Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Na Górnym pojawiło się rondo Reformacji

Nazwa nie jest przypadkowa, bowiem przed II wojną światową nieopodal tego miejsca mieścił się cmentarz ewangelicki i działała szkoła im. Marcina Lutra.
Na Górnym pojawiło się rondo Reformacji

Rondu na skrzyżowaniu ulic Mickiewicza i Wyspiańskiego nadano nazwę Reformacji. Jest to trzecie i zarazem ostatnie rondo, któremu w tym roku nadano nazwę. Dwa wcześniejsze to – rondo Władysława Bartoszewskiego (Bydgoska, Kusocińskiego, Okólna) oraz Żołnierzy Wyklętych (Okrzei, Towarowa, Zygmunta Starego).

15 marca na otwarcie ronda Reformacji przybył biskup ewangelicki i naczelnik kapelan ks. bp płk Mirosław Wola. Nie zabrakło obecności proboszcza parafii ewangelicko – augsburskiej w Pile, ks. Tomasz Woli, który zabierając głos podkreślił, że od momentu nadania rondu nazwy Reformacji, Piła będzie miastem bardzo mocno utożsamionym z pewną tolerancją religijną, a o to w dzisiejszych czasach w Polsce nie jest łatwo. – Tutaj ewangelicy rozwijali się i funkcjonowali prawie równo z tym jak powstało nasze miasto. Prawie od początku tutaj żyli i stanowi o jakieś kulturze – podkreślił ks. Tomasz Wola. (Jako ciekawostkę warto zdradzić, że obaj księża są braćmi).

Zastępca prezydenta Piły, Beata Dudzińska, w krótkim wystąpieniu mówiła: - Nadanie nazwy  Reformacji stanowi upamiętnienie dorobku historyczno – kulturowego pilskich ewangelików. Przykładem widocznego znaku tego dorobku jest najstarszy kościół w Pile – św. Stanisława Kostki przy ulicy Browarnej, wcześniej Kościół Marcina Lutra. Dalej wymienić należałoby budynek Urzędu Miasta i Nafty, wcześniej Konsystorz i Superintentendura ewangelicka. Z kolei Szkoła Podstawowa Nr 1 mieści się w gmachu dawnej Szkoły Ewangelickiej, podobnie jak Ośrodek doskonalenia Nauczycieli przy ulicy Bydgoskiej.

Przede wszystkim należy pamiętać, że dawną Piłę zamieszkiwała duża społeczność ewangelicka.  1 kwietnia 1999 roku oficjalnie reaktywowano parafię ewangelicko-augsburską, która jest wnioskodawcą nadania nazwy dla wspominanego ronda. Z tych względów zespół ds. nazewnictwa ulic pozytywnie zaopiniował złożony wniosek. 

- Nadanie tej nazwy jest także elementem włączenia się władz Miasta i Rady Miasta Piły w obchody 500-lecia Reformacji, które przypadają właśnie w tym roku. Parafia Ewangelicko – Augsburska i pilscy ewangelicy są częścią naszego Miasta, wyrazem różnorodności i odmienności, także tych religijnych między nami – dodała Beata Dudzińska.

Dodać należy, że wnioskodawcy - na czele których stoi wspomniany wyżej ks. Tomasz Wola – ufundowali i ustawili przy rondzie tablicę informacyjną o historii reformacji na ziemiach Północnej Wielkopolski i w Ple.

(es)

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama