Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Gra z historią w tle

W Wyrzysku odbyła się po raz pierwszy Niepodległościowa Gra Miejska zorganizowana pod patronatem burmistrza Bogusławy Jagodzińskiej przy współpracy Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz 6 Drużyny Harcerskiej „SOKOŁY” im. Franciszka Muracha działającej przy Szkole Podstawowej w Wyrzysku.
Gra z historią w tle

Udział w spotkaniu wzięli uczniowie ze szkół z terenu gminy Wyrzysk. Gra została przeprowadzona w dwóch kategoriach wiekowych: pierwsza obejmowała szkoły podstawowe, druga zaś gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne. Organizatorzy za pomocą takiej oto formy pragnęli przekazać młodemu pokoleniu, jak wyglądało życie w Polsce, nim ta odzyskała Niepodległość oraz sam fakt, jak ważnym wydarzeniem dla Polaków było odzyskanie niepodległości po 123 latach niewoli.

- Gra stanowiła także bogate źródło informacji na temat osób, wydarzeń i miejsc dotyczących naszego miasta. Uczestnicy musieli zmierzyć się z zadaniami związanymi z dziejami naszego małego miasteczka. Podczas rywalizacji byli na rzadko odwiedzanym wzniesieniu Czubatka, gdzie harcerze zapoznali ich z przepiękną legendą tego miejsca. Ponadto zawodnicy musieli odczytać szyfr, odnaleźć kluczyk do skarbca i odpowiedzieć na kilka pytań związanych z Narodowym Świętem Niepodległości. Kolejny punkt znajdował się przy moście Ludwika Muzyczki. Tam drużyna uzyskała od harcerzy cenne informacje na temat ww. osoby oraz zaprezentowała wylosowaną piosenkę patriotyczną – opowiada Cezary Gdaniec, jeden z organizatorów przedsięwzięcia.

Pozostałe punkty kontrolne znajdowały się na terenie miasta i parku, a czyhające nań zadania dotyczyły wiadomości z zakresu osób sprawujących władzę w określonych latach w Wyrzysku oraz odnalezieniu miejsc, które pod wpływem czasu zmieniły się nie do poznania. W każdym punkcie znajdowali się harcerze z cenną ciekawostką dla uczestniczących i zadaniem do wykonania. Ważnym elementem gry stał się meldunek, którego kapitanowie zespołu musieli się nauczyć, by zameldować drużynę gotową do wykonania zadania. Tak naprawdę liczyły się 3 rzeczy: wykonanie zadania, zdobycie naklejki i czas. Każde zadanie wymagało precyzji, sprawności intelektualnej, ale i fizycznej.

Spośród czterech szkół podstawowych najszybciej z zadaniami uporała się drużyna ze Szkoły Podstawowej im. Stanisława Staszica w Osieku nad Notecią minimalnie, bo tylko o 2 minuty, wyprzedzając Szkołę Podstawową im. Powstańców Wielkopolskich w Wyrzysku. W kategorii szkół ponadpodstawowych w Niepodległościowej Grze Miejskiej zwyciężyło Gimnazjum im. Marii Skłodowskiej – Curie w Wyrzysku wyprzedzając Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wyrzysku oraz Gimnazjum im. Jana Pawła II w Osieku nad Notecią.

(łd)



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama