Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
To trzeba wiedzieć:
Reklama

Droga przez mękę

GŁUBCZYN         Tylko prośba...
Droga przez mękę

Mieszkańcy wsi Głubczyn (gm. Krajenka) proszą o pomoc! Tu pytanie „jak żyć” łączy się z pytaniem – jak dojechać?

Do naszej redakcji z prośbą o pomoc zwrócili się mieszkańcy gminy Krajenka, mieszkający w obrębie wsi Głubczyn. Proszą o poprawienie jakości drogi, która biegnie z Głubczyna do Skórki. Droga jest stara, naniesiona już na dawnych mapach niemieckich, oznaczona wtedy nr 97. Ludzie, którzy tam mieszkają, prowadzą gospodarstwa, uprawiają ziemię - robią to od dziesiątków lat…

Droga ma charakter polny, prawdopodobnie w części należy do gminy, w części do lasów państwowych. W cieplejsze miesiące roku z biedą można tam przejechać, choć droga ma wygląd mówiąc delikatnie – księżycowy. Doły, dziury, zapadliska… Tu potrzeba wysokiego auta terenowego, by ze spokojem dojechać do miejsca bez strachu o uszkodzenie pojazdu. Dramat rozpoczyna się w sezonie zimowym, jesiennym i wczesnowiosennym, gdy nadchodząc roztopy. Wówczas droga Głubczyn-Skórka jest praktycznie nieprzejezdna. - A co się stanie – pytają bezradnie mieszkańcy – gdy przyjdzie wezwać pogotowie, straż pożarną, policję? Może dojść do ludzkiej tragedii!!!

Problemem jest także dowóz dzieci do szkół, dojazd do pracy, na zakupy itd. Ta droga skraca dojazd do Skórki i dalej do Piły. Kiepski stan nawierzchni sprawia, ze kierowcy muszą cofnąć się do Głubczyna i dopiero stamtąd nadrabiając drogi mogą dojechać od Dolnika i drogi nr 188.

- My niczego nie żądamy – mówią zdesperowani głubczynianie – prosimy jedynie o poprawę jakości tej drogi, aby trwale była przejezdna. Nie domagamy się asfaltu, kostki czy polbruku! Być może wystarczy równiarka z dobrze, fachowo wykonaną robotą. Rzadka obecność maszyn równających spowodowała, że widocznie szeroka niegdyś droga jest zarośnięta przez leśne drzewka i krzewy. Powrót do jej poprzedniej szerokości pewnie także poprawiłoby jej przejezdność.

Nasi rozmówcy nie ukrywają, że niekiedy z żalem patrzą, gdy do nowo powstałych domów czy osiedli powstają drogi dojazdowe. Tu ludzie mieszkają nierzadko od ponad stu lat i mają nikłą nadzieję na dobrą drogę dojazdową…

Tej nadziei jednak nie tracą!

(jj)

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: o pospolitościTreść komentarza: Uważam, że tłuszcza czytelników dzieł Noski uzna jego pisaninę za w pełni poprawną co do stylu, szyku i ortografii. Bo jak to, żeby magister polonistyki i po jakichś dogrywkach podyplomowych mógłby popełniać ortograficzne błędy pospolite?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:39Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: o sitwachTreść komentarza: Konsekwencją ustalenia, że prywatny akt oskarżenia został podpisany przez kogoś zewnętrznego względem osoby uchodzącej z autora/autorkę jest prosty wniosek, że aktu oskarżenia nie ma. Jest za to konstatacja, że osoba podszywająca się pod autorstwo na policji i przed sądem jest przestępcą. Nikt jej nie ścigał. Bo jak ścigać kogoś z sitwy?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 17:28Źródło komentarza: Kult kłamstwaAutor komentarza: Wawelska koło ŻabkiTreść komentarza: Za to Pani Krysia mimo, że bez czerwonego berecika, nadal urocza.Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:51Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa NoskiAutor komentarza: pytakTreść komentarza: czy towarzysz druh kapusta Wiktor w swojej robocie wykonał 191 kartek donosów? czyli o 191 kartek więcej niż Kmicic?Data dodania komentarza: 26.04.2025, 11:42Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: ormo czuwa teżTreść komentarza: Czuwanie, to specjalność harcerzyka tw Wiktora, Janka rowerzysty.Data dodania komentarza: 24.04.2025, 19:59Źródło komentarza: "Szydercy" - odcinek 22.Autor komentarza: obserwator pilskiTreść komentarza: Kazek Posada alias Aleksander Radek nadal ożywia swoją obecnością zasoby sławy i chwały Tygodnika Nowego, mimo, że już odszedł był na zielone łąki niebieskie. Ale w ostatnim numerze Tygodnika Nowego tkwi w stopce redakcyjnej jako Zbigniew Noska.Data dodania komentarza: 18.04.2025, 19:03Źródło komentarza: Historia Piły i okolic w najnowszych książkach Zbigniewa Noski
Reklama
Reklama