Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Tablica dla Piete Kuhr

PIŁA Organizują urodziny wybitnej pilanki
Tablica dla Piete Kuhr

Elfriede Alice Kuhr, zwana Piete, a znana pod pseudonimem Jo Mihaly, mieszkała w Pile. Teraz – na budynku, w którym się urodziła – zawiśnie tablica poświęcona jej pamięci.

Za tydzień będziemy świętować urodziny Piete Kuhr - Jo Mihaly. Piete jest autorką unikalnego dziennika z czasów I wojny światowej, unikalnego bo zaczęła go pisać w Schneidemühl jako dwunastolatka. Dziennik miał sławić bohaterstwo niemieckiego żołnierza, ale jego autorka okazała się być pacyfistką.

- Była wzorem człowieka, ciągle komuś pomagała, ciągle była zaangażowana. Zajmowała się Cyganami, Żydami, uchodźcami, robotnikami. Zawodowa tancerka. Studiowała balet klasyczny i taniec nowoczesny. Występowała w teatrze, kabaretach i w cyrku. Była w czołówce niemieckich ekspresjonistycznych tancerzy. Działaczka opozycji antynazistowskiej, organizowała opozycję. Odmówiła nazistom przyjęcia tytułu „Narodowej Tancerki Niemiec”. Aby uniknąć więzienia - emigrowała. Została jedną z najaktywniejszych postaci szwajcarskiej emigracji – opowiada Wiesława Szczygieł, inicjatorka wydania dziennika Piete Kuhr w języku polskim.

Z okazji urodzin Piete odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa na „białej willi”, gdzie dziewczynka przyszła na świat. Budynek stoi przy dzisiejszym pl. Konstytucji 3 Maja nr 7. Wówczas właścicielem domu był dziadek Piete - budowniczy i rajca miejski - Eduard Golz. Odsłonięcie zaplanowane jest na 24 kwietnia, godz. 17.30.

Tablicę zaprojektował Norbert Sarnecki, autor ławeczki Staszica. Po uroczystości organizatorzy zapraszają do RCK na urodziny Piete Kuhr.

Na zdjęciach: projekt tablicy pamiątkowej oraz „Biała willa” na pocztówce z kolekcji Macieja Usurskiego, r. 1914.  Bertha Golz mieszkała tam z wnukami prawdopodobnie do połowy 1915 roku, potem przenieśli się do kamienicy Wittkowskich przy ul Starej Dworcowej nr 17

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama