Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Kryminalna Piła: dzisiaj m.in. film z wizji lokalnych z udziałem „ostatniego wampira PRL"

Dzisiaj zaczyna się Festiwal Kryminału „Kryminalna Piła” 2018! Zapraszamy na spotkania. Dzisiaj m.in. film z wizji lokalnych z udziałem Joachima Knychały – „ostatniego wampira PRL"
Kryminalna Piła: dzisiaj m.in. film z wizji lokalnych z udziałem „ostatniego wampira PRL"

Zachęcamy do udziału w spotkaniach Kryminalnej Piły 2018. Impreza odbywać się będzie od środy - 11 kwietnia do soboty - 14 kwietnia.

Tegoroczny Festiwal Kryminału „Kryminalna Piła” 2018, organizowany przez Regionalne Centrum Kultury w Pile i Szkołę Policji w Pile, stoi pod znakiem dominacji tematyki ‚non-fiction”. Tym razem najczęściej spotykać będziemy się z autorami książek, dziennikarzami, którzy poznali sprawców, policjantów, prokuratorów, oryginalne materiały śledcze zbrodni popełnionych przez najgłośniejszych polskich seryjnych morderców.

W środę o godz. 17.00 zapraszamy na spotkanie z Przemysławem Semczukiem, a o 19.00 – z Bartoszem Węglarczykiem.   

Przemysław Semczuk - dziennikarz, publicysta, pisarz specjalizujący się w tematyce historii Polski okresu PRL. Popularność przyniosła mu książka "Wampir z Zagłębia", opisująca seryjnego mordercę Zdzisława Marchwickiego. W najnowszej książce "Kryptonim Frankenstein" przenosi się na Śląsk i opisuje losy innego wampira, Joachima Knychały, zwanego "ostatnim wampirem PRL" i "śląskim Frankensteinem".

W 1982 roku, redaktor Edward Kozak, zrealizował dla Wytwórni Telewizyjnej Poltel, film dokumentalny "Wampir". Można w nim zobaczyć milicjantów prowadzących śledztwo, materiały z wizji lokalnych z udziałem Joachima Knychały i posłuchać jego opowieści o zbrodniach. Film został wyświetlony w Telewizji Polskie tylko raz, jesienią 1982 roku. Po transformacji, zaginął. Jedyna ocalała kopia zachowała się w prywatnych zbiorach autora. Dzięki temu będziemy mogli niemal dotknąć Frankensteina. Projekcja trwa 23 minuty i ze względu na drastyczne zdjęcia jest przeznaczona wyłącznie dla widzów dorosłych.

Bartosz Węglarczyk – dziennikarz, dyrektor programowy Onet.pl. – opowie o swoich fascynacjach ciemną stroną ludzkiej natury w filmie i powieściach.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Zembaty66 12.04.2018 05:39
Jeśli ma się pojawić prosty głupek Węglarczyk to ja rezygnuję. Węglarczyk to ten, według którego to samochód zabija ludzi a nie islamiec-terrorysta, który go prowadzi. Dziękuję, nie mam pytań, rozsądnym doradzam to samo. Olać taki festiwal!

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama