowy oraz rodzaj etatu, a następnie otrzymuje najbardziej dopasowane ogłoszenia. Po zapoznaniu się z wymaganiami, może wysłać CV do wybranego pracodawcy. Istnieje również możliwość włączenia powiadomień o nowych ofertach pracy z Poznania - wystarczy wpisać swój adres e-mail. 

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: